'Gülen-leerlingen' bekend in Turkije 4 NI Bedreigde Nederturken doen uit angst voor Erdogan 'geheime' aangifte Bedreigde Gülen-aanhangers vrezen dat ze, als ze aangifte doen, verlinkt worden door Nederlandse agenten die pro-Erdogan zijn. Sinds de mislukte coup in Turkije heeft de politie vele tientallen aangiftes geregistreerd MASSAAL PROTEST VENEZUELA slachtoffer zijn van bedreiging." Volgens journalist Huseyin Atas- ever van Zaman Vandaag zijn er tientallen Turkse Nederlanders die niet op de mogelijkheid van een afgeschermde aangifte zijn ge wezen. Zij vrezen dat ze een 'schietschijf op hun rug hebben getekend', mocht hun aangifte worden doorgespeeld aan het Er- dogan-regime. Toen Atasever in juli zelf aangifte deed van bedrei ging, werd hij niet op de mogelijk heid van een afgeschermde aangif te gewezen, zegt hij. Volgens Van LIJSTEN De Nationale Politie wijst bedreigde Ne derturken op de mo gelijkheid om afge schermd aangifte te doen, zegt woordvoerder Suzanne van de Graaf. „Wij horen geluiden van mensen die huiverig zijn om aangifte te doen." Aangiftes zijn normaal gespro ken voor iedereen binnen de poli tie in het systeem zichtbaar. Een afgeschermde aangifte kan alleen bekeken worden door de agent die de aangifte heeft opgenomen en de rechercheurs die ermee aan de slag gaan. Meerdere bedreigde Gülen-aanhangers hebben inmid dels gebruikgemaakt van deze spe ciale aangiftemethode, die ook wordt gebruikt in zedenzaken. De angst om door Erdogan-aan- hangers binnen de Nationale Poli tie te worden verlinkt, lijkt geen onterechte achterdocht. De politie bevestigt dat er een intern onder zoek loopt naar een agent die een aangifte van een bedreigde vrou welijke Gülen-aanhanger aan der den zou hebben doorgespeeld. De vrouw deed aangifte toen ze werd bedreigd met verkrachting, nadat ze zich negatief had uitgela ten over het regime van Erdogan. Enige tijd later zou een agent uit een ander regiokorps hebben ge beld naar haar ex-man, om hem te informeren over deze aangifte. De bewuste agent is volgens de vrouw pro-Erdogan, zo heeft ze verklaard. Bedreigde Nederturken hebben ook de mogelijkheid een ander adres op te geven, zodat de aangif te niet te herleiden is naar het ei gen woonadres. „Dit zijn geen nieuwe mogelijkheden", bena drukt politiewoordvoerder Van de Graaf. „Wel brengen we ze nu extra onder de aandacht. Juist om dat we het heel belangrijk vinden dat mensen aangifte doen als ze de Graaf zijn agenten ook niet ver plicht dat te doen. Precieze aantallen wil de politie niet geven, maar sinds de misluk te coup heeft de Nederlandse poli tie vele tientallen aangiftes gere gistreerd. Het aantal meldingen van incidenten ligt nog hoger. In Rotterdam is sprake van een flin ke toename van het aantal aangif tes van bedreiging. Sinds de coup poging op 15 juli zijn ruim 80 aan giftes van bedreiging en intimida tie binnengekomen. Twee weken geleden stond de teller nog op 36. vrijdag 2 september 2016 Honderdduizenden aanhangers van de oppositie zijn gisteren in Venezuela de straat op gegaan om het ver trek van de regering te eisen. Gehuld in het wit scan deerden de betogers leuzen tegen de impopulaire pre sident Maduro. „Wij gaan Maduro ten val brengen", rie pen ze in de straten van de hoofdstad Caracas. De op positie zegt dat zeker een miljoen mensen de straat opgingen om een referendum te eisen over het lot van Maduro. De 53-jarige president vreest een coup. „Ik ben op al les voorbereid", zei hij. „Een staatsgreep staan we niet toe." Volgens mensenrechtenorganisaties zijn ze ker tien activisten opgepakt. In Caracas gebruikten agenten traangas. Venezuela verkeert in een diepe economische crisis, fotoafp Gülen-kamp vreest politiemol Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag AMSTERDAM In Amsterdam cir culeren lijsten met 'Gülen-leerlin- gen', die worden gedeeld met de Turkse overheid. Onacceptabel, vindt de gemeenteraad. Politie en het OM zijn ingelicht. De lijsten bevatten namen van Turkse leerlingen op Amsterdam se scholen, waarbij wordt aange geven wie tot het kamp van gees telijke Fethullah Gülen behoort en wie aanhanger is van de Turkse president Erdogan. Erdogan zegt dat Gülen achter de mislukte staatsgreep zit. Volgens wethouder Simone Ku- kenheim (Onderwijs) wordt de ge meente voortdurend benaderd door groepen die lijsten met na men willen doorgeven. Daarbij gaat het ook om lijsten met afwezi ge leerlingen. „Daar gaan we niet op in. We gaan alleen af op eigen waarnemingen." Minimaal 150 ba sisschoolleerlingen en enkele leer lingen van middelbare scholen zijn deze week niet naar een basis school gegaan vanwege 'intimida tie en pesterijen' die te maken hebben met de Turkse spannin- gen, aldus Kukenheim. In Gorinchem heeft de nasleep van de mislukte staatsgreep tot gevolg dat GroenLinks-raadslid II- han Tekir uit de partij is gezet. Hij kwam onder vuur te liggen nadat hij had bekendgemaakt de AK-par- tij van Erdogan te steunen. „Tekir lijkt niet te beseffen dat wat er nu in Turkije gebeurt niet kan. Dat is niet te verenigingen met de stand punten die GroenLinks uitdraagt", zegt fractievoorzitter Rutger van Breemen. Tekir zegt met stom heid geslagen te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4