3 Kruk van pizzadozen Cactus in de vensterbank Laptop voor de kat Dé topper uit de collectie. Een achterpootloze herenfauteuil. Gispen wilde met dit soort ontwer pen licht, lucht en transparantie brengen in de huiskamer. Ook prins Bernhard waseen liefhebber, want voor zijn privébioscoop op Paleis Soestdijk bestelde hij tientallen 412's, voorzien van een luxueuze hoofd steun. Leuk is dat Gispen ook een damesvariant maakte, de 414, met een lage, ronde rugleuning. Tot 1966 produceerde Gispen vooral voor de woonkamer. Daarna verschoof het accent naar kantoor meubilair. Gispen had op dat gebied al ervaring, want in 1953 bracht het de President op de markt. De President bestond uit een stalen, niervormig bureau naar een ontwerp van zakelijk directeur Willem van Osselen en een draaibare bureaustoel van Christoffel Hoffmann. De fau teuil is in hoogte verstelbaar en voor zien van een zogeheten neigmecha- nisme, waarmee de zitting en rug van de stoel achterover gekanteld konden worden. Nadat Haile Selassie (1892-1975), kei zer van Ethiopië, in een 357-stoel had gezeten, bestelde hij twee exempla ren. De President werd gemaakt in de jaren 50, een periode waarin het be drijf veel met externe ontwerpers werkte. Willem Hendrik Gispen was na een conflict met zakelijk directeur Van Osselen vertrokken en had een eigen meubelbedrijf opgericht: Kembo (Kom Eerst Maar Bij Ons). De President-serie is een van de eerste successen na Gispens vertrek. Er worden (nog) geen replica's gemaakt van de Presidentstoel en het bureau. Met geluk vind je een exemplaar op Marktplaats. Een stoel onder de 1500 euro moet lukken. Bureaus zijn zeldzaam. In de jaren 50 en 60 maakte de Gispenfabriek furore met de polyester kuipstoeltjes van Wim Rietveld en André Cordemeyer. Ook had Rietveld succes met zijn voor Gispen ontworpen 'panamahoed lamp', zijn 663-kast met kleppen in primaire kleuren en fauteuils met af neembare stoffen hoezen (de Gispen 415). Al deze ontwerpen vie- 8 - Ij J len onder de paraplu 'Het Goede Wonen', een door de overheid ge stuurde campagne die het belang onderstreepte van hygiëne, goed licht, spaarzaamheid, rust, ruimte en ergonomie in de huiskamers. Bijzonder is de Mondial stoel, die Wim Rietveld met zijn beroemde vader Gerrit in 1957 ontwierp voor de Wereldexpo in 1958. Kenmerkend is het wankel ogende, maar stevige K-profiel en het veerkrachtige frame. Gispen produceert de Mondial nog, te koop voor 552 euro. (1966) Ook toen Gispen overschakelde van huis- meubilair naar kantoor meubilair, bleef het bedrijf baanbrekend. Neem Gispen AZ, een complete uitrusting voor kantoren, die bestaat uit volledig gestandaardiseerde onder delen waaruit bureaus, kasten, tafels en dergelijke konden worden ver vaardigd. Met deze serie was Gispen een voor loper van latere kantoorsystemen van Lundia, Ahrend en Ikea. Na de AZ- serie ontwierp Jan Jacobs de succes volle ST-, TP- en KT-series. De AZ-serie wordt niet meer ver kocht. Zoeken op veilingsites dus. In 2008 besloot Gispen een poging te wagen van het 'saaie kantoorimago' af te komen door samenwerking te zoeken met designers van naam en faam. Maarten Baas maakte de More or Less-stoel, waarvan elke stoel anders is. Met Just Meijer ontwikkelde Gispen de Nomi- stoel met componenten die naar believen kunnen worden aangepast. Een van de bekendste ontwerpen is de Dombo-beker (ook Domoor beker genoemd), ontworpen door Richard Hutten, te vinden in menige keukenkast. vrijdag 2 september 2016 3 Gispen 412 (1934) Bijzonder is ook de op de 412 en 414 gelijkende bank 444, te zien in me nige wachtruimte en directiekamer. Een replica van de 412 is bij Dutch Originals verkrijgbaar vanaf 1878 euro, een 414 vanaf 895 euro, een 444 vanaf 3865 euro. 4Gispen President 357 bureau stoel en bureau (1953) 5 Gispen Mondial (1958) De ont werpen van Gis pen pas ten in het plaatje van cam pagne 'Het Goede Wonen' uit de jaren 50. FOTO DUTCH ORIGINALS Zet je vrienden tijdens een feestje eens neer op een stapel piz zadozen. Gek? Nee hoor, met dit 44,4 centimeter hoge kartonnen krukje van Remember (18,90 euro), dat de toepasselijke naam Margherita heeft, kan het. Hij kan tot wel 200 kilo dragen. Ideaal als extra zitplek of voe- tenbank. Zie ook: remember.de Je raam opfleuren: het kan met een raamtekening. Met een rijtje cactus sen erop, of bloemen in een vensterbank, of een ooievaar (bij een geboorte). Op raamtekening.nl vind je allerlei ont werpen, die je voor vijf euro kunt uitprin ten. Plak dit papier vervolgens met plak band op de buiten kant van het raam, trek de tekening over met een krijtstift, ver wijder het papier en klaar is je raamteke ning. Uitgekeken op het plaatje? Met een natte spons is hij zo nodig ook snel weer weg. Een frustratie van typende katten- baasjes: de kat loopt over het toet senbord. De oplossing: geef hem zijn eigen laptop. Deze Cat Scratch Lap top van Suck UK (30,13 euro) is van karton en heeft een speciaal krabtoe- tenbord. Uiteraard zit er een muis bij. En als je kat is uit gekeken op het beeldscherm, schuif je er een nieuw vel in. suck.uk.com MET DANK AAN HENK P BIJMA EN CORNELIS VAN DER BAS VAN DE STICHTING GISPEN COLLECTIES EN DIANE VAN VEEN VAN GISPEN. 6 Gispen AZ-serie 7 De Dombo De Gispen Dombo kost 12,50 euro. Op zaterdag 10 september opent museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam de expositie Gispen Specials - De Klant is Koning. Op 1 oktober gaat in het Museum Elisabeth Weeshuis in Culemborg een expositie open over de sociaal-maatschappe lijke invloed van Gispen op Culemborg en omstreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48