Voortmodderen met Roundup O 1 2 2 ROMKE VAN DE KAA Klassiekers Meubelbedrijf Gispen viert dit jaar zijn 100-jarig bestaan. Zeven klassieke ontwerpen waarmee dit befaamde Nederlandse merk geschiedenis heeft geschreven. Fruif rapen zonder bukken Column Zolang je niet weet dat iets schadelijk is, is er niks aan de hand. Want wat was het ge zellig, als op verjaardagen de kamer blauw zag van de sigarenrook. En wat hebben we gela chen, toen we elkaar als kind achterna zaten met de handspuit. Nu plassen we waarschijnlijk nog DDT. De jongere generaties plassen geen DDT maar glyfosaat, tenminste - in de helft van de uri- nemosters kan glyfosaat worden aangetoond. En glyfosaat is de werkzame stof in Roundup, het meest verkochte onkruidbestrijdingsmiddel van de laatste 40 jaar. Monsanto bracht het bestrij dingsmiddel in de jaren 70 op de markt en ver diende er een fortuin aan totdat het octrooi in het jaar 2000 afliep. Daarna mocht iedereen glyfosaat verkopen en werd er nog meer mee gespoten dan daarvoor. De prijs was flink gezakt. Maar langza merhand kwamen de discussies op gang. Was Roundup wel even vei- lig als een aspirientje, zoals Monsanto altijd beweerd had? Maar was Roundup wel even veilig als een aspirientje? En was het nu wel zo'n goed idee om gewas sen genetisch zo te manipuleren datje ze gerust met Roundup kon bespuiten, waarna alles dood ging behalve het gewas? Toen de We reldgezondheidsorganisatie met een rapport kwam waarin Roundup als 'waarschijnlijk kan kerverwekkend' werd bestempeld, nam de twij fel toe. De politiek ging zich met de zaak be moeien. Nu zit er in de Tweede Kamer waar schijnlijk niemand die alle rapporten over Roun dup heeft gelezen, laat staan begrepen. De argu menten voor het debat werden dus aangedragen door lobbyisten. En die gingen er flink tegenaan. Volgens Greenpeace was Monsanto een kwaad waarbij de Satan verbleekte. De chemielobby hield vol dat Roundup de mensheid vooruit had gebracht en dat de bijwerkingen te verwaarlozen zijn. Mits glyfosaat goed wordt gebruikt. Over hoe de Argentijnse sojaboeren glyfosaat gebruiken kan ik niet oordelen; ik weet alleen dat ze de biodiversiteit niet bevorderen en met hun gemanipuleerde sojabonen schatten hebben verdiend. De economie van Argentinië draait op soja, en dus op agroconcern Monsanto. Over onze eigen akkerbouwers heb ik ook geen oordeel. Boeren zijn per definitie zuinig en zullen heus niet meer Roundup spuiten dan nodig is. de particuliere spuiter van bestrijdingsmiddelen leest zelden de gebruiksaanwijzing en werkt bijna altijd zonder beschermende kleding. Daar naast voegt hij aan zijn reservoir vaak een scheutje extra toe, 'voor de zekerheid'. Het zou me niks verbazen als op onze tuinen meer glyfo saat terechtkwam dan op de akkers. Politici kwa men met een vreemde maatregel uit de bus: boe ren en particulieren kunnen Roundup blijven spuiten, maar hoveniers en professionele groen- beheerders mogen op verhardingen geen glyfo saat meer gebruiken. En zo modderen we voort. Toch hoefje niet helderziend te zijn om te voor- pellen dat Roundup ooit verboden zal worden. Het is niet gek om vast over alternatieven na te denken. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN aile Selassie plantte er zijn keizerlijke billen op en prins Bernhard liet er zijn privébios op Paleis Soestdijk mee in richten. De creaties van Gispen zijn overal te vinden, in de vorm van krantenbakken, lampen, paraplustandaards, bureaus, stoelen, tafels, barkrukken en kasten. Veel patenten van al die klas sieke ontwerpen heeft Gis pen verkocht aan de gebroe ders Van der Stroom in Aspe. Zij maken sinds eind jaren 80, onder de naam Dutch Originals, replica's van de door Gispen ontwor pen buizenstoelen en -ban ken op basis van de oorspronke lijke tekeningen. En draaien er een miljoenenomzet mee. 100 jaar Gispen samenvatten in zeven ontwerpen is welhaast onmo gelijk. Hieronder toch een beschei den poging. Na een carrière in het onderwijs en een studie bouwkunde kocht Willem Hendrik Gispen in 1916 een smederij in Rotterdam. Van zijn voormalige klasgenoten Johan nes Brinkman en Leendert van der Vlugt, architecten van de vermaarde Van Nel- lefabriek, kreeg Gispen veel opdrachten. Zo ontwierp hij trapleuningen, muur ijzers, meubilair en later ook lampen. In zijn smederij maakte Gispen vanaf 1923 steeds meer armaturen voor lampen. Bestseller in zijn tijd was de Gis pen Giso 202, een schemerlamp met een bol van melkglas en een kap van shantung, een exotisch soort zijde. Vandaag de dag zijn vooral de strakkere lampen van staal en melkglas gewild. De Giso 110 bijvoorbeeld, een futu ristisch ogende plafonnière. Gis pen maakte furore met zijn lampen op een moment dat de elektrificatie van Nederland werd voltooid. Hij speelde daar slim op in met de direct licht-campagne (met de slogan 'Mijn ogen zijn mij heilig, met Giso zijn zij veilig'). In brochures wees hij op de weldadige werking van goed licht in huis. Ook gaf hij lichtcursussen aan huisvrouwen in zaaltjes in het land. Een nieuwe replica van deze Gispen Giso 110 kost 135 euro. Aal Eind jaren 20 ontwierp Mart Stam de achterpoot- loze buisstoel. Ook Gispen wilde zo'n stoel op de markt brengen en ontwierp een prototype. Uit angst om van plagiaat te worden beschul digd, durfde hij zijn exemplaar niet in productie te nemen. Toen concurrenten, waaronder de firma Thonet, in 1931 achterpootloze stoelen fabriceerden, ging Gispen overstag. Thonet sprong er bovenop en spande een rechtszaak aan, die Gispen won. Zo konden de 101 en 201 (met bakelieten armleuningen) uit groeien tot klassiekers. TIPS NIEUWS vrijdag 2 september 2016 GO Maar ik weet wel wat er in tuinen gebeurt: Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl In het kleurrijke l/os en Haas doeboek vind je opdrachten en korte verhalen. (Lannoo, €9,99) Hoe maak je van je huis een groene oase? Je leert het van Wonderplants. (Lannoo, €34,99) HWÜVM Dl fttfH FViUL KIKI5 m Dl TUIN- SCHEURKALENDER SOI 7 Een must voor tuiniers: de Tuin- scheurkalender 2017 van 'onze' Romke. (Atlas- Contact, €14,99) 8 Licht, lucht en ruimte Mark Roos O pei Gispen Giso 110 (anno 1928) Gispen 101/201 (1931) Een Gispen 101 met stoffen bekle ding kun je kopen bij Dutch Originals vanaf 485 euro, de 201-replica vanaf 535. Lekker, fruit uit eigen tuin. Gardena komt met een fruitverzamelaar die ervoor zorgt dat je niet hoeft te buk ken om appels, peren of kastanjes van de grond te rapen. Het is een steel (te koop vanaf 12,99 euro) met daaraan een roterende mand van kunststof stroken (a 64,99 euro). Zodra je over een vrucht rolt, buigen de flexi bele stroken. De vrucht schuift naar binnen en de mand sluit zich weer. Tip voor de liefheb ber: je kunt er ook golfballetjes mee ver zamelen. Meer info: gardena.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47