Busreizen 3 149 449 489 599 Er vloog, in de nacht van zaterdag op zon dag, een baksteen door de ruit van Visser - thuis op Urk. Bestuurslid De Boer: „Wij zouden wel gek zijn om zoiets te doen. De rechters hebben ons al twee keer in het ge lijk gesteld, we staan ruim voor. Ik zal niet ontkennen dat ik Visser soms best aan wil vliegen, maar natuurlijk doe ik dat niet. Voor de zittingen was de rechtbank gewaar schuwd door Visser, dat wij met een grote, agressieve groep zouden komen. Er ston den flink wat agenten paraat, wij kwamen met 70 man en hielden ons muisstil." Verdachtmakingen En dan zijn er nog de lekgestoken banden van een oud-bestuurslid van de corporatie - die 'overliep' naar de directie. „Visser be noemde hem tot halchef, in de overtuiging dat de sorteerders hun voorman zouden vol gen naar het andere kamp. Dat deed nie mand. „Ja, zijn banden zijn lekgestoken. Maar door wie? Hij parkeerde zijn auto al tijd op dezelfde plek bij de visafslag, onder de lantaarnpaal en beveiligingscamera's. Die ene keer dat er iets met zijn wagen ge beurde had hij 'm op een totaal andere plek geparkeerd. Heel toevallig, vindt u niet?" Al lemaal verdachtmakingen, oordelen de drie. Dit ook: „Wij weten dat de directie een verkeerd beeld van ons schetst bij de vissers. Die zijn vijf dagen op zee. Natüür- lijk gaan de gesprekken in de kombuis over ons, peppen ze elkaar op. En als ze aan land komen zijn wij in hun ogen criminelen. Nee, de gesprekken hier op de verjaardagen worden er niet gezelliger op." Directeur Visser wil niet reageren, zoals zo'n beetje alle Urker monden sluiten als een schelp op de zeebodem als Het Conflict ter sprake komt. Achter het oude centrum, in de straten waar de voordeuren van de huisjes met oranje dakpannen overdag wa genwijd openstaan, wil een oudere bewo ner wel iets kwijt. Hij kijkt eerst schichtig om zich heen of niemand meeluistert en fluistert dan: „Tot welke groep ze ook beho ren, op zondag zitten al die mannen weer twee keer met hun vroomste gezicht in de kerk. Daar horen ze hoe ze eigenlijk moe ten leven. Ze luisteren, knikken deemoedig en handelen in de zes daaropvolgende da gen precies andersom." Dat was het. Bam, zijn voordeur is nu ook dicht. De oorzaak is de aanschaf van een sorteermachine bij de Ur ker visafslag. Er gaat, zegt Rie kelt Snoek, geen verjaardag voorbij op Urk zonder dat Het Conflict ter sprake komt. De strijd tussen de vissorteerders van de grootste visafslag van Nederland, verenigd in een corporatie, en de directeur van dat bedrijf: Teun Visser. Snoek, bestuurslid van de corporatie: „Die discussies worden fel. Sommige families val len uit elkaar door dit gedoe. Hier werken zo veel mensen in de visserij en met een paar biertjes op raken sommige mensen erg geëmotioneerd." Dit verhaal gaat over een sorteermachine. Nee, onzin. Dit draait om zo veel meer dan dat. Om traditie, ambachtelijk werk, le ven in een hechte dorpsgemeenschap. „Dit verhaal is zo breed, hier zou een socioloog van smullen", menen drie bestuursleden van de corporatie (naast Snoek ook Jan Rein de Wit en Teun de Boer), die samen met zo'n 70 andere mannen wekelijks in twee a drie dagen tijd de vangst van de im mense Urker vissersvloot verwerken. „Voor iedere sorteerder geldt: die dagen vormen een basisinkomen, iedereen doet er iets naast. Zo gaat het al 50 jaar." De laatste tijd op een andere manier; ma chinaal in plaats van handmatig. De be stuursleden: „Dat apparaat zou ons veel meer geld opleveren, volgens Visser. Wij re kenden zelf uit dat die machine nooit ren dabel zou worden. En dan kocht hij ook nog eens het lelijke eendje onder de sorteer- machines, die zo kapot is door het zoute zeewater. Prompt werden wij verdacht van sabotage. Nu hangen er elf camera's boven ons. Maar wij doen niets verkeerd. Als de di rectie wil dat wij met dat ding gaan wer ken, doen we dat. Het kost alleen meer geld dan het oplevert." Financiële problemen Volgens de sorteerders raakt de visafslag in financiële problemen. Daarom wil direc teur Visser tornen aan de arbeidsvoorwaar den. „Hij wil ons vervangen door jonge meisjes, die voor 6 euro per uur werken. De rechter heeft al twee keer geoordeeld dat dit niet kan." per Comfort Class touringcar De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. j Ga naar Kras.nl/busreizen of bel 0900J Mï M Prijzen per persoon o.^;v. 2 personen exclusief rëserveringskosten en Calamiteitenfonds - vrijdag 2 september 2016 Hoe een sorteermachine heel Urk ontwricht De drie bestuursleden van de corporatie en sorteerders (vlnr) Jan Rein de Wit, Teun de Boer en Riekelt Snoek, foto corné sparidaens Jeroen Schmale Voordeelreis Parijs i Ontdek de stad van de romantiek, het Louvre, de Seine en de Eiffeltoren. Optioneel voordelige excursies. Verblijf in Hotel Kyriad La Défense Bezons*** Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39468 Hanzesteden Oostzeekust i Mooie reis naar een bijzonder stukje Duitsland. Volop natuurschoon, meren en historische steden. Verblijf in uitstekend 4-sterrenhotel in Schwerin Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39445 Wenen het Wienerwald i Beleef de hoogtepunten van de stad van de opera, romantiek en Habsburgers. We zien o.a. de Hofburg, de Stephansdom en Schloss Schönbrunn. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39381 Hoogtepunten van Toscane Ranke cipressen, velden vol zonnebloemen, groene heuvels met prachtige steden als Pisa, Siena, Lucca en Florence. Hotel in het centrum van Montecatini. Laatste plaatsen vertrek 22/9 Zie: Kras.nl/39457 4 dagen v.a. 7 dagen v.a. 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. C1_ yfpy ■■r-nXï Wenen - Oostenrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3