Klanken kleuren verhalen Dans laat zien dat je vrij bent, maar tegelijkertijd gevangen zit Justitie wil notoire autodief twee jaar in inrichting plaatsen Nieuw woordenboek voor de oudste bijbel Monument ZEELAND 5 G. werd in april aangehouden in een auto. Geleend van een vriend, zei hij Zeeland Nazomerfestival Het is haast een open deur, zo goed zou je het eigen lijk voortdurend kunnen weten: je bent vrij en toch zit je gevangen. Ik had er de dansvoor stelling Smart voor nodig om het niet alleen weer te beseffen (dat koppie werkt eigenlijk nog wel) maar vooral om het ook nog eens echt te voelen. Smart draait om de smart- phone. Het is bescheiden, maar zelfs jouw smartphone speelt een klein rolletje in de voorstel ling. Dat slimme communicatie apparaat accentueert die grote eeuwenoude tegenstelling. „Jul lie zijn het universum." Dat klinkt geweldig, groots, uniek. Maar het is ook getalloze massa en maatloze oneindigheid. Face- book, dat ben jij en dat is de meu te. Zijn we samen of sta je hele maal alleen? Hoe geweldig is die smartphone? Hoe verslavend is hij? Is dat blije, dat fan-tas-tische, is dat nu echt of is dat pure iro nie. Brengt de smartphone ro mantiek of rusteloosheid? Is dat gestotter en zijn die tics nog wel Facebook, dat ben jij en dat is de meute. Zijn we samen of sta je helemaal alleen? van louter enthousiasme? Dans is eigenlijk een metafoor van die twee-eenheid vrij en ge vangen. Dans heeft een vorm no dig, als je met vier danst ook nog een choreografie. En dan dans je jezelf los en vrij. Zoals je bestaan de woorden nodig hebt om te kunnen praten, zo heb je vormen nodig om te kunnen dansen. Daarmee kan je alles zeggen. In vrijheid. Breakdance: breek uit je lichaam. In Smart lukt het bijna. Je kunt dansen op techno, maar evengoed op 'Strangers in the night'. Allebei komt voor in Smart. Een selfie legt vast wat je bent: een egoïst of een groep. Het ge beurt allemaal in Smart. En dan hebben we het niet over een duf fe lezing, maar over een swingen de voorstelling. Geen wereldwon der, maar wel iets tofs. Dans waar je lekker in kunt opgaan (mooi, kleurrijk, beeldend, boeiend, knap) en waar je plots iets van begrijpt. Hoe de Middelburger het ook wendde of keerde, bij officier van justitie Rob Rammeloo vond hij geen gehoor. Die eiste de ISD-maatregel tegen hem, waar door veelpleger G. in ieder geval twee jaar in een inrichting voor veelplegers komt te zitten. G. werd medio april vorig jaar op de A58 bij Kapelle door de poli tie aangehouden omdat hij in een gestolen auto reed. „Geleend van een vriend", beweerde G. Wel er kende hij dat-ie gezien de achter grond van de vriend - die al eer der had getoond het verschil tus sen het mijn en dijn niet te weten - beter even had kunnen vragen of de auto niet was gestolen. Een tweede gestolen auto, waar van de sleutel in de 'geleende au to' lag, werd in de buurt van G.'s woning aangetroffen. Eind juni werden uit een garage in Roosen daal twee auto's gestolen en ook daar zei G. niets mee te maken te hebben gehad. Wel had hij in de auto's gezeten. Half december werden bij een verhuurbedrijf in Goes twee be stelbusjes gestolen. Eén van de buisjes was voorzien van een track-and-trace systeem, waar door het busje gevolgd kon wor den. Het busje werd in Heinkens- zand aangetroffen en met behulp van een speurhond konden G. en zijn maat worden aangehouden. Ook deze keer beweerde G. er geen idee van te hebben gehad dat het om diefstallen ging. Hij wilde de vriend naar zijn auto in Hein- kenszand brengen en dat was het. G. heeft een strafblad van 27 pa gina's en zit al bijna acht maan den in voorarrest. Het voorarrest wordt niet verrekend met een eventuele ISD-maatregel. Uitspraak 15 september. Een compleet nieuw woorden boek dat de oudste bijbelteksten verklaart. Dat is wat Johan Murre (72) in Middelburg voor elkaar heeft gebokst. Tien jaar geleden publiceerde hij al een woorden boek voor het Nieuwe Testament. Dat heeft hij nu uitgebreid met een lexicon, waarin ook alle Griek se woorden van de zogenaamde Septuaginta - de rond 200 voor Christus in het Grieks vertaalde bijbel - worden verklaard en toege licht. Het Lexicon Bijbels Grieks, waar in dus het eerdere woordenboek van het Nieuwe Testament is op genomen, bestaat uit twee delen, MIDDELBURG Zeeland krijgt bijna 2,5 miljoen euro voor be houd van monumenten. Het hoogste bedrag, 924.000 euro, is bedoeld voor de Zeeland- brug. Voor werk aan de Sint Lie- vensmonstertoren stelt het Rijk iets meer dan twee ton be schikbaar. De Grote Kerk in Veere krijgt 121.000 euro. in totaal 2.016 pagina's. Tot 1 de cember is het woordenboek te koop voor 109,50 euro, daarna voor 139,50 euro. Murre was godsdienstleraar op de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. In 1999 begon hij met de studie van de bijbelse grondtalen: Hebreeuws en Grieks. Vervolgens gaf hij ook cursussen voor bijbels Hebreeuws en bijbels Grieks. Johan Murre noemt studie van de 'bijbelse grondtalen' juist in on ze huidige tijd van groot belang: „Als predikanten en theologen dat doen, worden muren tussen ker ken omvergeworpen en kan ieder een ervaren dat de bijbel geen ver sleten maar juist een actueel boek is, dat tolerantie bevordert." vrijdag 2 september 2016 Het Zeeland Nazomer festival brengt negen dagen lang muziek op het Abdijplein in Middelburg. Van Sven Hammond tot het Cello8ctet Amsterdam, van De Dijk tot Jett Rebel. Met ook Zeeuwse helden als Danny Vera en RoMi Cage. De krant doet ver slag, elke dag. Rolf Bosboom Wie traden gisteravond op? Een oude rot en een jongere hond, ofwel: Jenny Arean en Marijn Brouwers. Grand old la dy Jenny Arean (73) zingt en ac teert al meer dan vijftig jaar. Zanger Marijn Brouwers (41) heeft snel aan bekendheid ge wonnen dankzij zijn deelname aan 'Op zoek naar Zorro' en zijn indrukwekkende vertolkingen van vooral Frans Halsema en Charles Aznavour. Voorafgaand, in de Popaanzee- tent, speelde gisteravond de Zeeuwse liedjesschrijver en mu zikant Maarten Termont, die voorheen deel uitmaakte van The Old Firm. Was er veel belangstelling? Redelijk, maar niet zo veel als je bij een gerenommeerde naam als die van Jenny Arean wellicht zou verwachten. Woensdagavond, bij de klein- kunsttalenten Yentl en de Boer, was het in elk geval beduidend drukker. Hoe was de sfeer op het plein? Zoals eergisteren. En eereergis- teren. Zoals... nou ja, zoals tij dens het hele festival eigenlijk: Marijn Brouwers en Jenny Arean. foto lex de meester ontspannen, aangenaam. Zo'n avond waarop de warmte van een zomerse dag nog lichtjes nagloeit. Nazomer dus. De ultie me nazomer. Wat viel op tijdens de avond? De gemiddelde leeftijd lag rela tief hoog, wat ook weer niet zo verwonderlijk was. Jenny Arean kent een trouw publiek dat haar al vele jaren volgt. Ook opvallend: het was de tweede achtereenvolgende avond waarop uitsluitend Ne derlandstalige muziek op het Abdijplein klonk. En vanavond is met De Dijk de derde. Het is goed dat het festival daar zo'n prominente plek voor inruimt. En hoe was het? Maarten Termont deed het ze ker verdienstelijk, maar had - net als woensdag gebeurde - te kampen met publiek dat halver wege collectief naar het hoofd podium verkaste. Daardoor mis te men onder meer zijn fraaie versie van 'Mia' van de betreur de Luc De Vos (Gorki). Wat Termont goed doet, kun nen Jenny Arean en Marijn Brouwers meesterlijk: een, soms persoonlijk, relaas vertel len in muziek. Verhalen die wor den gekleurd door klanken. De twee bleken goed op elkaar te zijn ingespeeld en brachten de nummers vaardig (bijna alsof het geen moeite kost), thea traal maar doorgaans door leefd, zoals in het aangrijpende 'Joodse vrouw'. Website: Lees een uitgebreid verslag van gisteravond en meer over het Nazomerfestival op pzc.nl/nazomerfestival. RECENSIE Willem Nijssen Voorstelling: 'Smart' van dans gezelschap Aya is ook vandaag nog te zien op het Zeeland Nazo merfestival: om 19.00 uur in Thea ter De Mythe in Goes. De 33-jarige Middelburger R. G. deed gisteren tegenover de Mid delburgse rechters zijn best om geloofwaardig over te komen. Oké, hij had drugs bij zich gehad en hij had meegereden in auto's die gestolen bleken te zijn. Maar met een inbraak en andere ge stolen auto's die vlak bij hem in de buurt waren gevonden had hij niets te maken. Ad Roos Middelburg Jan van Damme Middelburg pekaar Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com bestratinssmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34