Zeven kopjes per dag Dat zou een drama zijn Zaak cokeboot sleept voort 3 Dat maak ik niet meer mee Malle Jantje in Veere Wereldwijd worden zo'n twee miljard koppen koffie per dag ge dronken. Nederlanders zijn, vol gens een onderzoekje uit 2014, mondiaal koffieleutkampioen, met gemiddeld 2,4 koppen per dag. Om gerekend zou dat betekenen dat er in Zeeland jaarlijks 336 miljoen cap puccino's, espresso's of huis-tuin-en-keukenbakkies pleur doorheen gaan. De marktonderzoekers van Dat- linq becijferden in 2014 dat er in Zeeland bijna 1.500 plekken zijn waar je koffie kunt drinken, inclu sief benzinestations en sportkanti nes. De kustgemeenten kennen de grootste dichtheid, met Sluis als topper: 9,2 locaties per 1.000 inwo ners, goed voor een plek in de lan delijke toptien. Op basis van nieuwe cijfers sig naleert Datlinq wel dat Zeeland de enige provincie is waar het aantal specifieke koffiezaken de afgelo pen vijfjaar is afgenomen. Marco van Oosten, barista bij Kaldi koffie thee in Goes, merkt nog niets van een ver minderende koffieproductie. „Het gaat over 2080, dat maken wij niet meer mee. Wat je wel zal zien is dat er een verschui ving van de koffieproductie ont staat. Dat zie je nu bijvoorbeeld ook in de wijnteelt." Wat Van Oosten opvalt, is de veranderen de koffiesmaak van zijn klan ten. „Vroeger dronk je gewoon zwarte koffie met melk. Tegen woordig heb je variaties als latte macchiato en cappuccino." Steeds meer mensen schaffen daarom een koffiemachine voor thuis aan. Bang voor afnemen de klandizie is Van Oosten niet, grapt hij. „Nee hoor, wij verko pen ook machines." 'Ik zou maar eens een beetje minderen', zei de cardioloog van Jessica Liplijn uit Goes. „Ik dronk altijd acht tot tien bakjes gewone koffie op een dag. Nu drink ik 's morgens vier norma le kopjes en daarna ga ik over op cafeïnevrij." Net als voor Henk is ook voor Jessica een ochtend niet com pleet zonder een bakkie leut. „Zonder koffie word ik niet wakker, ik moet direct bij mijn ontbijt al een kopje drinken." Thuis drinkt Jessica meestal een senseootje met een scheut je melk, maar als ze zoals giste ren een bezoekje brengt aan Kal- di koffie thee, bestelt ze het lief ste een cappuccino. Gemaakt van versgemaalde bonen om precies te zijn. „Ik hoef hier al niks meer te zeggen, ze weten precies wat ik wil", lacht ze. Al sinds Jessica's tienerjaren zit koffiedrinken helemaal in haar systeem. Nooit meer een slokje van het zwarte goud is voor haar dan ook volledig onvoor stelbaar. „Dat zou wel een soort van drama zijn. 2080 ga ik waar schijnlijk niet meer meemaken, maar ik zou het wel heel erg vinden." Haar beste alternatief voor koffie? „Dan toch maar thee, maar liever niet." Woensdag is er opnieuw een pro-formazitting waarop V. en drie andere opvarenden van de Zeeland moeten verschijnen. Dat zijn J. P. (43) uit Vlissingen, I. K. (30) uit Middelburg en M. N. (51) uit Steenbergen. De mannen ho pen dat zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het gaat om de smokkel van ruim duizend kilogram cocaïne. De drugs zouden volgens de poli tie met de zeesleper Marian V. van Paramaribo naar Nederland zijn gebracht. Het ging mis toen de drugs in een vliegende storm voor de kust van België werden overgeladen op de Zeeland. Het sportvissersscheepje raakte stuur loos en strandde op de kust bij Cadzand. Daar vond de douane de drugs. De Nederlandse verdachten die aan boord hebben gezeten van co- caïneschip Marian V. zijn op vrije voeten of komen dat binnenkort. De rechtbank in Rotterdam heeft woensdag ook de kapitein en de zakenman J. G. uit Bergen op Zoom geschorst uit de voorlopige hechtenis. G. was degene die de zeesleper voor de tocht had ge- Zeeuwse verdachten van cocaïnesmokkel met boot hopen proces in vrijheid af te mogen wachten charterd. Eerder mochten de stuurman en kok van de zeesle per naar huis in afwachting van hun berechting. G. en de kapitein komen woensdag vrij, de dag waarop vier medeverdachten die aan boord waren van sportvis bootje Zeeland tussentijds voor de rechtbank verschijnen. Een team van de Nederlandse recherche verblijft op dit mo ment in Suriname om daar diver se rechtshulpverzoeken over de strafzaak te begeleiden. Volgens Van der Want wil justitie nog een Filippijnse opvarende van de Marian V. als getuige oproepen, maar dit moet gezien de politieke situatie in de Filippijnen zeer om zichtig gebeuren. meer nieuws zie: pzc.nl verkoopster vrijdag 2 september 2016 zicht voor bakkie troost? Geen koffie meer drinken, dat kan Henk Weultjes uit Wijchen zich echt niet voorstellen. „Nee, dan is de dag niet te beginnen, dan mis ik iets." Met zo'n zeven kopjes per dag is Henk een ra sechte koffiedrinker te noe men. 's Morgens om half zeven ratelt zijn Senseo meestal al voor de eerste keer. „Ik drink toch wel vijf bakjes op een mor gen. En dan 's avonds nog eens een of twee." Favoriet zijn de kopjes in de ochtend „Dan heb ik het echt nodig, ik kom ervan bij." Ondanks de vele bakjes Sen seo op een dag staat de 'gewo ne' koffie met een beetje suiker voor Henk toch nog steeds op nummer één. „Senseo is ge woon makkelijk, anders dron ken we het niet eens, denk ik. Volgens mij is de kwaliteit van een kopje Senseo ook slech ter, het is allemaal poeder." Druk om het vermeende ver dwijnen van koffie in de toe komst maakt hij zich niet. „Dat is pas in 2080, dat maak ik toch niet meer mee." Maar mocht Henks apparaat het ooit begeven, dan drinkt hij het liefste chocomel. „Dat vind ik lekkerder dan thee. Of ik ga voor gewone melk." Raadsman Martijn van der Want hoopt woensdag van de recht bank in Rotterdam te horen wanneer de zaak rond de cocaï nesmokkel met de sportvisboot Zeeland inhoudelijk wordt be handeld. Zijn cliënt, de 25-jarige P. V. uit Wolphaartsdijk, zit al bijna acht maanden in voorar rest. Theo Giele en Hessel de Ree Rotterdam (magazijn-winkel) zoekt een voor september en oktober. voor 24-40 uur per week ervaring niet noodzakelijk alleen doordeweeks (mat/m vrij) Bel of app voor een afspraak naar Adriana Tel.: 06-46615569

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32