Markt voor cv-ketels en boilers is slecht Eneco grijpt vanwege flinke verliezen in bij zijn installatiebusiness. Dienstverlening aan corporaties en bedrijven stopt, zeker 120 banen verdwijnen. 'Nuon bereidt verkoop ketelbedrijf Feenstra voor' MERKEN REMY COINTREAU De onrust is groot bij EIB, Eneco's installatiebedrijf dat actief is op de markt voor cv-ketels, geisers en boilers. „Mensen worden bij bos jes boventallig verklaard", ver klaart een werknemer die zijn hal ve afdeling deze week opgedoekt zag worden. Afgelopen week vond de tweede ronde plaats van een forse reorganisatie die energiebe drijf Eneco momenteel aan het doorvoeren is. Eind dit jaar volgt nog een nieuwe ronde. Volgens werknemers moeten honderden mensen weg, maar vak bond FNV stelt dat het ruim 120 man betreft. De klappen bij EIB - in 2013 ontstaan uit lokale bedrij ven GSU, Tempus en Metapart - vallen onder meer in Amsterdam, Houten en Schiedam. Ze bedie nen de provincies Utrecht, Noord en Zuid-Holland. In totaal werken er nu nog zo'n 450 werknemers, verdeeld over 7 vestigingen. De flexibele schil van enkele honderden mensen is echter al af gebouwd. EIB biedt advies, instal latie en onderhoud voor 650.000 cv-ketels en warmwatertoestellen. CNV-bestuurder Ben Hoogen- dam spreekt van een 'hard gelag'. „Dit is heel pijnlijk voor mensen die vaak al lang in dienst zijn. Er is wel een sociaal plan afgespro ken waarvan ik zeg dat het echt een fatsoenlijke regeling is." Werknemers mogen kiezen of ze een geldbedrag meekrijgen; ook mogen ze opteren voor een traject met begeleiding naar ander werk binnen of buiten Eneco. Geld dat overblijft krijgen ze uitge keerd, waardoor ze tijdens de duur van de oude WW 85 procent van hun oude salaris ontvangen. Voor oude werknemers is er een overbruggingsoptie naar een vroe ger pensioen. Vakbond FNV noemt de rege ling eveneens uitstekend. „Wij zullen er scherp op toezien dat En eco zich aan alle afspraken houdt", zegt Ruud Cornelisse. In een reactie stelt Eneco dat aanhoudende verliezen bij EIB aanleiding vormen voor de sane ring. „We zien dat de marktom standigheden voor met name het zakelijke installatiewerk, bijvoor beeld bij woningcorporaties, moei lijk zijn, waardoor deze activitei ten verliesgevend zijn", verklaart woordvoerder Arie Spruit. Het energiebedrijf wil zich rich ten op duurzame producten en diensten. „Denk aan onze thermo staat Toon, Tesla's thuisbatterij Po- werwall, zonnepanelen en warm tepompen. Deze koerswijziging heeft gevolgen voor onze installa tiebedrijven." Eneco belooft boventallige werk nemers zo veel mogelijk te her plaatsen of ze te helpen naar an der werk. Het energiebedrijf houdt er rekening mee dat voor 80 werknemers geen ander werk kan worden gevonden. Eneco blijft met EIB wel actief op de markt voor particulieren. „Die is echter ook erg lastig", stelt Spruit. De malaise in de in stallatiebranche be perkt zich niet tot Eneco. Concurrent Nuon gaat zijn ver- warmingsbedrij f Feenstra begin 2017 afstoten, vertellen goed ingevoerde bronnen aan deze krant. EigenaarVat- tenfal wil zich spe cialiseren op zijn co- rebusiness energie, vandaar dat geen plek meer is voor Feenstra. Nuon is druk bezig de ver koop voor te berei den. Circa 70 tot 75 Nuonwerknemers die nu nog zijn gede tacheerd bij Feen stra worden defini tief bij het bedrijf ondergebracht. Bij het in 1947 opgerich te Feenstra, dat in 2000 door Nuon werd gekocht, wer ken zo'n 1500 men sen. In januari wa ren dat er nog 100 meer. Toen werd de isolatiepoot ver kocht aan de Tak- kenkamp Groep. In 2012 werd de divisie Nieuwbouw al afge stoten en stond Feenstra zelf ook in de etalage. Tot ver koop kwam het niet. Nuon wil niet reageren op het nieuws. „Feenstra is nog altijd ons doch terbedrijf', zegt Ari- ane Volz. „We heb ben er veel mensen werken." Dwangsom wifitracking Niehe naar MediaLane Industrie trekt aan Ontploffingsgevaar bij kroketten AH Werktijdverkorting na noodweer Philips leert mensen poetsen Bruichladdich Cointreau Metaxa Mount gay rum Passoa St Rémy The botanist PASSCH heid of het tot samenwerking komt. Rémy Cointreau zal alle be drijfsactiviteiten, merkrechten en voorraden inbrengen in het nieuw te vormen bedrijf. Lucas Bols zorgt voor werkkapitaal en brengt expertise van de li keur- en cocktailsector in. Bols moet operationele en fi nanciële zeggenschap krij gen over de joint venture. Het hoofdkantoor moet in Frankrijk komen. Eneco saneert installateur David Bremmer Rotterdam AMSTERDAM De Autoriteit Per soonsgegevens heeft een dwangsom opge legd aan het wifi- trackingbedrijf Blue- trace. Dat bedrijf helpt winkels klantge drag te registreren met wifi-signalen uit smartphones. Vol gens de privacywaak- hond houdt Bluetrace zich niet aan de re gels. Bluetrace verza melt meer gegevens dan noodzakelijk. Ook informeert het bedrijf klanten onvoldoende. AMSTERDAM Ivo Niehe brengt zijn mediabedrijf onder bij de Amsterdamse Me diaLane Holding van Iris van den Ende. Niehe Media maakt dan deel uit van het snel groeiende bedrijf van de dochter van Joop van den Ende. ZOETERMEER De activiteit in de in dustrie is afgelopen maand gegroeid in het sterkste tempo sinds maart. Dat blijkt uit cijfers van de Ne derlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). Deze index, die bedrijvigheid weer spiegelt, klom van 53,2 naar 53,5. Een stand boven de 50 duidt op groei, daaron der krimp. De verbete ring kwam door stij ging van productie en nieuwe orders. ZAANDAM Albert Heijn haalt kroketten van het eigen merk met de houdbaarheids datum van 19 juni 2017 tot en met 26 augustus 2017 uit de winkel. Vol gens de supermarktketen is er bij bereiden of opdienen een kleine kans dat de kroket openbarst. De winkel heeft besloten de kroketten uit de handel te halen nadat zich drie of vier mensen hadden gemeld die zich hadden gebrand aan de opengebarsten kroketten. Het gaat onder meer om de rundvleeskroket ten, kalfskroketten en draadjes- vleeskroketten van het eigen merk. Mensen die de snacks hebben ge kocht, krijgen in de winkel hun geld terug. DEN HAAG Er zijn tot dusver 24 aanvragen voor werktijdverkorting ingediend door bedrijven die in juni zijn getrof fen door extreem zware hagelbuien of wateroverlast. Het gaat om 391 werknemers, aldus staatssecretaris Martijn van Dam (Economische Za ken) in een brief aan de Kamer. Zeventien aanvragen voor in totaal 232 mensen zijn inmiddels toegewe zen, de andere zijn afgewezen of nog in behandeling. Vooral land- en tuinbouwbedrijven in Noord-Bra bant en Limburg werden twee maanden terug getroffen door het noodweer. Er zijn nog geen acute fi nancieringsproblemen bij bedrijven door water- of hagelschade. BERLIJN Philips blijft zich verder ontwikke len als leverancier van apparaten die mensen helpen hun gezond heid te verbeteren. Op techbeurs IFA in Berlijn presenteerde het concern een volgende groep 'slimme' toepassingen voor huis-tuin-en-keukengebruik. Een slimme tandenborstel, waarbij Philips zich opwerpt als poets hulp, sprong in het oog. Via de 'connected' tandenborstel wordt het mogelijk tandartsen en mond hygiënisten via een app inzicht te geven in de de poetsprestaties. Consumenten kunnen hun eigen poetsgedrag via de smartphone inzien en verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17