Bespuugd bij controles op de paardenmarkt Opruimen van spullen is niet meer automatisch aanvaarden erfenis 15 Tommy Wieringa Hij was de gedroomde bespreker: grootmoedig en gul, zo erudiet als wat en met een ziel van drukinkt en papier Zo begon het nieuwe jaar, met verkoolde puinhopen. Toen bel de ook nog mijn redacteur van De Bezige Bij met vervelend nieuws: van mijn nieuwe roman waren slechts vierhonderd exem plaren door de boekhandel be steld. Dat was ongeveer eender de boek per Nederlandse boek winkel. 'Betekent dat', vroeg ik, 'dat het boek al total loss is nog voordat-ie op de weg is?' 'Zo moet je niet denken', zei mijn redacteur, 'je moet optimis tisch blijven.' Gelaten overzag ik mijn be staan, een vlakte vol grotere en kleinere rampen. Ik was 37 jaar, ik zou altijd een marginale schrij ver blijven. Al tien jaar probeer de ik vrede te hebben met die marginaliteit; soms ging het goed, soms balde ik mijn vuist te gen de hemel. Eind januari verscheen het boek. Het zag er prachtig uit. Het was jammer dat er maar 436 van verspreid waren - minder nog dan van de gemiddelde dichtbun del. De Dierenbescherming zet de filmverslagen van paardenmark ten sinds een halfjaar op internet. Veel handelaren vinden dat niet prettig. „Ze voelen zich in een hoek geduwd. De goede paarden handelaren daargelaten, maar mensen die zich schuldig voelen, willen dit niet", verklaart woord voerder Dik Nagtegaal van de Die renbescherming. „We lopen al jaren tegen mis standen op de paardenmarkten aan. We hebben met de organisa toren en handelaren om de tafel gezeten. Op papier komen we een heel eind, maar in de praktijk wordt het niet toegepast." De Dierenbescherming besloot een halfjaar geleden tot filmen over te gaan. „Dan kunnen men sen zelf conclusies trekken, maar dat heeft tot rumoer geleid", aldus Nagtegaal. „Medewerkers werden eerst alleen maar aangesproken op hun activiteiten, maar dat veran derde al snel in hard op de rug slaan, bespugen en zelfs geld bie den om 'zo'n dierenactivist' in el kaar te slaan. „Het is niet de bedoe ling dat onze mensen zelf in ge vaar worden gebracht." Volgens de dierenactivisten leve ren de paardenmarkten de dieren veel stress op. Nagtegaal: „Niet al leen het vervoer, maar de paarden moeten heel de dag - zes tot acht uur - op de markt staan. Ze wor den heel kort aangebonden, zodat ze niet bij het drinkwater kunnen. Mensen gebruiken het hooi voor de paarden als zitplekken, terwijl het aan de paarden moet worden uitgedeeld. Ook worden de dieren onrustig van het publiek dat conti nu om hen heen loopt." Rinus Bakker, paardenhande laar en voorzitter van de Centrale Bond van Paardenhandelaren, her kent zich niet in het beeld dat de Dierenbescherming schetst. „Ze zijn maar op één ding uit: paarden markten moeten worden verbo den. Wij zijn met iedereen in over leg om op een goede manier de paardenmarkten open te houden. Dat er goede controle is. De Die renbescherming mag langsko men, wij hebben een open vizier, wij hebben niets te verbergen", zei hij tegen de NOS. Op verzoek is de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) langsgeweest bij de paar- denmarken, maar die meldde na afloop dat zij geen misstanden had gezien. Wel gaat de NVWA scherper toezien op de export. Het seizoen van de paarden markten gaat juist beginnen. „He- del, Zuid-Laren, Eist", begint Nag tegaal zijn opsomming. „Er zijn heel veel kleine marktjes, die vor men vooral een excuus om een feest te vieren. De paarden staan dan ergens in een hoekje. Ze wor den slecht gestald, in het lawaai van de kermis en het lallende pu bliek. De markt heeft niet eens een handelsfunctie meer." Staatssecretaris Van Dam van Economische Zaken wil de regels op paardenmarkten aanscherpen. Hij liet wel weten de markten te willen behouden, omdat zo een tweede bestemming kan worden gezocht voor paarden die anders naar de slacht gaan. Alsof een dierbare verliezen al niet erg genoeg is. Te veel nabe staanden kwamen afgelopen jaren voor een pijnlijke verrassing te staan nadat een vriend of familie lid was overleden. Het huis van opa moest toch leeg, dus het kon vast geen kwaad om die mooie in gelijste foto van oma op het dres soir vast mee te nemen. Vaak wis ten deze nabestaanden niet dat zij met die simpele handeling de erfe nis aanvaardden. Als later bleek dat opa aanzienlijke schulden had, kwamen zij daar niet meer vanaf. Het gevolg: onder de streep bleef er niks meer over. En wie echt pech had, schoot er met zijn pri vé- vermogen bij in. Aan die onherroepelijke, zuivere aanvaarding van een erfenis heeft minister Ard van der Steur nu een einde gemaakt. De wet is zo aange past dat pas als spullen uit een huis van de erflater verkocht wor den, de erfgenaam de gehele erfe nis juridisch aanvaardt. Een flat van een overledene vast leegha- ln de wet staat ook dat erfgenamen niet aansprakelijk zijn voor onverwachte schulden len, omdat de huur aan het eind van de maand ophoudt, heeft niet langer vergaande consequenties. De wet werd voor de zomer aange nomen en is vandaag ingegaan. Van der Steur heeft niet geko zen voor een andere mogelijkheid, waarbij alle erfenissen voortaan voorwaardelijk worden aanvaard. Deze al bestaande vorm, de zoge heten beneficiaire aanvaarding, houdt in dat een erfgenaam niet met zijn privévermogen aanspra kelijk kan worden gesteld voor een schuld uit een erfenis. Boven dien loopt een beneficiaire aan vaarding altijd via de kantonrech ter en kan de erfgenaam pas over de erfenis beschikken als alle schulden uit de nalatenschap zijn voldaan. Van der Steur stelt dat erf genamen zo onnodig op kosten worden gejaagd, door de verplich te griffierechten. Ook vreest hij dat rechters overbelast raken. In de nieuwe wet is ook gere geld dat erfgenamen na zuivere aanvaarding niet langer aansprake lijk kunnen worden gesteld voor onverwachte schulden. Zoals het geval is als pas na het overlijden van de erflater duidelijk wordt dat hij tijdens zijn leven een onrecht matige daad heeft gepleegd en schadeplichtig is. Juist toen ik mijn auteursexem plaren ophaalde bij de uitgeve rij, kwam het bericht dat er een sensationele recensie van in het avondblad stond. De publiciteits- dame en ik liepen, nee, holden naar de kiosk op de hoek, pak ten, nee, rukten een NRC uit de molen en lazen, nee, verzwolgen het stuk. De woorden van de re censent gloeiden nog na van het plezier waarmee hij het gelezen had. Het was vrijdag 28 januari, het was de beste recensie die ik ooit zou krijgen. Vanaf nu zou ik va ker biefstuk van de haas eten en goede bourgogne drinken. De auteur van het stuk was Pie- ter Steinz. Sindsdien las ik hem trouw. Hij verdeelde de wereld niet in vrienden en vijanden, deed niet aan vleierij en polemiek, niet aan verdeel en heers. Hij was de ge droomde bespreker: grootmoe dig en gul, zo erudiet als wat en met een ziel van drukinkt en pa pier; zelfs wanneer hij hardliep klonk er een luisterhoek in zijn oren. Deze herinneringen en gedach ten kwamen bij me op, toen ik dinsdagmorgen hoorde dat Pie- ter Steinz aan de gevolgen van ALS is overleden. 'Grace un der pressure', schreef zijn familie boven de rouwadvertentie. HOed af. Kerst 2004, op de Vis markt in Groningen brandden het huis en de winkel van mijn moeder af. Mijn jongste zuster had, in mijn moeders afwezigheid, een kaars je opgestoken in de keuken en lag in de woonkamer te foezelen met haar nieuwe amant. Toen ze in de keuken terugkwam, waren de gordijnen al vleugels van vuur; er viel niets meer aan te redden. De volgende morgen stonden alleen de buitenmuren nog overeind, het inwendige was uitgebrand en ingestort. Ik belde mijn moeder in Egyp te en zei: 'Ik heb goed nieuws en ik heb slecht nieuws voor je.' 'Eerst het goede nieuws maar dan', zei ze. 'Je dochter leeft', zei ik, 'maar je huis en je winkel zijn verdwe nen.' Het was bewonderenswaardig hoe ze het opnam, ze bezat de ga ve om onbewogen te blijven on der grote rampen. Nu ze niets meer dan een kof fer bezat, besloot ze langer in Egypte te blijven, er was geen re den om terug te komen; in Gro ningen handelde ik haar zaken af. vrijdag 2 september 2016 Hoed a De Dierenbescherming stopt met het filmen van misstanden op paardenmarkten. Medewer kers worden bedreigd door han delaren en de organisatie wil hun veiligheid niet op het spel zetten. Simone van Zwienen Den Haag Wantoestanden op de paardenmarkt. De Dierenbescherming leg de de afgelopen maanden veel vast op film. foto dierenbescherming Erfgenamen kunnen voortaan niet langer onverwachts opgeza deld worden met een schuld uit een erfenis. Een nieuwe wet biedt hun bescherming. Laurens Kok Den Haag fel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15