14 NI regenweer Apple kreeg 13 miljard euro boete wegens niet betaalde belasting. Voor het Ierse dorp Athenry is de komst van de tech-reus echter een zegen. Ierse dorp Athenry wint dankzij de hoofdprijs Voor de nieuwe generatie biedt dit een baken van hoop en middeleeuws kas teel, authentieke stadspoorten en overblijfselen van een stokoud klooster geven Athenry gran deur, maar verbloe men de armoede. De financiële crisis bracht de lokale economie aan de rand van de afgrond. Winkeliers slo ten noodgedwongen hun deuren, jongeren emigreerden massaal. Het besluit van Apple om voor 850 mil joen euro een 'data centre' aan te leg gen, deed de sombere stemming in één klap omslaan. De Ierse regering gaf vorige maand groen licht. Het Amerikaanse concern liet zijn oog vallen op een fraai stuk bos, om ringd door weilanden met verdwaal de schapen. In dit ongerepte gebied van 24.500 vierkante meter gaat Apple giganti sche servers neerzetten om diensten als de App Store, iMessage, Siri en Apple Music onder te brengen. De aanleg, die in totaal vijftien jaar in beslag gaat nemen, bezorgt Athenry gegarandeerd werk. „De komst van Apple naar Athen ry is een geschenk uit de hemel", ju belt Martin Morrissey. De stamgas ten van de eigenaar van The Square Inn, een kroeg in het centrum, knik ken. „Of ik ze vertrouw? Wat dacht dat je! Een paar maanden geleden no digde Apple lokale ondernemers en vaklui uit om te kijken of die iets voor hen konden betekenen. De meest geschikten zijn eruit gepikt. Ongeveer 300 man nemen de bouw van het data centre voor hun reke ning." Morrissey wijst op Cork, de tweede stad van Ierland na Dublin. Apple streek daar ruim dertig jaar ge leden neer en biedt inmiddels aan ongeveer 6.000 mensen werk. Dat die vestiging volgens de Europese Commissie fungeerde als een door- sluishaven van winst uit heel Euro pa, maakt hem niet kwaad. Dat Ap ple, met dank aan de Ierse regering, vrijwel geen belasting betaalde, deert hem geenszins. „Dankzij zulke regelingen met multinationals hebben we nog steeds te eten hier in Ierland", stelt hij. Morrissey haalt The Fields of Athenry aan om zijn woorden kracht bij te zetten. Het lied, onder meer vertolkt door The Dubliners, gaat over de beruchte hongersnood in de 19de eeuw waardoor de bevolking werd gedecimeerd. Vooral in West-Ierland stierven velen. Louise Blade, uitbaatster van naai atelier Sew Smart, kijkt meer naar het recente verleden. Apple, zo spie gelt ze voor, kan het dorp redden van de vergrijzing. Haar drie zoons en twee dochters wonen als gevolg van de economische malaise allen in het buitenland. „Voor hen komt Ap ple net te laat", verzucht ze. „Mijn jongens - elektricien, timmerman en loodgieter - hadden aan de slag ge kund met hun vaardigheden bij het data centre." Haar kinderen, zo voorspelt ze, ko men nooit meer terug naar Athenry. „Al kunnen ze ceo van Apple wor den. Hun leven ligt elders. Maar voor de nieuwe generatie jeugd biedt dit een baken van hoop. Je hoeft niet per se meer weg." Morrissey slaat met zijn vlakke hand op de toog. „Apple is het beste wat ons kon overkomen." Talloze leegstaande panden in de straat van zijn pub verstevigen zijn argument. Het dorp heeft nog veel te winnen. Apple verkoos Athenry, nabij de snelweg naar Dublin, maar niet om filantropische redenen. West-Ierland heeft een ideaal klimaat voor energie- vretende data centres. Niet te koud, nooit te warm en altijd nat. Terwijl het water met bakken uit de hemel valt, ziet Burgess de ironie. „Het weer hier is nooit slecht, je kunt je al leen verkeerd kleden", lacht hij. „Vre selijk natuurlijk, maar dankzij die treurnis winnen we de loterij." Schadeclaim om slaapziekte na griepvaccinatie Hogere boete om illegale verhuur Geen aanpassing terreurwetten vrijdag 2 september 2016 'Apple is het beste wat ons kon overkomen' Geert Langendorff Athenry ■4 Het slaperige dorpje Athenry dat de komen de jaren een enorm da ta centre van Apple gaat huisvesten. FOTO AIDEN CRAWLEY/ANP Louise Blade, uitbaat ster naaiatelier HILVERSUM Ouders van kinderen die ziek zijn geworden als gevolg van inenting tegen de Mexicaanse griep, stellen de Nederlandse staat aansprakelijk. Het gaat om veertien kinderen die een ernstige slaapziekte hebben ontwikkeld na een inenting in 2009. Dat bevestigt letselscha deadvocaat John Beer. Het gaat om het middel Pandemrix van GlaxoSmithKline. Volgens Beer wijst internationaal onder zoek uit dat er zeer waarschijn lijk een verband is tussen deze prik en de slaapziekte narco- lepsie. „We eisen in de eerste plaats erkenning en in de twee de plaats een financiële oplos sing", aldus Beer. AMSTERDAM Illegale toeristische verhuur van woningen wordt in Amster dam nog harder aangepakt. Zo verhoogt de gemeente de boete die voor een eerste over treding geldt van 13.500 euro naar 20.500 euro. Ook kan een handhaver een woning per direct sluiten. De nieuwe maatregelen moeten overlast door toeristische verhuur voor komen. Het college kijkt ver der naar de mogelijkheden om de termijn voor vakantiever- huur te verkorten van 60 naar 30 dagen per jaar. Op dit mo ment kan dit nog niet volgens de wet. Met de komst van ver- huurdienst Airbnb blijken veel regels genegeerd te worden. ANKARA Turkije peinst er niet over zijn antiterreurwetgeving aan te passé. Dat heeft premier Binali Yildirim gisteren gezegd na een bezoek van Martin Schulz, de voorzitter van het Euro pees Parlement. Voor het op heffen van de visumplicht moet Turkije aan een reeks voorwaarden voldoen. Aanpas sing van de antiterreurwetten is daar één van. Ankara heeft meermaals gedreigd het vluch- telingenakkoord op te zeggen als Europa de visumplicht niet opheft. Schulz sloeg een ver zoenende toon aan en zei dat Europa slechts 'vragen' heeft gesteld over de arrestaties na de couppoging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14