13 Politieagent Wat als alles nét iets anders gelopen was? Als ze hun baan niet waren kwijtgeraakt? De Amerikaanse fotograaf Horia Manolache maakte een serie dubbelportretten van daklozen; hoe ze zijn en hoe ze zouden willen zijn. Het valt Manolache, een fo tograaf met Roemeense wortels, onmid dellijk op als hij voor zijn studie naar San Francisco verkast. Dat er in deze welva rende kosmopolitische stad in Californië zo ontzettend veel daklozen zijn. Volgens recente schattingen zo'n 7.500. De meeste inwoners lopen de zwervers zo voor bij, maar Manolache houdt stil, maakt een praatje en vraagt zich steeds meer af: hoe had het leven van al de ze mensen eruit gezien als fotoswns alles van een leien dakje was gegaan? Zo komt hij op het idee voor een fotoserie die hij naar het be roemde boek van Mark Twain The Prin- ce and the Pauper (De Prins en De Bede laar) noemt. De berooide Amerikanen die Manolache in zijn studio vraagt te poseren, blijken allerlei dromen te koes teren. Om nog eens kok te worden. Of wetenschapper. Of beauty queen. Maar soms hunkeren ze vooral naar hun 'oude zelf. Dat ze nog eens gezien worden als die gewaardeerde militair die ze ooit waren. Of die man met dat fijne gevoel voor humor. De fotograaf probeert zo veel mogelijk voor zijn 'modellen' te rege len - eten, kleding, geld - maar is intussen zelf ook op zoek naar geld. Voor het boek dat hij ooit eens van de foto's hoopt te maken. Een boek dat de vooroordelen over 'luie' of'geestelijk ge stoorde' sloebers moet ontkrachten. „Ik hoop dat mensen door deze foto's iets anders naar daklozen kijken." MCKAYAS HENRY JENNIFER vrijdag 2 september 2016 McKayas, een oude hippie die vroeger de hele wereld afreisde, maakt het liefst de hele dag grapjes. Een leven op het dek: dat lijkt Henry, voormalig drugs-en drankverslaafde, wel wat. Politieagent: dat zou de ideale baan voor de Ierse Eefje Oomen San Francisco Horia Manolache

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13