11 Als correspondent in Berlijn berichtte Wierd Duk over het tijdperk van Angela Merkel. Hij zag hoe de domineesdochter uit Templin Duitsland definitief veranderde. r bestaat een klassiek Duits 1 tv-moment, waarin een zwijgende Angela Merkel een belangrijke rol speelt. I Het was 18 september 2005, de avond van de landelijke ver kiezingen. De christendemocraten hadden die onder leiding van Merkel nipt gewonnen. In de studio's van de publieke om roep voerde niet Merkel, maar haar sociaaldemocratische tegenstander en zittende bondskanselier Gerhard Schröder het hoogste woord. Schro der, de archetypische Duitse macho, zette Merkel neer als 'de echte verlie zer'. Hij was vanuit een nagenoeg kansloze positie bijna langszij geko men en kennelijk euforisch van adre naline - of van de alcohol, wie zal het zeggen - en claimde als enige in staat te zijn een nieuw kabinet te vormen. Merkel keek naar Schröder alsof ze een wezen van een andere planeet zag. Maar ze zei niets. Korte tijd later was Gerhard Schröder van het poli tieke toneel verdwenen en was An gela Merkel de machtigste vrouw ter wereld. De SPD was bovendien een lid armer: Merkels moeder, Herlind, had opgezegd omdat ze het niet ver droeg hoe Schröder haar dochter pu bliekelijk had vernederd. Waarom zei ze niets in die 'Elefan- tenrunde', zoals het lijsttrekkersde bat in Duitsland wordt genoemd? Omdat ze ter plekke calculeerde, legde Merkel later uit. Zij, de natuur wetenschapper die graag praat op ba sis van feiten, vreesde dat haar iets was ontgaan. Had Schröder wellicht toegang tot meer informatie? Wist hij iets wat zij niet wist? Ze had zich die zorgen kunnen besparen. Haar te genstander blufte en overspeelde zijn hand. Mede op basis van dit soort erva ringen nam Merkel zich voor om zich nooit meer zo in een hoek te laten zetten. „Toen ik zo belachelijk werd gemaakt, heb ik gezworen om van me af te bijten", bekende ze tegen over fotografe Herlinde Koelbl. „Ik heb daar lol in. Ik geniet van een vol treffer." Peilingen Meer dan tien jaar later moet Merkel weer van zich afbijten. Volgend jaar zijn er Bondsdagverkiezingen en de christendemocrate staat er in de pei lingen niet goed voor: 47 procent van de kiezers zegt vertrouwen in haar te hebben. Een jaar geleden was dit nog 67 procent. Opmerkelijk is dat Merkels dalende populariteit het gevolg is van een be sluit dat ze nam op basis van emoties en niet na een solide afweging van feiten. Op 4 september 2015 zette Merkel eigenhandig Europese immi- gratieregels buitenspel. Ze opende de Duitse grenzen voor honderdduizen den migranten, meest uit het Mid den-Oosten en Afrika, en zette met dat besluit haar Europese partners onder druk. Merkel dreigt de geschiedenis in te gaan als de vrouw onder wier leiding Duitsland gevaarlijk polariseerde. 'Wir schaffen das', benadrukt Mer kel keer op keer. Maar na de aanran dingen in Keulen door (meest) Noord-Afrikanen en de terreuraan slagen door asielzoekers deze zomer, is een groot deel van de kiezers daar niet meer zo zeker van. De beelden van zingende en applaudisserende Duitse 'Gutmenschen', die op trein stations de 'Willkommenkultur' vie ren met verbaasde vluchtelingen, hebben plaatsgemaakt voor nuchtere statistieken, zoals die uit de 'Integra- tionsmonitor'. Waren begin 2014 34.00 vluchtelingen uit de belang rijkste herkomstlanden Syrië, Irak, Afghanistan en Eritrea werkloos, dat zijn er inmiddels 124.000. Tendens stijgend, want vier van de vijf vluch telingen uit deze landen hebben geen opleiding. De bekende bezwerings formule over de 'apotheker uit Aleppo', die snel aan de slag kan, gaat dus maar zeer ten dele op. Hoe denkt Merkel de groeiende onrust in Duitsland - en in de rest van Europa - het hoofd te bieden? De kanselier kiest voor de haar ver trouwde aanpak: kalm blijven, af wachten, uitleggen. Ze hoopt dat de kiezers haar mening zullen overne men, waaronder ook haar uitspraak 'de islam behoort tot Duitsland'. Maar het is de vraag of ze daar dit keer succesvol mee zal zijn. Onder invloed van de migratiecrisis veran dert Duitsland, het machtigste land van Europa, snel en ingrijpend. Veel Duitsers keren zich tegen die veran deringen. Waar Merkel voor hon derdduizenden vluchtelingen en hun verwelkomers een symbool werd van hoop en vrijheid - 'Mama Merkel'- beschouwen haar critici de domi neesdochter uit de voormalige DDR als niets minder dan een 'landverra der'. In dit hoogst gepolariseerde maatschappelijke debat kwamen de anti-islam beweging Pegida en de rechts-populistische Alternative für Deutschland (AfD) op. De AfD boekte dit jaar spectaculaire verkie zingsresultaten in enkele deelstaten en de partij dreigt zondag bij verkie zingen in het oostelijke Mecklen- burg-Voorpommeren, nota bene Merkels electorale thuishaven, de CDU/CSU met 23 tegen 20 procent te passeren. Dit zou voor de omstreden protestpartij, waarin ook neonazi's zich thuis voelen, een nieuw succes verhaal zijn. Mislukt In een land waar iedere christen-de mocratische kanselier het als een op dracht beschouwt om te voorkomen dat zich rechts van de CDU/CSU een aansprekend alternatief ontplooit, is dit een dramatische ontwikkeling. Merkel moet nu van zich afbijten en voltreffers produceren. Want als zij er niet in slaagt om tot aan de Bonds dagverkiezingen van 2017 de 'Wut- bürger' (boze burgers) terug te win nen dreigt zij de geschiedenis in te gaan als de vrouw onder wier leiding de Bondsrepubliek gevaarlijk polari seerde. Dan is haar kanselierschap mislukt. vrijdag 2 september 2016 moet Wierd Duk Berlijn Angela Merkel heeft nog maar het vertrou wen van 47 procent van de kiezers. Haar populariteit daalde sinds ze de grenzen opende voor honderd duizenden migranten. Volgend jaar zijn de verkiezingen. FOTO REUTERS Dit was Wierd Duks laatste stuk als correspondent in Berlijn. Vanaf volgende week zaterdag peilt hij als reizend commentator de stem ming in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11