Oezbeekse dictator danst niet meer 10 NI Nederlandse vrouw die een grote rol zou hebben gespeeld in de 'pruikenbende' bij Duitse bankovervallen, staat achter gesloten deuren voor de rechter over haar uitlevering. vrijdag 2 september 2016 Extreemlinkse vrienden van Lianne Z. bewaken de deur. illustratie petra urban Victor Schildkamp Koen Voskuil Amsterdam Met haar grote open ogen, slor dige kapsel en omringd door zes 'kameraden' verscheen ze gisteren in Amsterdam bij de rechtbank. Lianne Z., 29 jaar, volgens zichzelf 'onteigenaar van banken', maar volgens de Duitse justitie ge woon een ordinaire en gevaarlijke bankover valler. Onze oosterburen zijn ervan over tuigd dat de tengere Amsterdamse bij min stens één bankoverval de touwtjes in han den had van wat daar bekendstaat als de 'pruikenbende'. De bende sloeg onder meer drie keer toe in Aken. Bij minstens twee overvallen wer den dna-sporen van Lianne gevonden. Duitsland was al langer naar de door Euro pa rondzwervende Lianne op zoek. Begin juli plukte de Nederlandse politie haar van straat in hartje Amsterdam. Omdat Lianne niet wilde meewerken aan uitlevering naar Duitsland, moest de rechter er gisteren aan de pas komen om te bepalen óf ze naar on ze oosterburen mag worden overgebracht. Eén stap richting de deur van de zaal waarin hun heldin zit, en ze springen ervoor: 'Jij mag er niet in' Dat levert publiciteit op en daar houden Lianne en haar kameraden - zoals ze op linkse websites als Indymedia worden ge noemd - niet zo van. Meteen bij binnen komst in de Amsterdamse rechtbank vra gen Lianne en haar advocaat Willem Jeb- bink de rechter of de zaak achter gesloten deuren mag plaatsvinden. Ondertussen wa ken haar - piepjonge - vrienden bij de deur van de rechtszaal. Hun een vraagje stellen is niet de bedoeling: „Oprotten!" Doe één stap richting de deur van de zaal waarin hun heldin zit, en ze springen ervoor. „Jij mag er niet in." Dat bevalt ook de bodes van de rechtbank niet, dus worden de kame raden gesommeerd aan de kant te gaan. Meer dan een meter wijken ze niet van de deur. Als Willem Jebbink naar buiten komt om de kameraden te informeren, klontert het groepje vrienden als een voetbalteam sa men en overlegt in fluistertoon. Niemand uit de in hun ogen kapitalistische samenle ving mag horen wat ze zeggen. Opmerkelijk genoeg gaat de rechter mee in Liannes verzoek om de rechtszaak over haar uitlevering achter gesloten deuren te laten plaatsvinden, iets waarvoor in Neder land zwaarwegende redenen moeten zijn. „Maar", legt de rechter uit, „Mevrouw Z. is verdachte in Duitsland en niet in Neder land. Ze zit feitelijk nog slechts in voorar rest. Het is dus niet aan mij om te vragen wat haar zwaarwegende redenen zijn om de zaak achter gesloten deuren te behande len. Zij wil dit en de rechtbank stemt in." Vanaf dat moment wijken haar vrienden helemaal niet meer van de deur van de rechtszaal. Alleen Liannes vriendin, geregis treerd partner, mag mee naar binnen om de zaak te volgen. Als na anderhalf uur de zaak klaar is, zeg gen Lianne en Jebbink weer niks. De vrouw uit de Amsterdamse krakersscene blijft mys terieus. Een van haar tatoeages 'Ahora mas que nunca' (Spaans voor 'Nu meer dan ooit', de pruikenbende opereert vanuit Spanje) zegt hooguit iets over haar vastbera denheid in haar strijd tegen 'autoriteiten en onderdrukking'. Daar horen bankover vallen bij. De tonnen gestolen euro's waren bedoeld voor het levensonderhoud van de bende, meent justitie. De uitspraak is over twee weken. De Oezbeekse president Islam Karimov is op sterven na dood. Hij is een van de meest gevrees de dictators, maar houdt daar mee wel de militante moslims in Centraal-Azië in toom. Gerben van 't Hof Rotterdam/T ashkent Hij is er niet. Normaal danst presi dent Islam Karimov uitbundig op de nationale feestdag. Om de Oez- beken te laten zien dat hij zich sterk en fit voelt, ook al is hij ach ter in de 70. Nu ligt de dictator op de intensive care. Hij heeft een hersenbloeding gehad. De gezond heidstoestand van Karimov is aan gemerkt als staatsgeheim in het autoritair geleide land. Voor het eerst maakt de overheid nu een uitzondering. 'De president onder gaat een behandeling.' Verder zijn geen details vrijgegeven. Karimov (78) leidt de voormali ge Sovjetrepubliek al sinds de on afhankelijkheid in 1991. Al die tijd houdt hij de Oezbeken onder de knoet. Verkiezingen kunnen net zo goed niet worden gehouden, want Karimov wint toch. Het par lement is zijn applausmachine. Oezbekistan, dat grotendeels draait op de katoenteelt, is vol gens de Verenigde Naties het to neel van systematische martel praktijken, illegale detentie en ge dwongen deportaties. Er zijn zelfs meldingen geweest dat onder Kari- movs bewind gevangenen werden gekookt. „Vaststaat dat hij zijn volk een kwart eeuw genadeloos heeft onderdrukt", zegt Anna Tim merman, directeur van Human Rights Watch in Nederland. „Hij maakte van Oezbe kistan een autoritaire en steeds corrupter wor dende staat." Karimov bouwde voort op de macht die Oezbekistan had toen het nog een Sovjetrepu bliek was. „De hoofdstad Tashkent was destijds de belang rijkste stad in de regio", weet Her man Hoen, hoogleraar politieke economie en transitieprocessen aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. „Oezbekistan had altijd het beste onderwijs in de regio en een goed functionerende bureaucratie. Economisch doet het land het be ter dan de buurlanden, terwijl er sinds de val van het communis me nooit noemenswaardi ge hervormingen zijn doorgevoerd." Een overlijden van president Karimov zal vrijwel zeker leiden tot politieke instabiliteit. Ook de aanwezigheid van moslimmilitanten in de regio vormt een probleem. Omliggende landen kunnen nau welijks een vuist maken tegen de terreurgroepen. Maar Karimov heeft ze in eigen land de kop in ge drukt, al gebruikt de dictator het gevaar van islamitisch extremis me steevast als reden om burger rechten aan zijn laars te lappen en korte metten te maken met elke vorm van oppositie. Karimov heeft veel vijanden. Toch heeft hij juist vanwege de dreigende terreur ook twee in vloedrijke vrienden. Naast Rus land is de Verenigde Staten een be langrijke bondgenoot, zegt Hoen. „Een machtswisseling kan ertoe leiden dat deze bondgenootschap pen onder druk komen te staan. En daarmee dat het terrorisme in Oezbekistan oplaait. Karimovs dood zal hoe dan ook grote veran deringen teweegbrengen in zijn land en in de regio." Extreemlinkse vrienden van Lianne Z - 'Oprotten!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10