Bourgondisch genieten met Franse chansons in I Jzendijke Vissen vangen veel spannender dan vangen van Pokémon M Carlo Suske en Wiske komen met iets bijzonders... -VLAANDEREN 7 De jeugd slaat weer aan het vissen. Een mooier cadeau had visvereniging De Lustige Kantvissers zich niet kunnen wensen voor het jubileumjaar. Dit jaar bestaat visclub De Lustige Kantvissers uit Retranchement ze ventig jaar. De club, die juli 1946 is opgericht, maakte in die zeventig jaar zowel pie ken als dalen mee. Zoals het verdriet dat veel vissers hadden over het verbod op vissen met kruisnetten vijfjaar geleden. „Toen stonden sommige vissers echt met de tranen in hun ogen", zegt voorzitter Ronnie de Poorter. „Ik zou over de afgelopen jaren van alles kun nen vertellen, er zijn zoveel verha len." Hij valt even stil. „Maar dat doe ik niet. Ik kijk veel liever vooruit, naar de toekomst." Die toekomst is gelukkig rooskleu rig, want de jeugd ontdekt het vis sen met een hengel weer. Ronnie: „Bij onze jaarlijkse viswedstrijd in het eerste weekend van augustus hadden we afgelopen keer drieënder tig deelnemers, onder wie twaalf kin deren. Bijna allemaal jongens uit Ret ranchement, de meesten onder bege leiding van hun opa." De laatste drie jaar ziet de voorzit ter steeds meer kinderen tussen vijf en twaalf jaar op het evenement bij het uitwateringskanaal afkomen. Wie weet zit er zelfs een jeugdclub in. „Want wij willen de jeugd graag terugzien aan het viswater." De Lustige Kantvissers doen het goed, met veertien Nederlandse en acht Belgische leden. Maar jeugd zit daar (nog) niet bij. Terwijl, betoogt Ronnie, vissen vangen veel leuker is dan het vangen van Pokémon. Hij maakt die vergelijking niet zo maar. „Kinderen zijn zoveel bezig met tabiets en Kinderen zijn zoveel bezig met tabiets en computeren. Terwijl vissen zo spannend is computeren. Terwijl vissen zo span nend is. En de natuur ingaan is ook belangrijk." De eerste keer een pa ling (maar die moet je in het water teruggooien), brasem, karper of riet voorn vangen is kortom een bele ving. „Je zou die kinderen moeten zien als dat dobbertje onder water gaat", lacht hij. „Het spanningsveld is dan enorm." Ronnie weet er alles van. Hij kreeg zelf de liefde voor vissen van zijn va der mee en zijn 26-jarige zoon vist ook. Wie niet meteen bij een visvere niging wil en het hengelen wil pro beren, heeft voor een tientje per jaar al een visvergunning. „Die kun je ge woon bij de VVV in Cadzand ko pen." Je moet daarnaast een nationale vispas hebben, en natuurlijk een hengel. Maar de drempel om te beginnen ligt laag. „En iedereen kan het leren. Beet hebben, dat is het mooiste. En het is elke keer an ders." Marjolijn Polfliet, Hulsterse en van origine docente Frans, maakt furore als vertolkster van het Franse chanson. Secretaris Hank Prins van Stichting Mauritskerk is dan ook blij dat zij vrijdag naar IJzendijke komt. De Vlaamse ac cordeonist Stijn Bettens bege leidt haar. Het optreden van Polfliet en Bettens maakt deel uit van 'De Smaak van Maurits', een rijkge- vulde Bourgondische en culture le avond in de monumentale Mauritskerk. De manifestatie be gint om 19.00 uur. Petra de Boeve- re, het 'meisje van slijterij' uit Sluis, laat de bezoekers proeven van verschillende mooie Franse wijnen, 't Kaasboerinnetje uit IJ zendijke, bekend van Zeeuws- Vlaamse markten, voegt daar een kaasproeverij met speciale kazen aan toe. Op de eerste Bourgondische en culturele avond in IJzendijke was de veiling van juwelen en bijzon dere wijnen een succes. Het Vei linghuis Middelburg is komende vrijdag opnieuw present. Aan het einde van de avond, als iedereen op temperatuur is, vindt de vei ling plaats. Het optreden van Pol fliet en Bettens begint overigens om 20.15 uur. Kaarten a tien euro, inclusief kaasproeverij, zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij bloemen winkel Sonja Ann en museum Het Bolwerk in IJzendijke. De op brengst is voor onderhoud aan de Mauritskerk. woensdag 31 augustus 2016 Sophie Stockman Zeker twaalf kinderen deden afgelopen keer mee aan de jaarlijkse viswedstrijd van De Lustige Kantvissers. Dat biedt perspectief voor de toekomst, denkt voorzitter Ronnie de Poorter. Ronnie de Poorter, voorzitter visver eniging De Lustige Kantvissers De akoestiek is prima in de Mau- ritskerk in IJzendijke. Dat komt goed uit, want vrijdag tijdens de tweede Bourgondische en culturele avond in de kerk treedt er een bijzondere zange res op: chansonnière Marjolijn Polfliet. Harmen van der Werf IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71