fjJ f 6 NI NYNKE DE JONG Oorzaak van klimongelukken is divers De toppen in dit stuk Alpen zijn niet de gevaarlijkste, maar deze week gaat het mis. In 24 uur verongelukken zes klimmers, onder wie een Nederlander. fWfw Column @nynke Castor heet de berg waar het noodlot maandag twee keer kort achter elkaar toeslaat. In de och tend glijden twee Duitse klim mers aan de Italiaanse zijde naar beneden; ze zitten met touwen aan elkaar vast. Rond het middaguur treft de 64-jarige Nederlander hetzelfde lot, maar dan aan de Zwitserse kant. Vier klimmaatjes zien het voor hun ogen gebeuren. Zij zit ten niet aan elkaar vast, waardoor ze niet mee worden getrokken de diepte in. Het is het derde ongeluk bin nen 24 uur. Zondag zakken drie Zwitsers door een pak sneeuw dat over de rotsen van de Zum- steinspitze helt, een zogenoemde sneeuwluifel. Ook zij zaten met touwen aan elkaar vast. Drie ongelukken in zo'n korte tijd en vooral in zo'n klein ge bied in de Alpen: dat kan toch geen toeval zijn, denkt medisch bergredder Menno Boersma aan vankelijk. De Nederlander woont in het gebied en werkte tot twee jaar geleden voor de reddingsbri gade in het nabijgelegen Zer- matt. Gemiddeld zijn er hier in het hele jaar zo'n tien dodelijke ongevallen. Nu zes binnen 24 uur. Maar het is pure pech, conclu deert hij, nadat hij zich heeft ver- diept in wat er is gebeurd. „De drie ongelukken zijn zo verschil lend. En het weer was de boos doener niet. Dat was schitte rend." Technisch moeilijk waren de tochten die de klimmers maak- ten ook niet. Castor, waar de Ne derlander verongelukte, behoort met zijn 4.226 meter weliswaar tot een van de 25 hoogste toppen van de Alpen, maar de weg naar boven is niet extreem steil en kent geen ingewikkelde beklim mingen. Het pad heeft aan weers zijden wel diepe afgronden. „De kans dat er iets misgaat, is heel klein, maar een misstap kan de beste klimmer overkomen. Als je uitglijdt, kun je honderden meters vallen", zegt Boersma. Het nieuws over de verongeluk te Nederlander is een flinke dreun voor de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV). De man was bestuurslid en beoefende de sport al vijftien jaar. „Hij gaf ook cursussen en was tochtleider. Een zeer ervaren alpinist", zegt voorzitter Joachim Driessen. Onlangs overleed in Oostenrijk ook al een bestuurslid van de vereniging bij een ongeval in de bergen. Monte Rosa op de grens van Zwitserland en Italië wordt be schouwd als een mekka voor bergsporters. Afhankelijk van hoe je telt, staan er tien bergtop pen van meer dan 4.000 meter. Wie zo hoog komt, ziet bij hel der weer de wereldberoemde Al penreus Mont Blanc in Frankrijk liggen. De beklimmingen zijn zo divers dat bergsporters van elk ni veau er aan hun trekken komen. De hoogste berg in dit gebied is de Dufourspitze met 4.634 me ter. Och mensen toch. Hoe moet dit nou? Dick Advo caat weg bij Oranje. Hans van Breukelen probeert Ruud Gul- lit te strikken. Ruud wil niet om dat Marco van Basten gaat maar Hans daar niks over wilde zeggen. En Bert van Oostveen zegt ook eindelijk doei. Wil er dan hele maal niemand bij Danny Blind op de bank zitten? Wie moet deze bende nou in vredesnaam oprui men? Mijn eerste reactie is in dit soort gevallen altijd: bel Foppe even. Foppe stroopt de mouwen op, zegt 'nou vooruit dan maar' en be gint vol goede moed met oprui men. Maar ik ben Fries, dus dit is mijn natuurlijke reactie op ieder probleem. Wat men over de Ghostbusters zei, zeggen wij in Friesland over Foppe: als er iets geks aan de hand is, wie bel je dan? Foppe de Haan. Foppe is iedereens lievelings buurman. Zo'n man van wie je al tijd een doos eieren kunt lenen. Of een heggenschaar. Die elke maand de dorpskrant stencilt en rondbrengt. Die elke dinsdag soep kookt voor alle bejaarden in de straat. Dat is Foppe. En zo'n homo universalis kunnen ze in Zeist wel gebruiken. Maar het is tijd dat ook ik leer dat 'Foppe' roepen niet meer de oplossing is voor alle problemen. Die man verdient een rustig pen sioen. Die moet met Geke in een camper door Europa trekken. Met een blik boterhamworst en een pak macaroni lekker koken op een butagasfles. Rummikuppen bij het vage schijnsel van een citronel- lakaars. Van die dingen. Maar geen voetbal. Geke heeft hem al lang genoeg moeten missen. Wij moeten leren op eigen be nen te staan. Er moeten andere Foppes komen, die houden van voetbal en houden van onderwij zen. Die de mouwen opstropen en zeggen: we gaan terug naar de basis. Naar de liefde voor de bal. Ik heb vroeger wel honderd keer de film Mary Poppins gezien. En elke keer moest ik een beetje huilen wanneer haar taak erop zat. Wanneer de wind draaide, Ma ry haar paraplu pakte en naar een ander gezin woei. Maar zo is het nu ook in voetbal land. We moeten het zonder Fop pe redden. Maar wie moet er in vredes naam naast Danny Blind op de bank gaan zitten? Wij moeten leren op eigen benen te staan. Er moeten andere Foppes komen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Nïsj www.bolderman.nl 8/10 dagen Istrië Opatija 8/10 dagen Tossa de mar "All-Inclusive" 10 dagen Westkus Ierland en Connemara 10 dagen Schotland, Loch Lomond en Edinburgh 8 dagen Drielandenreis Zwarte Woud en Bodensee woensdag 31 augustus 2016 Zwarte zomer in het massief van Monte Rosa Raymond Boere Zermatt/Rotterdam Zermatt CH__ iA Matterhorn 1 - iA Monte Rosa 4 doden Castor Poiiux 1 dode 2 doden Gemiddeld zijn er hier in het hele jaar zo'n tien dodelijke ongevallen. De weg naar boven is niet extreem steil en kent geen ingewikkelde beklimmingen. v.a. slechts Vertrekdata: 3,15,17, 22 okt Vertrekdata: 15, 24 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdatum: 19 sept Vertrekdatum: 3 okt Brochure en (0318)58 09 58 nnn nnoon' boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2fpers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 24 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6