V 6 Buitenland Een huurauto is ideaal in combinatie met een vliegvakantie. Autoverhuurders adverteren met lage prijzen, maar door toeslagen betaal je soms twee keer zoveel. Ook bij het inleveren kan je door extra kosten worden verrast. Zes tips om niet te veel te betalen voor je rental car. 1 Boek de auto vooraf Op je vakantiebestemming een huurauto regelen is meestal net wat goedkoper. Maar die korting weegt niet op tegen de voordelen van vooraf boeken. Allereerst weet je dan zeker dat er echt een auto voor je beschik baar is. Zeker in het hoogseizoen is dat wel zo fijn. Maar nog belangrijker: wie vooraf boekt via een Nederlandstalige web site, kan de voorwaarden rustig door lezen in z'n eigen taal. Ben je bereid wat tijd te investeren in een online zoektocht, dan hoeft vooraf boeken bovendien niet altijd duurder te zijn. Handige vergelijkingssites zijn www.cheapcars.nl en www.autohu- ren.nu. 2 Let op het brandstofbeleid Meestal haal je de auto met een volle Check de auto altijd goed voordat je ermee weg rijdt. En als je hem weer terugbengt tank op en moet je hem ook op die manier weer inleveren. Die brand stofregeling wordt vol-vol (full-full genoemd. Maar er kan ook een an dere - minder gunstige - brandstofre geling gelden. Bij vol-leeg (full- empty) krijg je de huurauto met een volle tank brandstof mee en mag je de huurauto met een lege tank weer inleveren. Dat klinkt gunstig maar dat is het niet. Autoverhuurbedrijven die deze optie aanbieden, rekenen een eigen (hoger) tarief voor de volle tank en vaak nog extra servicekosten. Bovendien krijg je geen geld terug voor de ongebruikte brandstof, ook al lever je de huurauto weer in met een bijna volle tank. 3 Betaal pas op vakantie Soms moet je direct bij de boeking afrekenen, maar vaak kun je ook ter Q POLITIEK Totaalprijs plaatse betalen. Wie vooraf de huur prijs betaalt, is vaak goedkoper uit. Maar je kunt je boeking dan niet meer annuleren of wijzigen. Boven dien ben je meestal je geld kwijt als de zaak failliet gaat. Bij veel verhuurders moet je afre kenen met je creditcard. De gegevens kan de verhuurder ook gebruiken om eventuele schade en verkeersboetes te verrekenen. Het geeft wellicht geen prettig gevoel dat de verhuurder zomaar geld van je rekening kan af schrijven. Maar het voordeel van een creditcard is dat je ook bezwaar kunt maken als je meent onterecht op te VRAGEN REACTIES Alleenstaande moeder moet gezag aantonen Zelfde regels gelden voor grootouders Controle vaders Weduwe met kinderen woensdag 31 augustus 2016 Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Huurauto zonder heibel 44 rvV* Met steun van de VVD kwam de PvdA vorige maand met een plan om ver huurbedrijven te dwingen te adverte ren met één totaalprijs zonder adder tjes onder het gras, net als bij vlieg tickets. De Consumentenbond, die eerder constateerde dat er veel mis is, juicht dat toe. Irene van den Berg schreef vorige week over alleen reizen met je kind. Hierbij een selectie uit de vragen en opmerkingen van lezers. Ans Klumper vraagt zich af hoe het zit als je als alleenstaande moeder naar het buitenland wilt gaan met je kinderen die met een donorvader zijn verwekt. Antwoord: Ongehuwde moeders hebben in beginsel automatisch alleen het gezag (eenhoofdig gezag) over hun kind. Zij hebben dus geen toestemming nodig. Maar het is dan wel zaak dat je kunt aantonen dat je alleen gezag hebt. Daarvoor zijn drie documen ten nodig: een internationaal uit treksel van de gemeentelijke ba sisregistratie van het kind, een uit treksel van de gemeentelijke ba sisregistratie van de moeder waarop haar burgerlijke staat is vermeld en een uittreksel uit het gezagsregister. Antoine Verster vraagt zich af of grootouders ook toestemming nodig hebben, bijvoorbeeld voor een dagje Antwerpen met de kleinkinderen. 'Geldt dan eenzelfde procedure?' Antwoord: Dat klopt. Bij controle moeten je kunnen aantonen dat de gezaghebbende ouder(s) toe stemming hebben gegeven. Daar voor vul je samen met de ouder(s) het toestemmingsformulier 'Rei zen met een minderjarige naar het buitenland' in en die onderteke nen je gezamenlijk. Dit formulier is te downloaden van Kinderontvoering.org of Rijksover heid.nl Volgens Angela Lak worden vooral moeders extra gecontro leerd op luchthavens. „Dat valt op als je in de rij staat bij de douane. Ook als vrouwen met hun partner reizen, wordt ze ge vraagd die aan te wijzen. Vaders echter worden zelden gecheckt. De kinderen hebben immers vaak de naam van de vader. Geschei den vaders worden nóóit gecon troleerd als ze een partner mee hebben. Mij lijkt het hoog tijd dat kinderen voortaan op hun id/pas- poort de namen van beide ouders hebben staan. Bij controle is dat dan duidelijk. Het verbaast mij ook dat je ner gens als ouder kunt aangeven dat jouw kinderen niét buiten de grens mogen zonder dat jij op de hoogte bent.' G. Jansen-Diebels: 'Mijn dochter is weduwe en ging met haar kin deren naar haar zus in Ierland. Zij gebruikt haar meisjesnaam en de kinderen hebben de naam van hun vader. Op Schiphol werd ze niet zomaar doorgelaten, want ieder een kan wel zeggen dat hij/zij we duwe of weduwnaar is. Uiteinde- wel, maar zoiets is niet prettig." Reactie: Is de andere ouder over leden, dan is het inderdaad ver standig om een kopie van de over lijdensakte en een Internationaal uittreksel van de gemeentelijke basisregistratie van het kind bij je te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50