1 2 3 regular 3 AH Basic regular AH Perla regular REGULAR Jumbo Regular Oorzaken van faillissement Ik bezit niets meer, maar ik voel me rijker dan ooit 'VOLLE 36 CÜ33 OORZAAK voer het als ernstig mislukken als ik er mee op zou houden. Wat anderen vonden en wilden was belangrijker dan wat ik zelf wilde. Twintig jaar heb ik iets gedaan waar mijn hart niet lag. Achteraf denk ik: dit moest ge beuren om de weg vrij te maken naar wat ik werkelijk wil." Een belangrijk punt, volgens des kundige Molhuizen. „Uiteraard, de verliezen zijn heftig. Maar voor een ondernemer is een faillissement ook een kans. Omdat jij alleen nog met jezelf over bent en geen maskers meer draagt. Hét moment om jezelf te vragen: wat is mijn passie? Vind ik het product of de markt waarin ik me begeef wel leuk? Is ondernemen wel iets voor mij? Als je niet blind bent voor de ervaringen uit het verleden, kom je er sterker uit." En zelfs aan dat rampjaar 2013, waarin ook de broer van Geuzebroek overleed, zit een gouden randje. „Eind 2013 ontmoette ik mijn part ner. Ook hij had een moeilijke tijd achter de rug. Hij wilde zijn bedrijf opzetten. Inmiddels ben ik in dienst bij hem. We huren sinds een halfjaar dit huisje. We wilden geen bezit meer en ik voel me rijker dan ooit. Mijn geluksgevoel is vergroot na het faillissement." Over een halfjaar is Geuzebroek uit de schuldsanering en mag ze weer ondernemen. „Ik ben altijd be zig geweest met paarden. Het liefst wil ik daar mijn beroep van maken. Maar: de lessen uit het verleden neem ik mee." „Ondernemers die na hard geval len te zijn weer op durven staan, zijn succesvoller in een volgend bedrijf, blijkt uit Amerikaans onderzoek", vertelt Molhuizen. „Neem Wilma. Ze is open over haar verleden. Ze heeft niet met het vingertje naar anderen gewezen, maar naar zichzelf gekeken. Helaas zit er een groot taboe op dit onderwerp. Schaamte en ego zitten mensen in de weg, terwijl ze er juist als winnaars uit kunnen komen." Schaamte heeft Geuzebroek niet meer. „Het was ook een leerproces. Als je niet zelf beslissingen neemt, worden ze voor je genomen. Neem volledige verantwoordelijkheid voor alles wat je doet. En vraag je van tijd tot tijd af of je nog doet wat je wilt. Je kunt altijd opnieuw beginnen." Marco Vermeulen en zijn vrouw Anja hebben een soortgelijke er- vairng. Ze hadden tot vorig jaar drie boekhandels. Twee daarvan moesten sluiten. „Vanaf 2009 begonnen de problemen. Ieder jaar draaiden we minder omzet. We hielden hoop tot het laatste moment. Mogelijk zou het tij nog keren, dat wilden we zo graag. Juist voor de mensen die we jaren in dienst hadden." Maar ze zagen het wel aankomen. „Jaren ben ik bezig geweest mijn team op de hoogte te houden van de problemen, voor zover ze dat nog niet doorhadden." Begin dit jaar sloten Marco en Anja noodgedwongen de winkels Geleijns en van Kralingen. „We hadden te veel van ons opgebouwde kapitaal verloren. We hebben de kinderen bij elkaar geroepen en het ze verteld. Dat was zwaar en emotioneel. Alsof je je kinderen moet vertellen dat een dier bare is overleden." „Daarna hebben we de teams geïn formeerd. Ook dat was loodzwaar. Achteraf gezien hebben we te veel aan onze mensen gedacht en te wei nig aan onszelf. CIJFERS CBS woensdag 31 augustus 2016 GO keer Beste Koop. En Douwe Egberts? Die pads eindigen in de laagste regionen en de middenmoot. Vooral de regular- pads worden bestem peld als 'een beetje te bitter'en 'te zuur'. En dat mysterieuze crema-laagje? Dat is nep. Het zijn kleine luchtbelletjes die op de koffie blijven drij ven. Gewoon schuim dus. Bart Rost €1,90 voor 36 pads. Beste Koop en Beste uit de Test De smaak is goed, de nasmaak en de schuimkraag ook. Voor enkelen net iets te slap. ilUULhw €3,20 voor 36 stuks. Beste uit de Test Goeie bak voor in de ochtend, prachtige schuimlaag. Prijs, per kop bijna twee keer zo hoog als de AH Basic regular. €2,90 voor 36 stuks. Goed bakje koffie! Niet te scherp van smaak. Stuk duurder dan AH Basic. O co CO ~z. O O z O cc ca Grofweg 20 procent van de faillissementen is te wijten aan externe factoren, bijvoorbeeld onvoorziene verschuivingen in de markt. De overige 80 procent heeft als oorzaak wanbeheer. Dat kan gaan om bestuurlijke problemen: gebrek aan visie of leiderschap, het maken van foute keuzes, te lang doorgaan. Organisatorische problemen: gebrekkige automatisering, geen goede marketing of iets simpels als: heb ik mijn administratie wel op orde? Personele problemen: soms halen ondernemers kopieën van zichzelf binnen, omdat ze daar goed mee overweg kunnen. Terwijl een goede mix van mensen juist belangrijk is. Of ondernemers nemen mensen aan van wie ze weten dat ze minder goed zijn dan zichzelf. Dan kan die ander nooit de beste worden. Dat is een be dreiging als je je bedrijf wilt laten groeien. BRONNEN: ZUIDWEG, J. DIJKHUIZEN, J - VALLEN, OPSTAAN EN WEER DOORGAAN (2013), BOER LALTA. FAILLISSEMENTEN; OORZAKEN EN SCHULDEN. CBS (2011) Wilma Geuzebroek voelt zich gelukkiger dan ooit. fotodesirée schippers 44 —Wilma Geuzebroek Het aantal uitgesproken faillissementen piekte in mei 2013. Daarna was er sprake van een dalende trend en bereikte het aantal faillissementen in augustus 2015 het laagste niveau sinds ok tober 2008. Sindsdien loopt het aantal faillissementen echter weer op. Of daarmee de trend omslaat, is nu nog moeilijk te zeggen, want de ontwikkeling van het aantal faillis sementen gaat met horten en sto ten. Volgens voorspellingen zullen er in 2016 5500 bedrijven failliet worden verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47