Holy tomatensaus! O O Huismerk koffiepads winnaars 2 ROLAND DUONG Faillissement Wilma Geuzebroek had een grafisch bedrijf, gespecialiseerd in vormgeving van boeken. Door een groot project groeide haar zaak, totdat die opdracht in omvang afnam. Ze kwam in de problemen en raakte alles kwijt. Column De voedselfabrikant is voor de journalist een makkelijke schietschijf. Pepsico, Nestlé, Danone en verwante multinationals stop pen stelselmatig te veel suiker, vet en zout in hun kant-en-klare spullen. En geven vervolgens miljar den uit om dat inferieure spul via marketingcam pagnes vol kleine leugentjes aan de man te bren gen als topkwaliteit. In mijn werk als tv-verslagge ver was ik vaak verbaasd over de schaamteloosheid van het bedrog. Daar zal ik komende tijd fraaie voorbeelden van geven. Maar soms rollen producten uit de voedsel fabriek die beter zijn dan de natuur het had ver zonnen. En daar moet je dan ook verslag van doen. Het is tijd om het te hebben over tomatensaus. De redding van menig avondmaal. Als we moe, op en kapot zijn kunnen we nog met de laatste krach ten pasta opzetten, iets groens in panklare stukje hakken, (nep)gehakt rullen en een pot pastasaus openrukken. En dat is het goede nieuws: we hoe ven ons niet langer schuldig te voelen over een potje kant-en-klaar want die pot geplette to maten is gezonder dan de verse tomaat! Heer lijk nieuws voor liefheb bers van makkelijke pas tasaus. Het zit zo. In rauwe tomaat zitten allemaal gezonde stoffen: vita mine c, vezels, zink, cal cium, ijzer. En misschien wel het belangrijkste stofje: lycopeen. Onthoud die naam, want het ver richt mirakels in je lichaam. Het is een antioxidant die allerlei schadelijke stoffen in je lichaam vangt. Er worden geweldige eigenschappen aan toege schreven. Bescherming tegen allerlei soorten kan ker, reinigt de bloedvaten, verlaagt de bloeddruk en helpt diabetes voorkomen. Holy tomaat! Maar al dat gezonde spul geeft de rauwe tomaat ons niet zonder slag of stoot. Die rauwe celwanden zijn nogal taai en moeilijk te verteren. Pot geplette tomaten is gezonder dan verse tomaat. Goed nieuws! Maar gekookt en geplet in de pastasausfabriek ko men al die gezonde stoffen volledig tot hun recht. Alle tomatenprut in blik, glas en karton bevatten hoge doses lycopeen. Nu niet meteen overal ket chup op gieten, die zit boordevol toegevoegde sui ker. Maar zo nu en dan ketchup als mayonaisever vanger inzetten is misschien wel een idee. Wees ook voorzichtig zijn met tomaat/produc ten uit blik. De coating van het blik kan bisfenol bevatten, een verdachte stof die bij hoge inname je hormoonhuishouding in de war zou schoppen. ja, er is er eentje die ik echt lekker vind. Niet Heinz of Bertolli, die missen de intens lekkere tomaten- smaak. Mijn persoonlijke winnaar is de sugocasa van Grand Italia. Beetje beschamend want Grand Italia is een nep-Italiaan. Zoals Conimex van Uni lever een nep-Indonees is. Maar dit keer maal ik niet om de kinderachtige marketingtruc. Die to matensaus is prima. En nu nog gezond ook! Dus mannen, als jullie verwijtende blikken krij gen omdat je uit een kant-en-klaar potje kookt, zeg: ik doe het voor mijn prostaat. En incasseer ver volgens de lof voor die verrassend lekkere toma tensaus. PRIJSPEIL TEST 1,2,3 Ik heb al mijn bezit ach ter me gelaten", zegt Wilma Geuzebroek als ze in haar tuin in het Gelderse Dreumel zit. Ze huurt haar onderko men van een huisbaas. „In 1990 ging ik vanuit een baan als datatypiste bij Elsevier Publishers voor mezelf werken. Het bleek al gauw te veel werk voor mij alleen, dus had ik acht parttimers voor me werken. We bleven groeien, ik nam meer mensen aan. We verhuisden in 2008 met The DocWorkers naar een pand met zo'n twaalf werkplekken en had ik zo'n twintig mensen op de loonlijst. En toen liep een grote klus eerder af. De inkomsten liepen fors terug. Rond 2011-2012 had ik een belasting schuld van 30.000 euro. Maar ik wilde en durfde de stekker er niet uit te trekken. Ik wilde een loyale baas zijn. Mijn kinderen wilde ik alles ge ven waaraan ze gewend waren. Ons mooie huis, de twee paarden die we hadden. Ik vergat mezelf." Falen Debbie Molhuizen begeleidt onder nemers en werkt aan haar boek Fail liet, zo gek nog niet. Ze ziet regelmatig ondernemers die te lang doorgaan. „Ze voelen het wel, maar doen er niks mee. Het niet willen falen is zo be langrijk, dat ondernemers de situatie maar laten voortsudderen." Geuzebroek ging er aan onderdoor. „Er hangt altijd een zwaard van Da mocles boven je. Ik heb een paar maanden thuisgezeten. Ik was alleen met twee opgroeiende kinderen. Voor mijn dochters, toen tieners, TIPS Als het niet goed gaat... vond ik het zo erg, ook hun wereld ging op de kop. We moesten één van onze paarden wegdoen, waar we zo dol op waren. Ons andere paard werd plotseling ziek en overleed." Ondertussen groeide de belasting schuld en stond haar huis onder wa ter, waardoor de totale schuldenlast twee ton was. Nog steeds wilde Geu zebroek niet opgeven. „Ik dacht: ik maak schoon schip en vanuit daar ga ik verder. Ik zegde mijn huurpand op en deed de leaseauto de deur uit. Met twee werknemers ging ik verder. He laas eiste één van de oude werkne mers de bonus op die ik in betere tij den had beloofd. Dat geld had ik niet. In juli 2013 vroeg ik mijn faillisse ment aan. Omdat ik een eenmans zaak had, ging ik met mijn hele pri- vébezit het schip in. En dan is er de curator die zegt: jij gaat in een hoekje staan en ik neem de toko over." Een makelaar taxeerde het huis. „Ik zie ze nog het bordje Te Koop in mijn tuin zetten. Dat deed pijn. Wild vreemden kwamen in ons huis kij ken. Vreselijk, ook voor de kinderen. Toen ik de sleutel door de brievenbus gooide dacht ik: nu heb ik niets meer op mijn naam staan, behalve mijn ziektekostenverzekering. Een grote bevrijding. De kinderen hebben voor hun leef tijd veel meegekregen. Ik zie dat nu als rijkdom, ze hebben er wat aan, maar dat zullen ze waarschijnlijk la ter pas beseffen. Ik geloof dat je je le ven kunt vormgeven. Dat geef ik ook mijn dochters mee. Ze zijn allebei onafhankelijke denkers, onderne mend en eigenwijs. Het overkomt je nooit. Je bent er altijd zelfbij. Mijn verantwoordelijk heidsgevoel voor mijn pesoneel, het niet willen opgeven en falen: ik er- woensdag 31 augustus 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Rauw krijgen we lang niet al die stofjes binnen. Blijft over: tomatensaus uit een glazen pot. En Reageren? roland.duong@persgroep.nl De vakantie pondjes vlogen eraan, nu moe ten ze er weer af. Aan de slag met je lijf. Fitbit Charge HR Decathlon €110,- Mediamarkt €119,- Coolblue €119,- Adidas Speed Rope Fitnessdigital.nl €12,99 Athleteshop.nl €14,58 Bol.com €22,25 Nike Hyperfuel Water Bottle Verest Sport €13,99 Perry Sport €13,99 Plutosport €14,95 ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van koffiepads. Al bij de introductie was het een hit: het Senseo- apparaat. Met één druk op de knop een kopje filterkoffie, dat scheelt een hoop gedoe. Sinds in 2006 het patent van Douwe Egberts is verlo pen, staat het iedereen vrij een koffiepad op de markt te brengen. Elke supermarkt heeft nu zijn eigen huismerk en ook de Hema en het Kruid vat pikken een boontje mee. Maar is die nep-Senseo wel te drinken? De 'echte' koffiesnob haalt sowieso zijn neus op voor koffie gezet met pads. Toch wist de Consu mentenbond 88 liefheb bers te vinden voor een smaaktest van regular en dark roast pads. De resultaten zijn opmerke lijk. Vooral de huismer ken van Albert Heijn worden goed beoor deeld. Maar liefst drie keer het predicaat Beste uit de Test en één Sterker na hard vallen Judie Jaspers c 1. Durf te benoe men datje hulp nodig hebt. Dat kan juridische of finan ciële hulp zijn, maar ook coa ching/begeleiding. 2. Houd contact met je medewer kers. Als je alles al leen wilt doen, blijft succes sowieso uit. Met anderen kom je wellicht tot nieuwe, creatieve inzichten die het tij kunnen keren. 3. Leg de schuld niet bij anderen, maar kijk in je eigen spiegel. Het effect daarvan is: regie over je eigen ondernemerschap en daardoor meer regie in de toe komst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46