ZEELAND GEBOEKT Saskia Noort te gast tijdens PZC-lezing Geen Turk voor wurk D ii Sla Ir ooooooa 10 ZEELAND Cliff Riemens uit Terneuzen houdt van fantasy. Hij leest graag over fantasiewerelden. En hij schrijft er graag over. li 1! Hebben koken en schrijven iets met elkaar te maken? Die vraag dient zich aan als je het fantasy-boek De sage van Mecran van ClifFRiemens (1986) uit Terneuzen onder ogen krijgt. De schrijver werkt als kok bij Brasserie Westbeer op de Schelde- boulevard in zijn woonplaats. Goo chelen met ingrediënten om iets smakelijks op tafel te zetten, dat is wat hij doet. Hij zegt: „Een kok moet creatief zijn. Voor een schrijver is dat niet anders. Dat ik als kok werk heeft ongetwijfeld bijgedragen aan mijn plezier in het schrijven." Riemens las altijd al graag fantasy- boeken van Amerikanen als Robin Cook en Stephen King. Toen hij in 2011 Kruistocht van de Tempeliers van Robyn Young las, dacht hij, 'dat kan ik ook': „Het plot besloeg tien bladzij den, vervolgens ging het verhaal nog achthonderd pagina's verder. Niet moeilijk, dacht ik. Na drie Aatjes was ik meteen genezen. Het bleek heel lastig om een sluitend verhaal te schrijven." In 2014 pakte hij de pen weer op: „Mijn vriendin was ziek, ik moest haar helpen. Verder had ik mijn baan van zestig uur in de week. Ik had af leiding nodig. Omdat ik er onbevan- gener in stond dan de eerste keer, ging het schrijven toen wel." Zo ontstond De Zilveren Poort, het eerste deel van De sage van Mecran, 174 pagina's lang. Wat de titel betreft dankt Riemens zijn moeder. Als Cliff een meisje was geweest, vertel de ze hem, dan had hij Carmen gehe ten. De letters van die naam heeft hij door elkaar gehusseld. Daarom heet de hoofdfiguur in zijn boek nu Me cran. Dat zijn verhaal aan Lord of the Rings doet denken, heeft hij vaker ge hoord. Riemens: „Ik heb de films van In de ban van de ring gezien. Het boek heb ik ooit gelezen. Maar dat vond ik niet geweldig." Schrijfster en columniste Saskia Noort (1967) is don derdag 15 september vanaf 16.30 uur te gast tijdens de literai re middag van de PZC en boek handel De Drvkkery in bioscoop CineCity in Vlissingen. De schrijfster is dit jaar één van de ju ryleden van het festival Film by the Sea. PZC-verslaggever Jan van Damme gaat met haar in ge sprek over haar werk en haar nieuwste literaire thriller Huid- pijn. Voor ze doorbrak als thriller auteur werkte Saskia Noort als re dacteur bij bladen als Viva, Marie Claire en Ouders van Nu. Ze schrijft nog steeds columns voor diverse tijdschriften. In 2003 de buteerde ze met de literaire thril ler Terug naar de kust. Daarvan werden meer dan 200.000 exem plaren verkocht. Haar tweede thriller De eetclub was zo moge lijk nog succesvoller met een ver koop van meer dan een half mil joen boeken. Beide titels werden genomineerd voor de Gouden Strop, de prijs voor het beste Ne derlandstalige misdaadboek. Er verschenen vertalingen in Duits land, Frankrijk, Rusland, Dene marken en Noorwegen. Haar in 2006 verschenen thriller Nieuwe buren kwam in 2014 als tiendelige serie op televisie, met hoofdrol len voor Thijs Römer, Katja Schuurman, Daan Schuurmans en Bracha van Doesburgh. Inmiddels heeft Saskia Noort ruim 2,7 miljoen literaire thrillers verkocht. Het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs eerde haar met de Meesterprijs voor haar gehele oeuvre. Kaarten voor de bijeenkomst in CineCity zijn voor 7,50 euro te koop aan de kassa's van de Drvkkery in Middelburg en Cine City in Vlissingen. PZC-abon- nees betalen slechts 3,50 euro op vertoon van de kortingsbon uit de PZC van zaterdag 3 september (bijlage Film by the Sea). Zeeuwse schrijvers Zeeland, zwemmen, Zoute- lande, zomer, ziezo. Het zijn de vaste bestanddelen van vele mooie verhalen, ook een verhaal uit de bundel Turkse Troel van Nilgün Yerli (geb.1969), de Turkse Friezin, of andersom, even succesvol met haar boeken als met haar theatershows. In 2006 ver trok ze naar Turkije. Zonder wrok, ze bedankte met welgekozen woorden: 'Ondanks het feit dat Nederland niet zo veel zon kent, heb ik hier leren schijnen.' Ze had ook een vermaning: 'Jullie hebben een zo speciaal land. Maak het niet stuk!' Drie jaar later kwam ze terug naar Nederland. Twee vader landen, waar hoor je dan thuis? Zij lijkt het niet te weten en wie eigenlijk wel? Het zijn onoplosbare onderwer pen, discriminatie, integratie. O ja, stellige standpunten genoeg, maar zelden een verstandig woord. De grootste fout is bepaal de dingen te verzwijgen, en daar aan doet Nilgün Yerli gelukkig niet. Iemand noemde haar, bijna liefkozend, een 'bulldozer', en daar zit zeker wat in. Ze weet met haar onbevangen inzichten links én rechts kwaad te maken. Uitda gend schrijft ze dat uithuwelijken best handig is: 'Helaas is die tradi tie aan het uitsterven.' Al even uit gesproken is ze over Zwarte Piet, wat haar betreft 'een verademing'. Ze snapt niet hoe mensen zich druk kunnen maken over 'de kleur van de Pieten'. Verder pe pert ze de lezer in dat het Neder- Nilgün Yerli landse volkslied en het Nederland se koningshuis weinig Nederlands hebben. Het leven in Nederland was soms een harde leerschool. Zelfs de zoete liefde smaakte bitter. Na de eerste zoen droomde ze van verkering. Maar haar geliefde zei in zijn stugste Fries: 'Ik moet geen Turk voor het wurk' (wurk werk). Maar toen kwam dan eindelijk, na achttien jaar Nederland, het dagje Zeeland. Terwijl haar vriend uitleg gaf over de Zeeuwse water werken en waterschapsbesturen zag ze met eigen ogen: 'het land van de zee was waanzinnig mooi.' Zwemmend in de Zoutelandse Zee besluit ze een poosje te blij ven. Dan barst de regen los, die al haar heerlijke verwachtingen en dit mooie loflied van Nilgün Yerli wreed smoort. Cliff Riemens De Zilveren Poort Mecran is een wees. Het boek be gint als hij bijna 18 jaar wordt en op het punt staat een zelfstandig be staan op te bouwen. Hij leeft in - la ten we zeggen - de middeleeuwen. In elk geval in een tijd dat ruiters hoog in aanzien staan, er gevochten wordt met zwaard en schild en er ze ker nog geen gemotoriseerd verkeer is. Mecran is een ervaren zakkenrol ler. Op één van die laatste dagen in het weeshuis wordt hij gesnapt. Als hij tussen galg en leger mag kiezen, kiest hij voor het leger. In feite een uitgestelde dood, want de lagere klas se maakt in het leger niet veel kans om te overleven. Hoofdpersoon Mecran doet dat echter wel. Sterker nog: hij onder scheidt zich in moed en tactisch in zicht, hij schopt het tot officier. Het verhaal speelt in het (verzon nen) koninkrijk Ju'Van met de hoofd stad Vatcha. Als Mecran met zijn le geronderdeel naar de stad Van aan de rand van de woestijn wordt ge stuurd, begint het wapengekletter pas echt. Daar stuiten ze op zoge naamde Thag'güls, oorlogszuchtige wezens die van de Elfen afstammen. Zij bedreigen het koninkrijk. Aan de zijde van koningszoon Na- pur staat Mecran zijn mannetje. Zij krijgen steun van Elfen, die ook door de Thag'güls worden aangevallen. In een tussendoortje wordt duidelijk dat de Elfen niet te vertrouwen zijn. Aan het eind van het boek ontmoet Mecran een stoere vrouwelijke smid. Zij gaat mee op expeditie in het El fenland. Hoe dat afloopt lezen we in deel 2, dat in november verschijnt. De Zilveren Poort woensdag 31 augustus 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Mecran staat zijn mannetje Jan van Damme Saskia Noort. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP Mario Molegraaf Dr sage van Mecrari Cliff Riemens, kok én schrijver van fantasy-verhalen. foto camile schelstraete —deel 1 van De sage van Mecran door Cliff Riemens Uitgeverij Boekscout 174 pagina's 17,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38