Verdachte cokesmokkelaars blijven in voorarrest zitten Kinderopvang begint op zes nieuwe locaties mmm WALCHEREN 7 Marktmeester Frans Marcelis neemt afscheid van seizoensmarkten Een paar keer per dag wandelt Frans Marcelis over 'zijn' markten. Binnenkort voor de laatste keer. Het einde van het tijdperk van de marktmeester. Ons kent ons na 29 jaar", grinnikt markt meester Frans Marce lis als hij de zoveel ste grap naar zijn hoofd geslingerd krijgt. Frans is dinsdag te vinden op de toeristische markt in Zoutelande. „Met als verrassing de schapen die vandaag weer op de dijk grazen. Als er één begint te mekkeren roep ik naar m'n buurman 'Hé, Henk, zei je wat?"' Bijna drie decennia is Frans ac tief als marktmeester op de sei zoensmarkten in Zoutelande, Domburg, Westkapelle en Oostka- pelle. Vrouwenpolder doet hij sinds twee jaar niet meer; dan staat hij in Renesse. Zijn laatste werkdag als marktmeester voor de gemeente Veere is 20 september. Volgend jaar neemt de Stichting seizoensmarkten Veere zijn taak over. De gemeente draagt de orga nisatie van de toeristische mark ten over aan die nieuwe club. Werkdag? Frans schiet in de lach. „Neu, salaris zit er niet aan vast. Wel veel werk. En lange da gen. Ik sta rond half acht op de markt. Dan zet ik de stroomkas- ten aan en kijk of er geen auto's in de weg staan. Ik blijf natuurlijk tot na marktsluiting's avonds. Frans en Petra verblijven in het seizoen in Oostkapelle. Heen en weer rijden vanuit Tilburg is geen doen. „We slapen ieder jaar dus negentien weken in een hotel. In de weekeinden gaan we naar huis. Dan hebben we ons kleinkind." Frans kreeg het marktleven met de paplepel ingegoten. „M'n pa was ook marktkoopman. Ik ben in die branche opgegroeid. Pa begon 49 jaar geleden met de organisatie van seizoensmarkten in Zeeland. Daarom staan er nu nog zo veel Brabantse kooplui op die mark ten. Ik heb verder mijn eigen orga nisatiebureau voor markten. Hij doet nog even een rondje markt. 'Hé alles goed?', groet hij Het was leuk om te doen, maar ik zal het straks niet missen, denk ik. Al dat geregel boekenman Melle Zegel. De 70-ja- rige Fries staat sinds zijn pensione ring op de markt. „Ik heb van m'n hobby nu mijn werk gemaakt." Frans staat zelf met sieraden en sjaals op de markt, samen met zijn vrouw Petra. „Zij doet de haar mode. Daar heb ik niets mee", grijnst hij en wrijft over z'n kalen de, getrimde schedel. „Het was leuk om te doen, maar ik zal het straks niet missen, denk ik. Al dat geregel. Het gezeik soms ook. En die bureaucratie. Man hou op. Ik blijf gewoon lekker rustig op mijn metertjes op de markt staan. Dat blijft boeiend. De afwis seling; van weer, van klanten. Iede re week weer nieuwe mensen. Met een paar vaste gezichten; de Duitse dames die al jarenlang in het voor- en najaar naar Zoutelan de komen. En elke keer twintig sjaals kopen. Ze krijgen er altijd eentje bij van me." Afdingen? „Nee, daar doe ik niet aan. De tijd van de batavieren is voorbij. Dat doe je toch ook niet als je ergens een kop koffie drinkt." De gemeente nam dinsdagmid dag afscheid van Frans in ijssalon 'n Ice, tegenover zijn vaste stek. Daarnaast starten een kinderdag verblijf in Zoutelande, een bui tenschoolse opvang in de Arne- muidse basisschool Oleanderhof en een peutergroep in basis school De Schute in Biggekerke. In basisschool De Burcht-Riet- heim in Oost-Souburg komt een peutergroep en een buitenschool se opvang. Na de herfstvakantie volgen nog twee peutergroepen in Vlissingse scholen. Kinderop vang Walcheren ziet het aantal aanvragen voor opvang, geheel in lijn met de landelijke trend, stijgen. De aantrekkende arbeids markt speelt een rol in de toena me, net als de ontwikkeling van kindcentra, waarbij opvang en school onder een dak zitten. Ook reformatorische gezinnen, waar steeds vaker beide ouders wer ken, melden zich steeds vaker. De peutergroep 'Speelpoort' in Middelburg wordt geleid door medewerkers met een reformato rische achtergrond. MIDDELBURG Twee Middelbur gers blijven in voorarrest. Ze zit ten al acht maanden vast omdat ze eind vorig jaar betrokken wa ren, aldus het Openbaar Ministe rie, bij de smokkel van 1.143 kilo cocaïne vanuit de Antwerpse ha ven. Hun raadsmannen pleitten dinsdag vergeefs voor schorsing; ze zouden 'maar kleine radertjes zijn in een veel groter geheel'. Het gaat om M.K. (27) en L.W. (29). De politie hield K. sinds april 2015 in het vizier. K. dook op toen het transport werkelijk moest plaatsvinden. Hij pikte een contai ner op en bracht die tot buiten het Antwerpse havengebied. Daar nam een andere chauffeur de vrachtwagen over en reed naar Raamsdonkveer waar de lading werd overgeladen. Toevallig had ook een andere politie-eenheid iets gehoord over het drugstrans port en kwam daar in actie. De De verdachten zouden 1143 kilo cocaïne gesmokkeld hebben vanuit de Antwerpse haven Zeeuwse politie hield op haar beurt de beide Middelburgers aan. Hun zaak wordt door de recht bank in Middelburg behandeld. De mannen die in Brabant zijn op gepakt, staan in september in Rot terdam terecht. Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk meldde tijdens de tussentijdse zitting van de recht bank, dat een derde Middelburger is aangehouden en uitgeleverd. Hij zou ook betrokken zijn bij het organiseren van het transport en zat in Marokko. De rechtbank hoopt dat de drie Middelburgers in februari berecht kunnen worden. woensdag 31 augustus 2016 'Ik blijf straks lekker rustig op mijn metertjes op de markt staan' Marktmeester Frans Marcelis en echtgenote Petra. Frans laatste werkdag als marktmeester voor de gemeente Veere is 20 september. Volgend jaar neemt de Stichting seizoensmarkten Veere zijn taak over. foto ruben oreel Annemarie Zevenbergen —Frans Marcelis, marktmeester Kinderopvang Walcheren be gint maandag met de opvang van kinderen op zes nieuwe lo caties. Meest in het oog sprin gend is de opening van een re formatorische peutergroep in Middelburg. Raymond de Frel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35