Teleurstelling maakt plaats voor trots bij Robert Gesink 27 Hm^'y Hakim Ziyech (23) is alsnog Ajacied. Wat en wie haalt Ajax in huis? En ook: op welke positie moet de creatieve geest spelen? WK 'i! aar staat hij met het klassieke Ajax-shirt in zijn handen. Niet num mer tien, maar 22 op zijn rug. Een grote glimlach, verwachtingsvolle woorden. Hakim Ziyech, de man over wie de Ajax-top het zo oneens was. En tegelijkertijd de man die de verwachtingen van een ongedul dige aan hang op zijn smalle schouders moet dragen. Want ja, Ziyech. Dat is de man die de dramati sche seizoensstart van Ajax binnen een paar maanden tot bijzaak moet degraderen. Toch? Dries Boussatta, oud-internatio nal, wikt en weegt. Wat hij eerst kwijt wil: voor Ziyech zelf - die voor vijfjaar tekende en elf miljoen voor FC Twente opleverde - is het een prachtige stap. Ajax, wees daar maar eens tegen bestand. „En toch had ik het niet gedaan als ik hem had kun nen adviseren. Ziyech is een gevoels mens gebleken. Kijk maar naar het re cente verleden. Hij verkoos het Ma rokkaanse elftal boven Oranje omdat hij geen warmte voelde van bonds coach Blind. Hij ging niet naar Feye- noord, omdat hij zich daar voetbal lend niet op zijn plek dacht te voe len. Waarom ga je dan wel naar een club die je maanden links laat liggen om vervolgens tóch bij je uit te ko men?" Vrije rol Maar pas op: Boussatta houdt van Ziyech, de voetballer. „Daarom zie ik hem het allerliefste echt op '10' spe len. Niet als verkapte rechtsbuiten waar ook sprake van is. Davy Klaas- sen kan ook prima wat verdedigen- der spelen. Die is zowel op als naast het veld zo intelligent. Klaassen past zich daarop aan. Hij heeft geen 'air' en kan in de rug van Ziyech ook ge weldig spelen." Youri Mulder zei vorige week op te levisie dat je Ziyech helemaal geen opdrachten moet geven. Vrij ver- taald: laat de artiest zijn gang gaan met kwast en kleurenpalet op het doek dat de Amsterdam Arena heet. Maar kan dat wel? Onder een trainer Peter Bosz die van elke speler ook veel verwacht als Ajax de bal niet heeft. Bovendien, er zijn meer op het oog geweldige aankopen verzopen in de Amsterdamse wildwaterbaan. Nourdin Boukhari maakte ooit de overstap van het 'kleine' Sparta naar het 'grote' Ajax. Wennen was lastig. „Maar voor Ziyech staat men bij Ajax binnen de kortste keren op de ban ken. Met die steekpasses, die vrije trappen. Meeverdedigen? Je wilt toch geniale dingen zien? Dan moeten an deren een stapje harder lopen. Zet hem daarom rechtsbuiten. Je hebt werkpaarden en sierpaarden." Presteren Druk? „Zoals ik hem inschat heeft hij daar, op zijn Rotterdams gezegd, schijt aan", denkt Boukhari. „Kijk eens naar al die gekkigheid bij FC Twente. De club was bijna failliet, maar op één ding konden de mensen daar wel rekenen: Ziyech presteer de en scoorde. Als je dat kunt, kun je dat ook bij Ajax." En dat is er nog dat etiketje. Gaat het over Ziyech, dan valt steevast de po pulaire term 'lastige jongen'. Precies die bewoordingen gebruikt Foppe de Haan. De oud-trainer kent Ziyech uit zijn tijd bij Heerenveen. De Haan trainde toen soms de A-junioren, waar Ziyech gold als de grootste be lofte. „Maar tegelijkertijd ook een lief mannetje hoor. Kijk, lastig worden ze als het even niet loopt hè. En van de pers houden ze ook niet. Maar hoe groter de club, hoe beter je die moet vertegenwoordigen." Ook zoiets: het krachthonk is niet bepaald zijn favoriete plek van het trainingscomplex. De Haan lacht een beetje. „Zulke jongens moet je ook niet overdreven aan de gewichten la ten hangen joh. Als trainer moet je ze sterker maken zonder dat ze het zelf door hebben. Die jongen kan ge woon hartstikke goed voetballen. Het is met zijn creativiteit een crucia le schakel in het nieuwe Ajax." UITSLAGEN Na zijn tweede plek achter Nairo Quintana in de etappe naar Lagos de Covadonga ging hij slapen met het idee dat 'het net allemaal iets mooier had kunnen zijn', maar toen Robert Gesink op de ochtend van de rustdag met zijn ploegge noten op de fiets stapte voor een kofïïeritje rond Gijón maakte dat gevoel plaats voor trots. Na het lan ge en moeizame herstel van een zware hersenschudding - opgelo pen bij een val in de Ronde van Zwitserland - toonde Gesink in de tiende etappe van de Vuelta weer eens iets van zijn klasse. „Dit is mijn beste resultaat van dit jaar. Toen ik hier naar toekwam, was dat niet echt vanzelfspre kend." Een kleine week na het wegval len van kopman Steven Kruijs wijk na een zware val in etappe vijf, stond Gesink op als de natuur lijke leider van de Lotto-Jumbo ploeg. Goed voor de moraal in de onthoofde geel-zwarte equipe, zo merkte Gesink. „Ook de jongens waren erg trots, vertelden ze me vandaag op de fiets. Misschien is dit wel een beetje het keerpunt voor onze ploeg. Want de manier hoe het tot nu liep was moeilijk en het is altijd lastig om dat om te draaien in een ronde." Zijn tweede plek - zijn beste re sultaat ooit in een etappe in een grote ronde - smaakt naar meer. Gesink is van zins de komende weken opnieuw de aanval te kie zen. „Het is dit jaar nog niet veel geweest en daar zijn ook wel rede nen voor. Maar zo'n resultaat heb je nodig om plezier in het vak te houden. Laten we maar proberen deze lijn vast te houden." woensdag 31 augustus 2016 Hakim Ziyech kiest bewust voor een vervolg van zijn carrière in Nederland, foto pro shots Daniël Dwarswaard Amsterdam Wat voor rol krijgt Ziyech bij Ajax? TENNIS New York (VSt). US Open Mannen, eerste ronde: Duckworth (Aus) - Haase (Ned) 4-6 7-5 6-3 4-6 6-3, Djokovic (Ser/1) - Janowicz (Pol) 6-3 5-7 6-2 6-1, Nadal (Spa/4) - Isto- min (Oez) 6-1 6-4 6-2, Raonic (Can/5) - Brown (Dui) 7-5 6-3 6-4, Carreno Bus- ta (Spa) - Ivasjka (WRu) 6-0 7-5 6-2, Zverev (Dui/27) - Brands (Dui) 3-6 6-1 6-4 7-6, Evans (GB) - Ram (VS) 6-2 4-6 7-5 6-1, Nishikori (Jap/6) - Becker (Dui) 6-1 6-1 3-6 6-3, Chatsjanov (Rus) - Fabbiano (Ita) 6-3 6-3 4-6 6-3, Char- dy (Fra) - Mmoh (VS) 6-4 6-4 6-1, Dimitrov (Bul/22) - Cervantes (Spa) 6-2 6-4 7-6, Ferrer (Spa/11) - Dolgopo- lov (oek) 6-5 opg, Mahut (Fra) - Kohl- schreiber (Dui/25) 6-3 7-5 1-0 opg. Vrouwen, eerste ronde: Halep (Roe/5) - Flipkens (Bel) 6-0 6-2, Mu- guruza (Spa/3) - Mertens (Bel) 2-6 6-0 6-3, Konjuh (Kro) - Bertens (Ned/20) 6-3 2-6 6-4, Hogenkamp - Watson (Eng) 6-2 7-5, Allertova (Tsj) - Ivanovic (Ser/29) 7-6 6-1, Qiang (Chi) - Kasatkina (Rus/23) 6-4 2-6 6-2, Sj- vedova (Kaz) - Arruabarrena (Spa) 6-2 6-3, Shuai (Chi) - Perez (Aus) 6-1 6-1, Garcia (Fra/25) - Parmentier (Fra) 4-6 6-3 6-4, Gibbs (VS) - Krunic (Ser) 6-1 6-0, Babos (Flon/31) - Haas (oos) 5-7 6-3 7-5, Safarova (Tsj) - Gavrilova (Aus) 6-4 6-4, Bacsinszky (Zwi/15) - Diatsjenko (Rus) 6-1 6-1. Barcelona (Spa). ITF Vrouwen, eerste ronde: Kerkhove (Ned/2) - Marti (Spa) 6-0 6-3 WIELRENNEN Holland Ladies Tour. Eerste etappe (103,1 km): 1. Diderik- sen (Den) 2.36.35, 2. Mustonen (Zwe) z.t., 3. Guarischi (Ita) z.t., 4. Rowney (Aus) z.t., 5. Van Dijk (Ned) z.t., 6. Mo- berg (Noo) z.t., 7. Blaak (Ned) op 0.02. Klassement: 1. Dideriksen 2.36.25, 2. Mustonen o p 0.04, 3. Guarischi (Ita) 0.06, 4. Rowney (Aus) 0.10, 5. Van Dijk (Ned) z.t., 6. Moberg (Noo) z.t. ZWEMMEN Berlijn. 100 meter wisselslag korte- baan: 1. Morozov (Rus) 50.30 (wereld record). Na het uitvallen van Steven Kruijswijk lijkt Robert Gesink op te staan voor Lotto-Jumbo in de Ronde van Spanje. Daan Hakkenberg Rotterdam/Gijón

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27