25 We zijn echt een C-land geworden in de voetballerij, qua prestaties en organisatie Voor Davy de Fauw één vraag is gesteld, neemt de voormalig spe ler van Sparta en Roda JC zelf het initiatief. „Wat is er bij jullie alle maal aan de hand?" roept hij. „Zijn Oranje en de KNVB nu de Rode Duivels van enkele jaren te rug?" Dat is blijkbaar ons imago geworden. Geen ticket voor het EK in Frankrijk, maar inmiddels ook een duiventil in de Zeister Bos sen, waar voor het gevoel zo'n beetje iedereen zijn biezen pakt. Assistent Ruud van Nistelrooy, keeperstrainer Arno van Zwam, ouwe rot Dick Advocaat, directeur Bert van Oostveen en binnenkort dus ook assistent Marco van Bas ten en teammanager Hans Jorrits- ma. En dan wensten Ruud Gullit en de KNVB uiteindelijk niet eens met elkaar in zee te gaan. „We zijn echt een C-land in de voetbalwereld geworden", zegt analist Aad de Mos. „Niet alleen qua prestaties, maar ook organisa torisch. Als je het mij vraagt, heeft de KNVB het absolute dieptepunt bereikt. Kijk, je kunt eens een keertje een groot eindtoernooi missen. Maar we zetten onszelf nu voor gek. De K van KNVB staat voor Koninklijke. Geen sprake meer van." Treurig De Mos verwoordt hoe het Neder landse voetbalpubliek deze dagen aankijkt tegen Oranje en de KN VB. Alles ligt daar op straat, intus sen nemen partijen stelling tegen elkaar of eikaars beslissingen. „Je zou er bijna om moeten la chen als het allemaal niet zo treu rig zou zijn", zegt voormalig inter national Willem van Hanegem. „Die mensen in Zeist hebben hele maal niets met voetbal. Het gaat al weken over een assistent-trainer die weggaat of niet komt. Waar hebben we het over? Zo'n teamma nager Hans Jorritsma laten vertrek ken. Ik heb toen ik bij de KNVB werkte met eigen ogen gezien wat hij allemaal voor kloteklusjes moest opknappen voor die ver wende internationals. Waarom moet hij nu weg? Advocaat, Van Oostveen, Van Basten. En volgen de week wacht de cruciale kwalifi catiewedstrijd tegen Zweden." Terwijl De Mos en Van Hane gem hun zorgen en vooral erger nis verwoordden, zat de Dirk Kuyt Tribune gisteren rond het veld van Quick Boys opvallend vol. De jeugd klapte de handen stuk. Maar wel opvallend veel Duitsers, die blijkbaar nog vakan tie vieren, onder de enthousias telingen. „Ramptoeristen", zucht te iemand in Katwijk gisteren diep. In aanloop naar het EK, bij de oefeninterland tegen Frankrijk, was de Arena akelig leeg. Ook het Philips Stadion zal morgen tegen de Grieken met 22.000 verkochte kaarten niet uitverkocht zijn. Dit doet inderdaad meer en meer denken aan het België van enkele jaren geleden, waar de re sultaten bedroevend waren. Het imago van die ploeg werd zelfs zo slecht, dat de mensen zich mas saal van de ploeg afkeerden. Met een interland in en tegen Arme nië in 2009 als dieptepunt. De Ro de Duivels verloren, op een avond dat er welgeteld één Belgische fan op de tribune zat. „Dat zou ik nu bij ons ook best begrijpen", zegt Van Hanegem. „Want dit is toch allemaal niet meer uit te leggen?" De Mos hoopt dat de onrust bui ten de koppies van de internatio nals zal blijven. „Misschien staan ze dinsdag in Zweden op en laten ze zien dat ze geen boodschap heb ben aan alle interne onrust", zegt De Mos. Doorpakken „Maar dan nog moet er heel veel veranderen. Ze moeten in Zeist nu doorpakken, schoon schip ma ken. Gijs de Jong aanstellen als di recteur is hét voorbeeld van een vriendendienst. Pak nu de juiste mensen die iets hebben bewezen, zoals de Belgen hebben gedaan. En schroom niet voor dubbelfunc ties. Waarom zou Toon Gerbands niet bij PSV en de KNVB zijn vi sie kunnen neerleggen?" Bob Madou, strategy commu nication manager, was bij de Bel gische voetbalbond verantwoorde lijk voor de herstelde liefde tussen de nationale ploeg en de fans. „In België was er tussen die twee op een bepaald moment geen relatie meer", zegt Madou. De bond pak te dat groots aan, onder meer met de zogenaamde Duivel-uitdagin- gen waarbij de spelers wedden schappen aangingen met de fans. Het negatieve sentiment werd omgedraaid. Maar dat gebeurde toen België weer ging winnen. „Het begint altijd met winnen", zegt international Georginio Wijn- aldum. „Maar dan nog, echt nie mand wil deze randzaken er nu bij hebben." woensdag 31 augustus 2016 Wesley Sneijder (midden) pakt in de aanloop naar het belangrij ke kwalificatieduel met Zweden de rol van speler-trainer, fotoanp Doorpakken, schoon schip maken Wij houden van Oranje, zong wijlen André Hazes in 1988. En het hele land neuriede mee. Maar de liefde voor het Neder lands elftal is aan het bekoelen en flink ook. „En dat begrijp ik heel goed", zegt Willem van Ha- negem. Mikos Gouka Noordwijk —Aad de Mos, analist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25