Rotterdamse haven TWEAKERS .NET GETEST EN EENTJE IS ER GLOEIEND BIJ E 17 Brussel laat tanden zien 2013 met small cells in ons land, als eerste van de gehele Vodafone Group. Nu ligt er in veel steden inmiddels glasvezel, maar voor graafwerk is een vergunning ver eist. „Doorstralen is de andere op tie, maar dat kan alleen als er geen object tussen minizend- mast en ontvangststation staat." In Rotterdam heeft Vodafone een test gedaan met een nieuwe technologie. „Door gebruik te ma ken van reflectie van gebouwen kunnen we een signaal de hoek om stralen. Dat werkt prima." Door zijn voorsprong bezit de provider inmiddels al duizend small cells. Zo zijn deze zomer nog 30 kilometer strand in Zee land via small cells van mobiel bereik voorzien. Verder zitten ze in bushokjes en in Rotterdam in lantarenpalen. Ook T-Mobile maakt werk van kleine zendmasten. De provider gaat er volgend jaar honderden neerzetten. „Behalve op hotspots ook om kleine gaten in ons net werk te dichten", vertelt net werk-specialist Richard Marijs. „Denk aan bedrijventerreinen waar de dekking suboptimaal is." Momenteel heeft T-Mobile er slechts enkele, bijvoorbeeld op station Den Haag Holland Spoor. „Daar werkt het prima." Dat de provider tot 2017 wacht met grootschalige uitrol, komt omdat de noodzaak niet eerder ontstaat. Om voor altijd af te reke nen met het imago van minder bereik heeft het telecombedrijf de afgelopen twee jaar zijn net werk opnieuw opgebouwd. „On ze capaciteit is ruim voldoende, alleen zien wij het datagebruik ui teraard ook doorgroeien." Angst voor meer elektromagne tische straling is onnodig, stelt het Kennisplatform Elektromag netische Velden. Volgens Groote van KPN leiden small cells zelfs tot minder straling. „Dat komt doordat telefoons bij een beter signaal zelf minder reageren en minder radiostraling uitzenden." Laaiend zijn ze bij Apple over de belastingaanslag van 13 miljard eu ro (14,3 miljard inclusief wettelij ke rente over twintig jaar). Dat be drag moet worden terugbetaald aan de Ierse fiscus. Topman Tim Cook sprak in een brief aan zijn personeel over 'een beslissing met ongekende en verstrekkende ge volgen'. „Als dit doorgaat, zou dit een vernietigende slag toebrengen aan de soevereiniteit van de EU- lidstaten inzake hun eigen belas tingzaken en ook aan het beginsel van rechtszekerheid in Europa." Cook bedoelt daarmee dat belas tingen een nationale zaak zijn, waarmee Brussel weinig of geen bemoeienis heeft. Maar onterech te staatssteun aan bedrijven is al sinds 1958 wel de bevoegdheid van de Europese Commissie. En dat is waar het volgens de Deense Margrethe Vestager, Eurocommis saris van Mededinging, om gaat. Belasting constructies zijn een belangrijk wapen voor landen om bedrijven te lokken. Nederland, maar ook België en Luxemburg, staan wereldwijd bekend om hun tax rulings: afspraken vooraf met de fiscus over wat wordt belast. Dat voorkomt onverwachte aansla gen. En fiscale duidelijkheid is heel belangrijk voor bedrijven. Die gooien bovendien hun in vesteringen en werkgelegenheid in de strijd. In een brief die grote techbedrijven in mei naar premier Rutte stuurden, claimen ze dat Amerikaanse bedrijven goed zijn voor 450.000 banen in Nederland en 30 miljard euro bijdragen aan de economie. Geen wonder dat Nederland ze graag wil houden en investeringen verwelkomt. Vestager fietst daar nu dwars doorheen. Nederland werd al ge sommeerd 26 miljoen euro belas ting te vorderen van Starbucks, ook Luxemburg en België moeten al naheffen. Identieke onderzoe ken naar McDonald's en Amazon zijn vergevorderd. Vestager onder zoekt in totaal meer dan 1.000 tax rulings uit alle 28 lidstaten. De Deense oud-minister gaat er zonder meer van uit dat haar aan pak het fiat krijgt van de Europese rechter. „Wij hebben ons onder zoek grondig gedaan, en geba seerd op Europese wetgeving." Apple onttrok de belasting aan de fiscus door de winsten over te boeken aan alleen op papier be staande hoofdkantoren zonder ge bouwen, personeel of mogelijkhe den om winst te maken. Die aan pak schaadt volgens Vestager de concurrentie, het MKB en de ge wone belastingbetaler. In plaats van het normale Ierse tarief van 12,5 procent betaalde Apple op het laatst nog 0,005 procent belasting. Het eindoordeel is aan het hof, dat zo'n twee jaar nodig heeft voor uit spraken in staatssteunzaken. mers die de haven maken." „Het is een wake-upcall. In de ha ven werken veel mensen die op geklommen zijn van sjouwer naar directeur. Dat is natuurlijk heel mooi, maar deze mensen kij ken vaak niet verder dan hun ei gen bedrijf. Ondernemers van de 21ste eeuw kijken naar het ge heel, naar de hele vervoersketen. Overigens lost het probleem zich deels vanzelf op. De directieka mers in de haven vergrijzen snel en de nieuwe garde, mijn studen ten, worden opgeleid om naar de hele keten te kijken." „Productie- en distributiepatro nen veranderen razendsnel door politieke en economische oorza ken. Er is een trend naar lokale productie, bijvoorbeeld 3D-prin- ting. China verandert van een productiemaatschappij in een consumptiesamenleving. In Duitsland verplaatst het econo misch zwaartepunt zich van het Ruhrgebied naar Zuid-Duitsland. Je ziet een enorme groei in Mid den- en Oost-Europa. Die regio's zijn vanuit de Duitse havens veel makkelijker te bereiken dan van uit Rotterdam." „Die is in Duitsland aangesloten op een door personenvervoer overbelaste verbinding. Dat zegt toch genoeg. Pas in 2022 wordt de Betuwelijn efficiënt aangeslo ten op het Duitse spoornet. Te gen die tijd zijn de kansen voor Rotterdam in het achterland waarschijnlijk al verkeken." „Logistieke knooppunten s in Bra bant en Venlo redden zich wel. Die zijn flexibel genoeg. Einde van Rotterdam Mainport? Mis schien einde van Rotterdam Mainport als plek waar contai ners worden gestapeld en doorge schoven, maar er zijn heel veel an dere mogelijkheden, bijvoor beeld in de energiesector" T. tweakers woensdag 31 augustus 2016 De explosieve stijging van het datagebruik en de toe name van zendmasten ont gaat ook Agentschap Tele com niet. Deze zomer ver richt de toezichthouder op 62 locaties in Nederland veldsterktemetingen om te zien of providers Euro pese stralingslimieten niet overschrijden. De checks vinden plaats in stadscen tra, woonwijken, industrie terreinen en stations. Agentschap Telecom bena drukt dat de opmars van 'small cells' niet de aanlei ding vormt. Providers bou wen steeds meer masten bij, delen steeds vaker an tennes met elkaar of plaat sen extra vermogen in be staande masten. „Met de metingen willen we gevol gen op elektromagneti sche veldsterktes in kaart brengen." Apple moet dokken: 13 miljard Brussel bijt flink door in zijn be lastingoorlog met de multinatio nals. Gisteren kreeg technologie concern Apple een fikse knauw. De strijd wordt keihard gestre den. Frans Boogaard Peet Vogels Brussel Nu doen die ondernemers maar wat? Wat zien ze dan? Daarom is voor 4,5 miljard euro de Betuwelijn aangelegd. Vol doet die spoorlijn niet? Dat is het einde van Rotterdam Mainport. Wat betekent dat voor andere logistieke knoop punten in Nederland? Vertel dit tegen de vrachtwa genchauffeur die dagelijks naar de haven rijdt of de havenwer kers op de terminals. Voor hen is er toch niets positiefs aan? „Ik weet niet of dat voor hen slecht uitpakt. Voor elke deur die dichtgeslagen wordt, gaat er weer een andere deur open. Er zullen weer nieuwe banen ontstaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17