'Niemand wist van sjoemelsoftware' MINICRUISES VOORMINIPRIJZEN 15 Marjan Berk X' Kaalgeschoren, een grauwe huid, een blauw oog en totaal uitgeput Argeloos sloeg ik de hoek om van de Amstel naar de Nieuwe Heren gracht in Amster dam. Daar waren studenten van het hier gehuisveste Literair Dis puut HEBE van het Amsterdams Studenten Corps bezig met een gedeelte van het ritueel van hun ontgroening. Gefascineerd bleef ik toekijken. Dat moest ook wel, want de he ren namen de hele breedte van de gracht in beslag met hun in wijdingsbezigheden. Er stond midden op de rijweg een grote bakfiets klaar, met daarop een op gemaakt bed. Er vormde zich een groeiende groep van uit het dispuuthuis buitelende jonge mannen waar van sommigen duidelijk be stuursleden waren, kenbaar aan het zwarte pak dat ze droegen. Onder luid gezang werd nu een grote kring gevormd, waarbij men elkaar bij de schouders ste vig vasthield, terwijl er onder het zingen af en toe ritmisch op de grond werd gestampt. Eindelijk kwam er uit het club huis een in vrijetijdskleren gesto ken 'feut' (groentje), die in de klaarstaande bakfiets op het op gemaakte bed ging zitten achter een blad met daarop een smake lijk ontbijtje! Onder luid gejuich werd hij met bakfiets en al afgevoerd naar een onbekende bestemming, met in zijn kielzog de rest van het dispuut. Ik keek naar de ge vel van het studentenhuis, waar op met grote letters HEBE, de naam van het dispuut stond ge schreven. Ik krabde in mijn herinnering: was dit niet het literaire dispuut waar schrijver Menno ter Braak heel slechte ervaringen had met zijn ontgroening? Maar dat was al bijna een hele eeuw geleden en er schijnt wel het een en an der te zijn bijgesteld in de bar baarse eisen die bij die ontgroe ningen aan de groentjes werden gesteld. Bij Ter Braak scheen ook nog een wraakneming van een vroegere middelbare school-ri- vaal een rol te hebben gespeeld. Ouwe koek! Ik herinnerde mij dat in 1950 mijn eerste vriendje naar Amster dam ging om medicijnen te stu deren. Ook werd hij lid van het Amsterdams Studenten Corps en een dispuut waarvan ik de naam ben vergeten. De eerste weken zou hij wor den ontgroend en toen hij einde lijk een weekend terug kwam, zag hij er buitengewoon ontred derd uit. Kaalgeschoren, een grauwe huid, een blauw oog en totaal uitgeput. Hij liet weinig los over wat hem allemaal was overkomen; er was sprake van veel over de grond kruipen, veel bier over je heen krijgen, verbale vernederingen ondergaan... Het schenen allemaal karaktervor- mende gebeurtenissen te zijn ge weest. In elk geval is het Nederlands studentenleven inclusief de ont groening tot Nationaal Cultureel Erfgoed benoemd. Al schijnt het kaalscheren in middels te zijn afgeschaft, ik heb aan de gracht geen kaal hoofd ge zien. Je schijnt er levenslange hech te vriendschappen aan over te houden en ook de toegang tot be langrijke netwerken van de va derlandse politieke- en indus triële wereld zou vergemakke lijkt worden door de juiste vrien den, gemaakt tijdens je studie tijd en het lidmaatschap van de juiste studentenclub. De enige ervaring die ik met de vrouwelijke tak van de Am sterdamse Studenten Vereniging heb gehad, was tijdens een le zing die ik hield voor een vrou welijk dispuut. De jonge studenten werden zonder uitzondering aangespro ken met 'mevrouw'. Daar moest ik toch even aan wennen. Volkswagen en andere autobou wers hebben willens en wetens de kluit belazerd door met sjoe melsoftware de veel te hoge uit stoot van hun auto's te verbloe men. De wetgeving die dit al sinds t998 verbood, was volstrekt duidelijk, aldus de Duitse oud-Eurocommissaris van Indus trie Verheugen. Met zijn stellingname probeer de de kroongetuige van de diesel- gate-onderzoekscommissie van het Europese Parlement gisteren nadrukkelijk zijn eigen paadje schoon te vegen. Iedereen wist in dertijd al dat de diesels van Volks wagen op de weg véél vuiler wa ren dan in het laboratorium, maar dat dit kwam door sjoemelsoft ware vermoedde niemand, aldus Verheugen. „Ik vind dit trouwens geen gesjoemel, maar regelrechte fraude." Het onderzoek dat Verheugen gelastte was bij zijn vertrek vier jaar later nog niet afgerond. „Hoewel ik vanzelfsprekend op haast aandrong." Hij sprak tegen dat Brussel in zijn tijd de indus trie bewust haar gang liet gaan. „Wij wilden dat zij leidend was, maar juist door haar milieudoel stellingen niet op te geven." Sjoemelsoftware of 'uitschakel- apparatuur', zoals Verheugen het noemde, is sinds 1998 verboden. Uitzonderingen - bijvoorbeeld als bij heel lage temperaturen motor- schade dreigde - moesten worden aangemeld. Het parlement onderzoekt hoe het gesjoemel jaren kon doorgaan en wie daarvoor verantwoordelijk is. Volgens Verheugen zijn dat de Ik vind dit trouwens geen gesjoemel, maar regelrechte fraude lidstaten, want aan hen droeg hij het toezicht op. Niet erg handig, want van hen was al bekend dat zij met dat toezicht een loopje na men, aldus CDA' er Wim van de Camp. De Duitser ontkent dat. D66-Europarlementariër Ger- ben Jan Gerbrandy denkt dat voor al de opvolger van Verheugen, de Italiaanse oud-Industriecommissa- ris en huidige vicevoorzitter van het parlement Antonio Tajani, een zware hoorzitting krijgt. „In zijn periode was alles al veel duidelij ker." Socialisten en christendemocra ten doen hun uiterste best elkaar de schuld voor dieselgate in de schoenen te schuiven door over en weer Verheugen en Tajani (christendemocraat) als boeman aan te duiden. Volgens Gerbrandy kwam Verheugen gisteren te mak kelijk weg. „Hij is een geslepen vos. Door langdradig te antwoor den voorkwam hij doorvragen. Hier wreekt zich ons systeem. In Nederland heb je minstens een kwartier, wij maar een paar minu ten." Verheugen weigerde aanvanke lijk te getuigen en zwichtte pas na zware politieke druk. Gisteren zei hij dat het om een principekwes tie ging. „Er is altijd maar één Commissie en die is verant woordelijk. Maar als het Euro pese Parlement dat probleem niet ziet, wil ik niet roomser dan de paus zijn. Daarom ben ik toch verschenen." ti ifi iÉ Boek vandaag nog via poferries.com/nl/minicruise of bel ons op 010 714 54 64 woensdag 31 augustus 2016 Ontgroening 0->T- De Europese Commissie had geen enkel vermoeden dat auto fabrikanten fraude pleegden met software waarmee zij de uit stoot van schadelijke stoffen ma nipuleerden. Oud-EU-commissa- ris Günther Verheugen zei dat gisteren tijdens een hoorzitting over het dieselschandaal. Frans Boogaard Brussel —Günther Verheugen Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan York, Leeds of Huil. Reis in stijl naar Groot-Brittannië tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf 49 per persoon. Algemene voorwaarden: Geldig voor reizen vanaf 1 oktober tot en met 29 december 2016. Geadverteerde prijs is per persoon gebaseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen van Europoort naar Hull met vertrekdag zondag t/m woensdag. Voor andere vertrekdagen, bestemmingen, maaltijden of andere extra's wordt een toeslag in rekening gebracht. Deze aanbieding kan online en telefonisch geboekt worden. Voor telefonische boekingen geldt een boekingstoeslag van €6. Aanbieding is onderworpen aan beperkte beschikbaarheid en afvaarten en kan zonder voorafgaande kennisgeving worden ingetrokken. De aanbieding kan niet worden gecombineerd met andere aanbiedingen of kortingen. Volledige promotionele en algemene voorwaarden van toepassing en verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15