u 'Turkije schoffeert Nederland met lijst' 14 NI Wetenschappers pleiten voor nieuw geologisch tijdvak na holoceen Mensen hebben de planeet zo ingrijpend verbouwd dat het huidige tijdperk een nieuwe naam verdient, vinden geologen. Veranderingen moeten zijn terug te vinden in de bodem Vergeet de fossielen van plan ten en dieren die miljoenen jaren geleden voorkwamen. De onderzoekers van de toe komst stuiten op brokken plastic in de bodem. Op stukjes beton en op roet dat door auto's en fabrieken is uit gestoten. Ze vinden in bodemlagen aarde die is weggespoeld door ontbossing. Er duiken kippenbotjes op in gebieden waar van oorsprong geen kippen voorkwa men. De invloed van mensen op de planeet is groter dan ooit, concluderen geologen tijdens een internationale bijeenkomst die nu in Kaapstad wordt gehouden. Zij pleiten er daarom voor om het huidige holoceen - begonnen na de laatste ijs tijd - af te sluiten en verder te gaan met het antropoceen, iets wat de Nederlandse chemicus en Nobelprijswinnaar Paul Crutzen zestien jaar geleden al opperde. Het woord is afgeleid van het oud-Griek- se anthropos (mens). Voor een nieuw tijdperk gelden twee harde eisen in de geologie, zegt geoloog en fysisch geograaf Sjoerd Kluiving. „Ver anderingen moeten later zijn terug te vin den in de bodem. En de veranderingen moeten op de hele wereld te zien zijn. Volgens mij wordt aan beide eisen vol daan en kan het antropoceen beginnen." Eerdere tijdperken begonnen of eindig den altijd met een heftige natuurramp of klimaatverandering. Zo legden de di nosauriërs en nog honderden andere dier soorten het loodje door een meteoriet inslag, niet door de mens. Daarom vindt een deel van de geologen zo'n antropoceen maar onzin. Niet men sen, maar de natuur bepaalt of er een nieuw tijdperk komt. Bovendien, zeggen ze, omvatten geologische tijdperken tien duizenden of soms zelfs miljoenen jaren. Het holoceen is net 10.000 jaar bezig. Dus waarom zou nu alweer een nieuw tijdperk moeten beginnen? Toch is het merendeel van de geologen het er volgens Kluiving wel over eens dat het antropoceen is begonnen. „Er is al leen nog onenigheid over de vraag wan neer precies." In allerlei publicaties is de grens op 1950 gelegd. Maar daarvóór lie ten mensen net zo goed diepe sporen ach ter. Bodemerosie bestaat al sinds mensen hout zijn gaan kappen om vuurtjes te sto ken. Mijnbouw was er al in de steentijd. Diersoorten verdwenen al toen mensen op ze jaagden. Het omploegen van de bo dem gebeurt al sinds de jagers besloten geen dieren meer te doden, maar gewas sen te verbouwen. Dit gebeurde allemaal tijdens het holoceen. Alleen is de impact met al die miljarden mensen nu veel hef tiger. „Over tienduizend jaar vinden we in de bodem nog de radioactieve deeltjes die zijn neergedwarreld na de ontplof fing van atoombommen. En niemand weet wat er allemaal nog gaat komen." Om het antropoceen te kunnen laten ingaan, verzamelen geologen nu bodem monsters. Die worden voorgelegd aan de stratigrafische autoriteiten. Zij beslissen uiteindelijk of het antropoceen erkend wordt of niet. „We moeten alleen wel rap de klimaatverandering stoppen", zegt Kluiving. „Anders worden de gevolgen zo groot dat uiteindelijk niet de mens, maar toch de natuur een nieuw tijdperk inluidt." „De lijst is een middelvinger naar Nederland", zegt SP-Kamerlid Sa- det Karabulut. Op de lijst staan na men van scholen, ondernemers verenigingen en vermeende kop stukken van Gülen in Nederland. Ook het Turks-Nederlandse me dium Zaman Vandaag wordt ge noemd. Regeringspartij PvdA wil ophel dering van het kabinet over de lijst. „Het lijkt er nu zelfs op dat de Turkse regering dit conflict ac tief voedt. Ik wil van het kabinet weten hoe we kunnen tegengaan dat dit vuurtje verder wordt opge stookt", aldus PvdA-Kamerlid Ma- rit Maij. Ook WD, SP, CDA en D66 wil len dat Turkije zich niet mengt in de Nederlandse samenleving. D66 vindt dat Koenders de Turkse am bassadeur op het matje moet roe pen. D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma: „Dit is diplomatieke belediging. Koenders en Rutte hebben nadrukkelijk verzocht: be- moei je er niet mee. En de tele foon ligt nog niet op de haak of zo'n lijst wordt verstuurd." Het ministerie van Buitenland se Zaken is niet onder de indruk van de lijst, die namen bevat die eerder al in Nederlandse media op doken. Maar 'stigmatisering of in timidatie van Gülen-aanhangers, of wie dan ook, is voor Nederland onacceptabel', laat de woordvoer der van Koenders weten. „Deze boodschap is meerdere malen luid en duidelijk overgebracht." Het staatspersbureau dat de lijst publiceerde, claimt onafhankelijk te zijn. Kenners weten echter dat het medium onder controle van de regerende AK-partij staat. Die ziet de Gülen-beweging als aan stichter van de mislukte staats greep en pakt daarom allerlei ver meende aanhangers daarvan op. Al te zorgvuldig blijkt de lijst overigens niet. Zo is ook openbare basisschool De Roos in Amster dam er per abuis op beland, door een verwisseling met een gelijkna mige school in de buurt. „Wij zijn helemaal geen Turkse school, we hebben alleen een stuk of acht Turkse leerlingen", zegt bestuur der Marius Voerman. Hij hoopt dat anderen dat ook zullen beden ken, maar heeft voor de zekerheid contact met de gemeente en zijn personeel geïnstrueerd. „Ik hoop maar dat mensen hun gezonde verstand gebruiken, want dit is zeer ten onrechte." woensdag 31 augustus 2016 Welkom in 't antropoceen 4,6 mld jaar geleden Ontstaan aarde 4,0 mld Zware meteorieten slaan in op de aarde /sT' 3,5 mld 0 Pre- cam- j brium 600 min Cambrium 500 min Ordovicium 440 min Siluur 395 min Devoon 345 min Carboon 280 min Perm 225 min Trias 200 min 135 min 65 min Tertiair 1,6 min 12.000 Holoceen Eerste leven Microben Trilobieten, wormen, tweekleppigen, sponzen Kaakloze vissen, brachiopoden Gepantserde vissen, eenvoudige landplanten, koraal vissen met kaken, inktvis, eerste landdiertjes, Naaldbomen, spinnen, reuzelibelles, eerste haaien Reuze varens, vissen Eerste dinosaurussen, zoogdierachtige reptielen Dinosaurussen, moderne vissen, eerste vogels Bloeiende planten Uitsterven dinosaurussen Apen, mensachtigen, mammoeten, paarden Eerste mensen (Homo Sapiens 125.000 jr) sinds 1950? Gerben van 't Hof Kaapstad/Amsterdam —Sjoerd Kluiving, fysisch geograaf De Aletschgletsjer op de Bettmeralp in Zwitserland verliest snel terrein door de opwarming van de aarde. FOTO SEAN GALLUP/GETTY IMAGES De Tweede Kamer is verbolgen over een lijst van Nederlandse 'Gülen-organisaties', die eergis teren is gepubliceerd door het Turkse staatspersbureau. Minis ter Koenders vroeg Turkije maandag nog zich niet met Ne derland te bemoeien. Mare Guillet Deborah Jongejan Den Haag SP-Kamerlid Karabulut: „Het is een middelvinger naar Neder land." FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14