VLUCHTELINGENCRISIS In 24 uur tijd werden 6.500 vluchtelingen uit bootjes op de Middellandse Zee gehaald. De meesten van hen zijn Afrikanen. ter, de zee kalmer. Dan sturen alle smokkelaars hun boten tegelijk de zee op." Die boten worden dan vaak al snel buiten de Libische wateren opgepikt. Daar varen Europese mi litaire schepen, maar ook boten van particuliere organisaties als Artsen zonder Grenzen en (bin nenkort) Save the Children. Ook de Nederlandse Stichting Boot vluchteling heeft een schip bij Malta liggen, dat binnenkort gaat meedoen aan de reddingsoperatie. De grote hoeveelheid schepen moet de kans verkleinen dat de migranten schipbreuk lijden en verdrinken. Maar het leidt er ook toe dat de smokkelaars nog krakke- mikkerige boten gebruiken: ze gokken erop dat de migranten snel worden opgepikt. Ondanks de grote piek van maandag is het aantal vluchtelin gen dat de overtocht vanuit Libië naar Italië waagt dit jaar ongeveer gelijk aan dat van 2015 (zie graphic). „Onveranderd hoog", zegt Di Giacomo. Hij weet ook hoe het de 6.500 mensen die maandag uit zee wer den geplukt verder zal vergaan. „Ze worden eerst naar een haven gebracht: Palermo, Catania. Daar krijgen ze medische en juridische ondersteuning. Als ze geïdentifi ceerd zijn, worden ze overge- bracht naar een opvangkamp el ders in Italië." Inmiddels verblij ven 130.000 migranten in die uit puilende kampen. „De asielproce dures gaan traag, soms duurt het tot twee jaar voordat er een beslis sing is. En 60 procent van de aan vragen wordt afgewezen." Dat komt omdat een groot deel van de migranten die in Italië aan komen, afkomstig is uit West-Afri kaanse landen als Nigeria en Gam bia. Die krijgen doorgaans als 'eco nomische vluchteling' geen asiel. Maar terug naar Afrika gaan ze meestal ook niet. De meeste Nige rianen verdwijnen in het illegale circuit in Italië. Di Giacomo: „Sei- zoenswerk, zoals fruit plukken in Zuid-Italië." Of ze proberen selfïesticks en nep-merktassen aan de man te brengen op de plei nen van Rome en Venetië. De migranten die wel doorrei zen, wacht weer een hobbel. In de grensplaats Ventimiglia en bij het Comomeer hangen honderden mi granten rond die de grens naar res pectievelijk Frankrijk en Zwitser land over willen. Die landen laten hen niet toe. „Veel Soedanezen en Eritreeërs. Die kunnen mogelijk wel asiel krijgen in Italië, maar willen naar andere landen in Euro pa omdat daar al familieleden of vrienden wonen." Zij die wel langs de controles ko men, belanden vaak in het vluch telingenkamp bij het Franse Ca lais. Dat kamp werd deze lente ontruimd, maar kent inmiddels weer 10.000 bewoners. De Franse autoriteiten zien er een nieuwe trend: veel bewoners wachten niet meer eindeloos op een kans om naar Engeland te komen, maar gokken op een nieuw bestaan in Frankrijk. In Nederland vragen weinig West-Afrikanen asiel aan, in 2016 deden dat tot nu toe 122 Nigeria nen en 44 Gambianen. De bootjes lijken met het seizoen gammeler te worden, de smokke laars elk jaar meedogenlozer en brutaler en de vluchtelingen nog wanhopiger. Veertig reddingsope raties in 24 uur tijd werden er maandag uitgevoerd op de Middel landse Zee tussen Libië en Italië. Daarbij werden 6.500 migran ten van (rubber)boten gehaald door particuliere en militaire sche pen. Een van de grootste reddings operaties dit jaar, meldde de Itali aanse kustwacht. „Dit is inderdaad niet normaal. De redders doen ongelooflijk werk", weet Flavio di Giacomo, woordvoerder van de Internationa le Organisatie voor Migratie (IOM) in Italië. De oorzaak van de piek was een aantal dagen van slecht weer op de Middellandse Zee. „Maandag was het weer be- Migratie naar en vanuit - -Ms. AdriatiscI;, Zee Rome Campania Calabrië 18.522 Sicilië 73.436 De Italiaanse kustwacht verspreidde gisteren deze foto van een van de zovele gammelde bootjes waarvan zij vluchtelingen heeft gehaald, fotoafp Als de zee wat kalmer wordt, komen de bootj es weer In Nederland vragen weinig West-Afrikanen asiel aan, dit jaar deden dat tot nu toe 122 Nigerianen en 44 Gambianen. Nederland beschouwt ze als economische vluchtelingen. Cyril Rosman Rotterdam/Catania Totaal 2015153.842 2016 tot nu 105.628 Momenteel zijn er nog Sardinië zo'n 130.000 asielzoekers in opvangkampen in Italië. 4.241 Top 5 land van herkomst Nigeria 20% Eritrea 12% Gambia ^H7% Ivoorkust 7% Soedan ^H7% bron:unhcr,iom Tyrreense Zee Middellandse Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12