i a Invasie van roze en grijze mannetjes Klein theater gered door dure grappen Bi 10 NI Het nieuwste project van Harry Mens opent in september de deuren. Een crematorium de luxe, midden in de bollenvelden van Lisse. j4«S, HIT OP INSTAGRAM - ~j~ a - Tai^- ffiM am! Makelaar Harry Mens (Lisse, 1947) loopt in volle vaart tegen een glazen wand van zijn nieuwste project op. Even ziet hij er kwetsbaar uit, schudt met zijn hoofd, staat te trillen op zijn benen. Bezorgd: „Zie je bloed?" Hij moet nog op de foto, in het crematorium dat hij heeft ont wikkeld, en dat half september de deuren opent tussen de bol lenvelden van Lisse. Het heeft van alles net even meer. Twee ovens, waar anderen er één heb ben. Extra zitplekken. Perfecte geluidsinstallatie. Allemaal deel van het opmer kelijke nieuwste project van de makelaar, die ook op tv was te zien als presentator. Opmerke lijk ook omdat Mens een hekel heeft aan uitvaarten. Huilt stee vast tranen met tuiten. „Ik kan er helemaal niet tegen. Als ik er over blijf praten, begin ik al." Tegelijkertijd: afscheid nemen kan louterend zijn. Alsof je naar de sauna gaat, alles uitzweet en als herboren weer naar buiten te stapt. „Een kick krijg je daar van." Relativerend is het ook. „Als iemand het niet meer ziet zitten, moet 'ie niet voor een trein stappen, maar naar een be graafplaats gaan." Deed hij zelf ook wel eens, als zijn carrière in een dip zat. In de aula met sjieke grijze ste nen vertelt hij over de geluidsin stallatie. Perfect. Uitgedokterd door de mensen die ook het ge luid in het Concertgebouw rege len. Achter de plek waar straks de dode ligt, is een grote vijver te zien. Nog even, dan wordt die gevuld. De begrafenis van zijn eigen vader, toen Harry nog maar 17 was, zag er anders uit dan de uit- „Het is een kapitaalkrachtige re gio", merkte de cabaretier fijn tjes op. „Er staan genoeg aardige villaatjes hier in de buurt. Directeur Lidwien Vork van het Beaufort- huis, een kerk uit 1861, klopte een jaar gele den bij hem aan voor hulp. Vork: „Ze had den het steeds maar over benefieten toen we op zoek waren naar een ton voor het dak. Maar in een grote zaal heb je niet de sfeer van hier. En hier is het zo klein dat je met de kaartverkoop misschien 3.000 euro ophaalt." Van 't Hek kwam zelf met de oplossing. „Toen ze me vroegen heb ik ja gezegd, en gebluft dat ze dan 1.000 euro per kaartje moest vragen. Dat wilde ze wel." De toekomst van het kleine theater, ook wel 'Paradiso op de hei' genoemd, gaat hem aan het hart. „Ik heb er weieens ge speeld, en ik heb hier voor het eerst Wende Snijders gehoord. Dit soort plekken zijn bovendien de redding van de samenleving. In zulke kleine theaters staan mensen op de planken die zich op dat moment realiseren dat ze dat nóóit meer moeten doen. De Carré's en Luxors van deze we reld bestaan bij de gratie van dit soort zaaltjes. Hier kunnen jon ge mensen kilometers maken." Van 't Hek heeft normaliter een uitgesproken mening over het publiek. Geen abonnementhouders, geen bedrijfsuitjes. Zulke dure kaarten verkoopt hij niet vaak. „Nee, ik zal er niet mil der op worden, integen deel. Dit is een eenmalig ding. Ik hoef er niks voor. Een bosje bloemen." Het publiek bestond vooral uit mensen die ook zonder Van 't Hek geregeld naar het Beaufort- huis gaan. „Sommige mensen hebben het gewoon liggen", zegt Vork. „Er waren er zelfs die een kaartje kochten maar het weer te ruggaven, zodat we het nog een keer konden verkopen. En er zijn mensen die er echt wat voor op zij hebben gelegd. Die betalen in termijnen." woensdag 31 augustus 2016 ;'Wiaa Sêf» -4 4fo 4. - -• 4 T^y--/ A 9 ^*-3 *-t JjJJ Illustrator Lucas Levitan is met zijn project 'Photo Invasion' bij zonder populair op foto-app In- stagram. De Braziliaan gebruikt foto's van anderen en past ze aan. Smaken verschillen, maar zijn grappen en de licht ironische ondertoon van zijn werk lijken veel mensen te bekoren. Levitan biecht eerlijk op dat hij de plaatjes 'jat' van andere In- stagramgebruikers, om er ver volgens zijn eigen draai aan te geven. Soms is de tweede laag die Levitan toevoegt een beet je ranzig of op het randje, maar dat stoort zijn fans niet. Inmid dels heeft hij ruim 143.000 vol gers. Wie zijn foto ook graag onder handen genomen ziet door de Braziliaan kan de hashtag #lwanttobeinvaded gebruiken. 'Crematie Carla van der Wal Lisse Dankzij Youp van 't Hek en gul le bezoekers kan het Beaufort- huis in Austerlitz een broodno dige renovatie uitvoeren. De ca baretier haalde in één avond, met één voorstelling meer dan 100.000 euro op. Laura Romanillos Austerlitz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10