9 Turkse minister: Nederland meet met twee maten De kou is uit de lucht tussen Turkije en Nederland, maar de politieke meningsverschillen allerminst. Dat bleek gisteren bij het bliksembezoek van minister Bert Koenders aan Ankara. ln 2015 is van de Nederlanders overgestapt van energieleverancier. KTTnWifiiiiTffl Ga naarSpaargids.nl - 'Turkije, bemoei je niet met Neder land', was de boodschap die minister Koenders (Buitenlandse Zaken) 'in niet mis te verstane bewoordingen' aan zijn Ttirkse ambtgenoot had overgebracht. Spanningen en emo ties na de mislukte coup mogen niet naar Nederland worden geëxpor teerd, aldus de minister. Hij begrijpt dat er maatregelen zijn genomen, maar stelt dat er grenzen zijn aan hoe ver autoriteiten kunnen gaan. „Geweld en intimidatie tegen wie dan ook zijn op Nederlandse bodem onacceptabel", aldus Koenders. „Bo vendien blijf ik benadrukken dat wat er in de Nederlandse samenle ving gebeurt een zaak voor Neder land is. Daar hebben buitenlandse re geringen niets over te zeggen." De Turkse minister Mevlüt Cavus- oglu had niets dan lovende woorden voor Nederland en 'mijn vriend Bert', die hem in de nacht van de couppoging opbelde vanuit Chili om zijn steun uit te spreken. Gepikeerd Maar tijdens de persconferentie rea geerde hij gepikeerd op de woorden van Koenders toen deze nog eens uit legde dat Nederland niet gediend is van bemoeizuchtige Turkse consuls en andere diplomaten. Turkije mengt zich volgens de Turkse minister helemaal niet in Ne derlandse binnenlandse aangelegen heden. „Ik verwerp dergelijke onte rechte beschuldigingen. Het is geen inmenging wanneer Turkse mensen in Nederland worden geraakt door en reageren op wat er in Turkije ge beurt. Dat kan je niet voorkomen." „Wanneer Nederland of een ander land probeert Turkije de les te lezen over democratie of de rechtsstaat, wordt dat niet beschouwd als inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den van Turkije", stelde Cavusoglu. „Maar wanneer wij onze mening ge ven over de Turkse gemeenschap in Europa, wordt dat wel als zodanig ge zien. Dat is een belachelijke mentali teit. Dat is meten met twee maten." Cavusoglu pleitte voor 'samenwer king en dialoog'. „Op die manier kunnen we de problemen veel een voudiger oplossen." Het was ten overstaan van de jour nalisten een duidelijk staaltje van wat de ministers eerder diplomatiek een 'open en eerlijk' gesprek hadden genoemd. Koenders: „We hebben el kaar altijd de waarheid verteld." Volgens Koenders neemt de be moeienis van Turkse diplomaten met Turkse Nederlanders af. De om streden brief van de Turkse consul in Rotterdam aan burgemeester Aboutaleb, waarin hij oproept om maatregelen te nemen tegen activi teiten van wat hij de 'terroristische Het is geen inmenging als Turkse mensen in Nederland worden geraakt door en reageren op wat er in Turkije gebeurt organisatie' van Fethullah Gülen noemt, dateert van 2 augustus. Koenders was onder de indruk toen hij een rondleiding kreeg in het parlement dat in de nacht van de couppoging door F-i6-straaljagers was gebombardeerd. Een van de bommen was ingeslagen op nog geen 20 meter van de plenaire verga derzaal waar een zitting bezig was. „Het was duidelijk een aanval op de Turkse democratische instellingen." De minister zegt geschokt te zijn en bewondering te hebben voor de Tur ken die, meestal met niet meer dan hun blote handen, de poging tot staatsgreep hebben verijdeld. Wantrouwen Koenders is ervoor om met Turkije te werken aan het consolideren van de Turkse democratie, want daar voor zijn de mensen de straat opge gaan. Samen met de Raad van Euro pa, waarvan Turkije ook lid is. Ondanks de aanhoudende politie ke meningsverschillen wil Koenders de relatie met Turkije 'niet slecht' noemen maar 'kritisch'. „Met Turkije is een boel aan de hand. Er is terreur dreiging. Er is een coup geweest. Het bevindt zich geopolitiek in een onge lofelijk instabiele regio. Dat leidt vaak tot wantrouwen, soms tot kri tiek wederzijds. Die heb ik hier eer lijk verwoord. Maar iedereen vraagt ons, ook de oppositie: zorg ervoor dat die relatie in stand blijft, dat de dialoog voortgaat." Dat zegt de minister te willen doen met concrete voorstellen. Zoals het Nederlandse initiatief binnen de Raad van Europa voor een ministe riële bijeenkomst over de mensen rechten in de Turkse gevangenissen. Er zijn gesprekken gaande binnen de Raad van Europa over deze kwestie. Het zou kunnen dat Europese waar nemers verdachten van de couppo ging in Turkse gevangenissen mogen bezoeken, aldus Koenders. dinsdag 30 augustus 2016 Minister van Buitenlandse Zaken Koen- ders (I) en zijn ambtsgenoot Cavusoglu in Ankara, fotöanp 'Vriend Bert' blijft kritisch Mare Guillet Ankara —minister Cavusoglu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9