Vó d'n doomnie üm 12 ZEELANE Het is hard nodig, een nieuwe weg naar Zeebrugge. De Vlamingen maken er geen half werk van. Brugge-Zeebrugge vanaf september 2017 fatsoenlijk ontsloten Zuiderburen Als je er een tijdje niet bent geweest, kijk je je ogen uit. Oké, voor het verkeer tus sen Westkapelle (vlakbij Sluis) en Zeebrugge-Brug- ge is er nog niks veranderd. De weg is even slecht als altijd, met tal van opstoppingen. Maar je ziet heel duidelijk in het landschap dat dit gaat veranderen. Langs het volledige, ruim twaalf kilometer lange traject tussen Westkapelle en Zeebrugge-Brug- ge verrijzen kunstwerken om 'u' tegen zeggen. Vlamingen lijken wel dol op beton. Iets ten zuiden van Westkapelle begint het al. Twee tunnels zijn er in aanbouw. De afmetingen zijn on-Neder- lands groot. 'Van hier vlot naar de haven (Zeebrugge) en terug?', staat op een groot bord. 'De Alt maakt het mogelijk'. En zo is het. Waar je ook rijdt, er wordt gewerkt. Vlakbij Brugge verrijst helemaal iets indrukwek kends, een minstens kilometer lang viaduct. De Au moet hier, op Vernieuwde All tussen Westkapelle en Zeebrugge- Brugge zat al sinds 2007 in de pen steenworp afstand van de brand weerkazerne van Brugge, het Bou- dewijnkanaal en de spoorlijn Brugge-Zeebrugge kruisen. Dat ge beurt op een manier die niet zou misstaan in een bergachtig ge bied. Alle werken moeten september 2017 gereed zijn, dus over ruim een jaar. Dat lijkt rijkelijk voorba rig, als je ziet wat er allemaal nog moet gebeuren. Voor 674 miljoen euro is er straks een in een volledig nieuw jasje gestoken All; ruim 56 mil joen euro per strekkende kilome ter. Dat is veel, maar het werk is ook immens. En zeker niet voor z'n tijd. Vanaf 2007 is al over dit project gesproken. Met de ver nieuwde Au laat Vlaanderen in elk geval zien dat vrachtwagenbe- drijven sinds 1 april dit jaar niet voor niets tol moeten betalen. D'n doomnie wier 'n jaer ou- wer in wulder wiere uuthenoódigd vö 't feêst. Dan gae je dienke, wat of je de goeie man mot gee. 'n Flesse wien of gewoon wat blommen koape vinde m'n te makkelijk. Ons gee graeg iets waer of 'n bie mot düdienke. Me waere 't 'r gauw over seêns dat 't 'n plante of boam most weze mit 'n biebelse naem. Dat was nog nie zo makkelijk, Ons in de kaemer 'n Christus doorn te staen, daer ei je eêl lank wat an as 'n gae bloeie. Ma de vrouwe vond dat te vee prikke. Dust de Maria- distel kon ok nie. Mozes-in-'t-bie- zen-mandje kon eur goedkeurieng wè kriehe, dan kom netuurlijk 't moe- derhevoel d'r bie, ma zaalf bin ik daer nie zö weg van. Me bin's in ons ofje weze kieke. Dae stae Jezusoog- Streektaal kens, dat kenne julder vast wè as ver- heet-me-nietjes. Dat spul liekent mooi, ma 't is eihenlijk net vuulte, zö vee krieg je d'r dan van. Eêle bossen ka je weg'aele as ze bin uut'ebloeid. D'r stae ok Mozes-in-'t-riet, as je dat eêmae in j'n of eit krieg je 't nooit mï wegt. Net as je dienkt dat je 't kwiet bin komt 't aarhest wï uut de grond. Dat wille m'n de man nie andoe.De vrouwe stelde de passiebloem vö, ma ik wist zeker dat 'n die in z'n eihe pas- torietuun eit. Gae daer dan 's kieke, zei ze, dan krieg je misschien 'n idee. Ikke naer d'achterkant van z'n tuun in dae stiekum in ekeke. De passie bloem aod'n a in ik zag wè dat 'n Johannesbroödboam d'r nie zou pas- se. Jao, in 'n Judasboam gae je toch nie an 'n doomnie gee, Ik vinde dat nie kunne, dust ok de Judasbeurs of tewel vienger'oedskruud in de Judas- pennieng moste m'n verhete. Ie zou kunne dienke dat wulder 'n nie zö aarg oahe Onze doomnie is aarg medèrn in ie ei onderlesten nog vö de paus 'n gebed edae, ma wulder kunne toch nog nie zö varre gae dat m'n 'n katholiek kruud an 'n protes tant gee, is 't gin waer? Katholieke planten bin d'r genocht! D'r is roam- se kamille in St.Janskruud, ons zaalf lieve-vrouwe-bedstro in 't nae- kend behijntje. Jao, echt, dat bestaet as herfsttijloos. In wat dienk je van de monnikskap? Ik bin trouwes nog verhete, d'r stae bie ons ok de blauwe geranium in dat is Godshenaode- kruud. Ik verhete ok nog de prikneu- zen, wulder witte. Dat bin Chris- tusoahen. Me wiere d'r 'n bitje moedeloos van, want de Onze-Lie- ve-Heere-naeheltjes vond de vrouwe te klein in as julder bedienke dat 't muurpeper is ka je dat ok behriepe. De engelwortel in d'n doomnie- op-de-preekstoel konde wulder nie te pakken kriehe, net as 't halleluja- kruud, de Salomonszegel in de Pet- rustraenen (dat is de sneêuwbes). Ik docht aneêns an de Aronskelk, die is best mooi. Dat kan agheêl nie, riep de vrouwe, want dat is 't duvelsstok- je, die kan je toch nie an 'n doomnie gee! J'ei zaalf ezeid dat de Judasboam in de Judaspennieng nie kunne, dan doe m'n dit ok nie. Noe maansen, me bin d'r uuthekomme. Me waere even verhete dat 'n Piter eêt. Ons 'n stik of wat bakkruudjes uut'ehraeve, dat is St.Pieterskruud. 'n Eêl passend ke- doo in nog goekoap ok. Ie was d'r eêl blie mee. Zeit'n. dinsdag 30 augustus 2016 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de A11 tussen Westkapelle en Brugge schiet op. Kunstwerken om 'u' tegen te zeggen Harmen van der Werf Eén van de twee tunnels in de buurt van Westkapelle waar de A11 aansluit op de Expresweg richting Knokke en Zelzate-Antwerpen. T Een zeker kilometerlang viaduct is in aanbouw over de spoorlijn Brugge-Zeebrugge en het Boudewijnkanaal. fotos peter nicolai In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluis ter de gesproken rubriek op pzc.nl/ streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72