Jong geleerd is oud gedaan Smeulende resten oorzaak rook loodsen 7 Zeeuws strand is een beetje populair 2 ZEELAND BRAND KRABBENDIJKE A Hersenen Brand in een tehuis vol oude en kwetsbare mensen is voor elke zorginstelling een nachtmerrie. De brand in Nieulande van Ter Weel in Krabbendijke eiste twee levens. Commentaar Het landelijke project ZomerOndernemer bestaat al zes jaar. Het laat jongeren tussen de 15 en 22 jaar tijdens de zomer vakantie proeven van het ondernemerschap. Zeeland deed voor de tweede keer mee. Deze keer offerden twintig Zeeuwse jon geren hun vakantie op voor de BV Zeeland. Met coaching van des kundigen zetten ze in een maand tijd een eigen bedrijfje op. Ook spraken ze met succesvolle ondernemers van Bever Innovations (MKB Innovatietop 100), Medisol Middelburg (FD Gazelle), Paree BV (Familiebedrijf van het jaar), Provispo (Zeeuwse Emergo), Roem van Yerseke (MKB Innovatietop 100) en de Zilte Academie Zeeland (Zeeuwse pioniersprijs). Niet alle producten die dit rond je ZomerOndernemen voortbracht, zijn meteen klaar om te lance ren. De resultaten zijn niettemin bemoedigend. Jongeren blijken creatief, innovatief en prettig fanatiek. Ze observeren ook goed. 'Brij', een maaltijdbox met 'wel lekker eten' voor senioren, speelt rechtstreeks in op de vergrijzing in West-Zeeuws-Vlaanderen. En neem nu de drie dames van het Zwin College die met hun Jump It een simpel springtouw personaliseren. Ze dienen ook een prachtig marketingverhaal op: een kwartier springen is goedkoper dan de sportschool en minder tijdrovend dan een rondje joggen. Twee vliegen in één klap, dat is van een heerlijke boerenslimheid. Landelijk bungelt Zeeland nog altijd onder aan de innovatielad der. Tegelijk trekken veel jongeren weg om te studeren. Dat zijn deels onze toekomstige ondernemers. ZomerOndernemer is daar om niet alleen een leuke vingeroefening, het voedt het besef dat je niet per se weg hoeft voor succes. Ondernemen kan - in het digita le tijdperk - ook goed in Zeeland. Als bij een paar van die jongeren die knop omgaat, betaalt dit project zich dik uit. Een simpel springtouw personaliseren. Dat is van een heerlijke boerenslimheid Rook steeg gisteren nog steeds op uit de twee uitgebrande loodsen op het Middelburgse industrieter rein Ramsburg. Smeulende resten in beide loodsen veroorzaakten die rook, verklaarde Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ). De brandweer hield de situatie in het oog en de politie was aan wezig bij de loodsen. Onderzoek naar de oorzaak van de brand kon pas als de smeulende resten ook waren gedoofd en alles was afge koeld aldus VRZ. De twee loodsen zijn van de ge meente. Eerder deze maand (in de nacht van 10 op 11 augustus) was er ook al brand in een gemeente- loods (zoutopslag) aan de Klevers- kerkeseweg. Die kan als verloren worden beschouwd, aldus een woordvoerster van de gemeente. Onderzoek naar de oorzaak van die brand is nog niet afgerond ver telt politie Zeeland. De gemeente Middelburg be kijkt of en hoe ze de gedupeerden van de brand steun kan verlenen. De brandweer rukte zondagavond Drie loodsen van de gemeente gingen deze maand in vlammen op met groot materieel uit. De lood sen bleken niet te redden en de brandweer liet ze gecontroleerd uitbranden. Het sein brandmees ter kwam een paar minuten voor middernacht; het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. Bij de brand kwam geen asbest vrij. ZEELAND 6 Almanak Norah (5) uit Terneuzen moest in het ziekenhuis zijn. Precies op hetzelfde moment als haar oma, die hechtingen uit haar heup moest laten halen. Toen haar vader 's avonds thuis kwam van zijn werk, vertelde ze er al in de deuropening over. „Oma was er ook. Die moest haar hersenen er uit laten ha len." Haar vader lachte uitbun dig en gaf een antwoord dat al leen Norah's moeder meteen begreep. „Dat kan toch niet, No rah? Die heeft oma toch hele maal niet?" Plastic op het strand te lijf Cépèro leidt Lowys Porquin Leesgroep theosofie start rriTï>) DJ-duo maakt van hobby hun werk er Weel-bestuur der Coby Traas kwam zondag avond tegen twaalven weer thuis in 's-Graven- polder toen ze be richt kreeg van de tweede dode. Een 92-jarige vrouw was in het ziekenhuis bezweken aan haar ver wondingen die ze had opgelopen bij de brand in het verzorgings huis Nieulande van de Zorggroep Ter Weel in Krabbendijke. „Dat is enorm verdrietig." De overleden vrouw woonde naast de 96-jarige man die eerder was overleden. „Toen ik 's mid dags gebeld werd, ben ik zo snel als mogelijk van 's-Gravenpolder naar Krabbendijke gegaan. Brand in een van onze woonzorgcentra. Je grootste nachtmerrie wordt dan werkelijkheid." Een 101-jarige vrouw ligt nog in het ziekenhuis. „Naar haar gaat nu onze grootste zorg uit." De brand was uitgebroken in het appartement van de 101-jarige, tegenover de kamers van de twee omgekomen bewoners. „Zij had alarm geslagen. Daarna heeft zij de deur geopend, waarna het vuur zich verspreidde. De gewonden zijn via een hoogwerker uit het ge bouw gehaald. De andere zes be woners van deze vleugel zijn door de brandweer geëvacueerd." De hulpverlening kwam goed op gang. Calamiteitenplannen functioneerden. „Vanuit alle hoe ken en gaten kwam hulp en bij stand, van medewerkers die geen dienst hadden, van familieleden en van dorpsbewoners. Er is ook geen paniek geweest." VLISSINGEN Hoe populair zijn de Zeeuwse stranden op social media? Dat heeft monitoringstool Buzzcap- ture deze zomer onderzocht. Over het strand van Scheveningen wordt het meest gesproken. Vlissingen staat op een zesde plek. Deze zomer alleen zijn al 408.000 berichten gevonden over strand op sociale media. Op de tweede plaats van meest besproken strand staat Noordwijk en de derde plek gaat naar Zandvoort, waar vooral Amsterdammers zitten. Het is opvallend dat de Zeeuwse badplaatsen gemiddeld gezien laag scoren in het overzicht. De stran den van Vlissingen (6 procent) en Domburg, Renesse en Cadzand (2 procent) en Zoutelande (1 procent) zijn het populairst op sociale me dia. Buzzcapture noemt zichzelf repu tatiespecialist. Het houdt bij hoe over allerlei onderwerpen wordt ge sproken op radio, tv en internet. Het bedrijf heeft ook gekeken naar de herkomst van de berichten op sociale media. Daaruit komt onder meer naar voren dat de Zeeuwse stranden vooral populair zijn bij Brabanders en Zeeuwen zelf. De meeste berichten over het strand vond Buzzcapture op Twitter (219.000) en Instagram (116.000). waren de belangrijkste kanalen. dinsdag 30 augustus 2016 li Annemarie Zevenbergen Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Strand opruimen kan altijd, maar Jade Dekker uit Vlis- singen pakt het groter aan. Ze houdt zondag 18 septem ber een strandopruimactie voor haar 'voortuin', het Bad- strand. Ze is daar geregeld voor activiteiten van haar spirituele praktijk en ze stoort zich aan het aan- spoelvuil. Zij zorgt voor zak ken en handschoenen. Wie mee wil grijpen, voegt zich om 11 uur bij de strandop gang Coosje Buskenstraat. OUD-VOSSEMEER De uit Middelburg afkomsti ge Stephane Cépèro is de nieuwe voorzitter van de Lowys Porquinstichting. On der die organisatie, met meer dan dertig scholen en diverse kinderopvangcen tra in West-Brabant, valt ook de Rooms-Katholieke basisschool Sint Anthonius in Oud-Vossemeer. Cépèro neemt samen met Els Kooij- mans (plaatsvervangend voorzitter) zitting in het be stuur. KORTGENE Vanaf zondag begint Saskia Campert een maandelijkse leesgroep theosofie. Iedere eerste zondag van de maand tussen 10.30 en 12.00 uur is er een bijeen komst. Deze vindt plaats in Centrum Manypath in Kort- gene. Toegang gratis. Info: tel. 0113-854243. Dj,.-*' u FOTO TOM DOMS 9 Onder de naam Redondo draaien Freek Geuze (30) uit Tholen en Johan Vermeu len (30) uit Bergen op Zoom op festivals over de hele we reld. Zij maken anderen én zichzelf blij met hun groovy housemuziek. Nachtmerrie Theo Giele Ter Weel-bestuurder Coby Traas: „De impact van de brand is groot."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65