Jong geleerd is oud gedaan Geld voor scannen archief Weeskamer Zeeuws strand is een beetje populair 2 ZEELAND BRAND KRABBENDIJKE A Hersenen Brand in een tehuis vol oude en kwetsbare mensen is voor elke zorginstelling een nachtmerrie. De brand in Nieulande van Ter Weel in Krabbendijke eiste twee levens. Commentaar Het landelijke project ZomerOndernemer bestaat al zes jaar. Het laat jongeren tussen de 15 en 22 jaar tijdens de zomer vakantie proeven van het ondernemerschap. Zeeland deed voor de tweede keer mee. Deze keer offerden twintig Zeeuwse jon geren hun vakantie op voor de BV Zeeland. Met coaching van des kundigen zetten ze in een maand tijd een eigen bedrijfje op. Ook spraken ze met succesvolle ondernemers van Bever Innovations (MKB Innovatietop 100), Medisol Middelburg (FD Gazelle), Paree BV (Familiebedrijf van het jaar), Provispo (Zeeuwse Emergo), Roem van Yerseke (MKB Innovatietop 100) en de Zilte Academie Zeeland (Zeeuwse pioniersprijs). Niet alle producten die dit rond je ZomerOndernemen voortbracht, zijn meteen klaar om te lance ren. De resultaten zijn niettemin bemoedigend. Jongeren blijken creatief, innovatief en prettig fanatiek. Ze observeren ook goed. 'Brij', een maaltijdbox met 'wel lekker eten' voor senioren, speelt rechtstreeks in op de vergrijzing in West-Zeeuws-Vlaanderen. En neem nu de drie dames van het Zwin College die met hun Jump It een simpel springtouw personaliseren. Ze dienen ook een prachtig marketingverhaal op: een kwartier springen is goedkoper dan de sportschool en minder tijdrovend dan een rondje joggen. Twee vliegen in één klap, dat is van een heerlijke boerenslimheid. Landelijk bungelt Zeeland nog altijd onder aan de innovatielad der. Tegelijk trekken veel jongeren weg om te studeren. Dat zijn deels onze toekomstige ondernemers. ZomerOndernemer is daar om niet alleen een leuke vingeroefening, het voedt het besef dat je niet per se weg hoeft voor succes. Ondernemen kan - in het digita le tijdperk - ook goed in Zeeland. Als bij een paar van die jongeren die knop omgaat, betaalt dit project zich dik uit. Een simpel springtouw personaliseren. Dat is van een heerlijke boerenslimheid Hoe rijk was dat weeskindje uit 1484? Bezat deze zwakzinnige grond tijdens de Tachtigjarige Oor log? Wie het wil weten, kan het op zoeken in het Schouwen-Duive- lands Weeskamerarchief dat nu met een rijksbijdrage van 145.000 euro wordt geconserveerd en gedi gitaliseerd. De Weeskamer van Zierikzee werd in juli 1473 ingesteld bij privi lege, verleend door Karei de Stou te. Bij de Weeskamer werden, ter controle van de voogden, de bezit tingen van minderjarige wezen en zwakzinnigen vastgelegd. Het archief beslaat 70 meter aan documenten en is daarmee het grootste van Zeeland. Het archief is van nationaal wetenschappelijk belang en wordt 60 tot 70 keer per jaar geraadpleegd. Het oudste deel van het archief wordt nu geconser veerd en daarna gescand. Het gaat om 29 meter papier uit de periode 1484 tot 1675. Het wordt schoonge maakt en scheuren worden gerepa reerd. Vervaagde tekst wordt al- Archief Weeskamer Zierikzee is met 70 meter papier het grootste van Zeeland leen als dat hoognodig is hersteld. Het werk moet in december 2017 klaar zijn. Dan zijn 170.000 dubbe le pagina's digitaal te raadplegen. De gemeente had zelf al voor 22.000 euro arbeidsuren in het pro ject gestopt. Dat geld wordt uit de subsidie gehaald en toegevoegd aan de post onvoorzien 2016. Almanak Norah (5) uit Terneuzen moest in het ziekenhuis zijn. Precies op hetzelfde moment als haar oma, die hechtingen uit haar heup moest laten halen. Toen haar vader 's avonds thuis kwam van zijn werk, vertelde ze er al in de deuropening over. „Oma was er ook. Die moest haar hersenen er uit laten ha len." Haar vader lachte uitbun dig en gaf een antwoord dat al leen Norah's moeder meteen begreep. „Dat kan toch niet, No rah? Die heeft oma toch hele maal niet?" Infocentrum langer open Actie voor aidswezen Zeeuwse ploegwedstrijd DJ-duo maakt van hobby hun werk er Weel-bestuur der Coby Traas kwam zondag avond tegen twaalven weer thuis in 's-Graven- polder toen ze be richt kreeg van de tweede dode. Een 92-jarige vrouw was in het ziekenhuis bezweken aan haar ver wondingen die ze had opgelopen bij de brand in het verzorgings huis Nieulande van de Zorggroep Ter Weel in Krabbendijke. „Dat is enorm verdrietig." De overleden vrouw woonde naast de 96-jarige man die eerder was overleden. „Toen ik 's mid dags gebeld werd, ben ik zo snel als mogelijk van 's-Gravenpolder naar Krabbendijke gegaan. Brand in een van onze woonzorgcentra. Je grootste nachtmerrie wordt dan werkelijkheid." Een 101-jarige vrouw ligt nog in het ziekenhuis. „Naar haar gaat nu onze grootste zorg uit." De brand was uitgebroken in het appartement van de 101-jarige, tegenover de kamers van de twee omgekomen bewoners. „Zij had alarm geslagen. Daarna heeft zij de deur geopend, waarna het vuur zich verspreidde. De gewonden zijn via een hoogwerker uit het ge bouw gehaald. De andere zes be woners van deze vleugel zijn door de brandweer geëvacueerd." De hulpverlening kwam goed op gang. Calamiteitenplannen functioneerden. „Vanuit alle hoe ken en gaten kwam hulp en bij stand, van medewerkers die geen dienst hadden, van familieleden en van dorpsbewoners. Er is ook geen paniek geweest." VLISSINGEN Hoe populair zijn de Zeeuwse stranden op social media? Dat heeft monitoringstool Buzzcap- ture deze zomer onderzocht. Over het strand van Scheveningen wordt het meest gesproken. Vlissingen staat op een zesde plek. Deze zomer alleen zijn al 408.000 berichten gevonden over strand op sociale media. Op de tweede plaats van meest besproken strand staat Noordwijk en de derde plek gaat naar Zandvoort, waar vooral Amsterdammers zitten. Het is opvallend dat de Zeeuwse badplaatsen gemiddeld gezien laag scoren in het overzicht. De stran den van Vlissingen (6 procent) en Domburg, Renesse en Cadzand (2 procent) en Zoutelande (1 procent) zijn het populairst op sociale me dia. Buzzcapture noemt zichzelf repu tatiespecialist. Het houdt bij hoe over allerlei onderwerpen wordt ge sproken op radio, tv en internet. Het bedrijf heeft ook gekeken naar de herkomst van de berichten op sociale media. Daaruit komt onder meer naar voren dat de Zeeuwse stranden vooral populair zijn bij Brabanders en Zeeuwen zelf. De meeste berichten over het strand vond Buzzcapture op Twitter (219.000) en Instagram (116.000). waren de belangrijkste kanalen. dinsdag 30 augustus 2016 li Ton van den Nouweland Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl OUD-VOSSEMEER Het Roosevelt Informatie centrum in Oud-Vossemeer past de openingstijden aan. In september en oktober zal het centrum elke zater dag geopend zijn, maar dan alleen 's middags van 13.00 uur tot 16.00 uur. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat het centrum vanaf 1 sep tember één keer per maand open zou blijven. Maar tot en met 20 augustus wisten al 421 bezoekers het infor matiecentrum te vinden. BURGH-HAAMSTEDE Anne Martens (foto) uit Burgh-Haamstede probeert via een goededoelenactie van de NCRV geld op te ha len voor het Palabana Kin derdorp in Zambia. Versto ten aidsweeskinderen wor den daar opgevangen, ver zorgd en krijgen onderwijs om hun kansen in de toe komst te vergroten. Door via ncrv.nl/geven op de Po- la van der Donck stichting te stemmen, maakt ze kans op 7.500 tot 15.000 euro. S HEER ARENDSKERKE De stichting Zeeuwse Ploegwestrijden houdt za terdag met stichting Het Werkend Trekpaard Zee land de Zeeuwse ploegkam- pioenschappen. Deze zijn van 10.00 tot 17.00 uur op Landbouwbedrijf 'De Keilen' Meerkoetweg te 's-Heer Arendskerke. Toegang vrij. FOTO TOM DOMS Onder de naam Redondo draaien Freek Geuze (30) uit Tholen en Johan Vermeu len (30) uit Bergen op Zoom op festivals over de hele we reld. Zij maken anderen én zichzelf blij met hun groovy housemuziek. Nachtmerrie Theo Giele Ter Weel-bestuurder Coby Traas: „De impact van de brand is groot."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57