3 7 WE ZOUDEN EEN PRO-DEO ADVOCAAT KUNNEN INHUREN... zit niets anders op", stelt ook Marius Rietdijk, gespecialiseerd in gedrag beïnvloeden binnen organisaties. „Het is belangrijk om het op een rus tige en positieve manier te zeggen en hem of haar te belonen als het beter gaat. Goed gedrag stimuleren helpt doorgaans wel om het blijvend te veranderen." Genitaliëngeur Bij de collega van Marianne Nots- chaele (55) pakte het verkeerd uit. Zij heeft nu een coachpraktijk, maar werkte eerder op de administratieve afdeling van een multinational. Te genover haar zat een mannelijke me dewerker die permanent een zweet- lucht verspreidde. „Toen bleek dat het iedereen opviel, besloot ik er wat mee te doen. Ik wilde niet dat het in de roddel sfeer bleef hangen." Na drie maanden hadden zij en een collega genoeg moed verzameld om de man apart te nemen. „We pro beerden hem zo vriendelijk mogelijk te zeggen dat hij niet fris rook, maar hij schoot in de ontkenning. Hij zei dat hij niet stonk en elke dag douchte. Toen wij uitlegden dat je wel elke dag kunt douchen, maar dat die geur niet verdwijnt als je synthe tische kleding draagt, kregen we ru zie. Hij riep dat hij geen goedkope kleding droeg en beende boos weg. De sfeer is een halfjaar verpest ge weest. En de stank bleef." Voor wie het op een andere manier wil aankaarten, is er sinds 2010 de website smell-well.net. Via het per soonlijke hygiëneplatform kun je een collega anoniem laten weten dat je last hebt van zijn stinkvoeten, slechte adem, winderigheid en zelfs van ie mands genitaliëngeur. Met enkele klikken komt bij die collega een e- mailtje binnen met als onderwerp: 'Iemand uit je nabije omgeving is be zorgd om jou'. Vervolgens meldt het bericht om welk geurprobleem het gaat en verwijst door naar een lijstje met oplossingen is te vinden. „Sinds 2010 hebben acht miljoen mensen via onze site een geurpro bleem gemeld. We opereren in Ne derlands- en Engelstalig gebied. Uit Hij schoot in de ontkenning en zei dat hij niet stonk en elke dag douchte Canada en de VS komen de meeste meldingen", zegt initiatiefnemer Al- dert van der Meer. Het anonieme ka rakter zorgt voor succes, maar brengt hem ook weieens in de problemen. „Een keer kreeg ik een werkgever met zó'n ego aan de lijn. Hij eiste het IP-adres van diegene die hem een melding had gestuurd. Die man dreigde met juridische stappen. Ik zei: prima! Bel ik alvast de pers dat we onze eerste rechtszaak hebben'. Nooit meer iets van gehoord." Marije vindt een anoniem bericht aan de boerende stagiair geen goed idee. De kans bestaat dat de spanning alleen maar oploopt. „Hij is het type dat door de ruimte zou roepen: 'Wie heeft dit e-mailtje gestuurd?'. Ik zou zo rood worden dat het dan meteen duidelijk is." Volgens Van der Meer laten drie op de tien melders weten dat het pro bleem zich dankzij Smell-Well heeft opgelost. „Dat zijn alleen nog maar de mensen die dat laten weten." Al je moed verzamelen en op een rustig moment vriendelijk zeggen dat je last hebt van iemands geur, blijft de engste, maar waarschijnlijk beste op lossing. Of het wat oplevert of niet. Marius Rietdijk: „Iedereen heeft het recht om zijn mening te geven, de ander heeft het recht daar wel of niet iets mee te doen. Dat lijkt me fair." ANTISTINKTIPS Wat te doen als je zelf die collega bent dinsdag 30 augustus 2016 44 —Marianne Notschaele Nog erger dan een on frisse collega: zonder het te weten zélf die stin kende collega zijn. Dit kun je er tegen doen. IEen slechte adem komt vaak door bacte riën achter op de tong. Tandenpoetsen, flossen en een tongschraper helpen. Bij een slechte ochtenda- dem: drink na het opstaan een glas water. Dit legt een 'waterslof op de maag. 2 Eén op de honderd mensen zweet overmatig. Mijd synthetische kleding, die stimuleert zweten. Kies lie ver katoen, linnen of wol. ledereen kent wel een collega met een koffiewalm om zich heen. Cafeïne zorgt ervoor dat je minder speeksel aanmaakt, waardoor koffie- lucht minder gemakkelijk wegspoelt. Om die speek- selproductie op gang te brengen helpt een glas water, kauwgom of een appel. 4Ruiken je kleding, handen en haren naar sigaretten rook? Durf dat te checken bij een niet-roker. Zelf valt het je waarschijnlijk niet op. Kijk uit met synthetische geurtjes om rooklucht te camoufleren, die maken het vaker alleen maar sme riger. Bestrijd de lucht in je kleding liever door die in een zak met zuiveringszout en wasverzachtersdoekjes te stoppen, alvorens de wasmachine draait.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51