r Zo had Halina Reijn het niet bedoeld 4 NI 'Rasprovocateur' hoop van PW-afscheiding Reporter van GeenStijl wordt leider van de politieke partij VNL. Een ongewone keus, maar: 'Aandacht verzekerd. Jan kan de massa mobiliseren.' Hij is zeker een talentvolle man- Maar niet de nieuwe premier van Nederland I Ai, Hadden Mark Rutte, Diederik Samsom en Sybrand Buma hem vóór de zomer nog als die brutale GeenStij 1-verslaggever tegenover zich, met een paar maanden hoopt Jan Roos collega-politicus te zijn. Hij heeft in middels bewezen kiezers te kunnen mobiliseren. Hij werd het gezicht van de GeenStijl-campag- ne tegen het associatie verdrag tussen de EU en Oekraïne. Hoezeer het kabi net ook riep dat het verdrag deugde, Roos' Nee-kamp wist 2.509.395 mensen achter zich te krijgen. Het is precies zulke mobilisatie kracht die Voor Nederland (VNL) heeft verleid om op Roos te gokken. De partij van afvallige PW'ers loram van Klaveren en Louis Bontes hoopte eerder met de gevallen strafadvocaat Bram Moszkowicz politiek te overleven. Dat draaide uit op een echec. Moszkowicz bleek onstuurbaar. Met de naderende Tweede Ka merverkiezingen in maart vrees den Van Klaveren en Bontes voor hun politieke carrière. De meeste peilingen zijn desastreus (nul ze tels), en zonder een bekend ge zicht zou het als een nachtkaars uitgaan, besefte het tweetal. Zij richten de pijlen op de PVV. Aan Roos de taak het tij te keren. „Aan dacht is verzekerd", lacht Van Kla veren. „Hij kan mensen op de been brengen. En we zitten hele maal op één lijn." In de wandelgangen raakten de twee steeds vaker aan de praat. En serieuzer. Zeker gezien het uitge sproken rechtse profiel van Roos, die eerder met de VVD flirtte. Toen dat uitkwam en strandde, rook VNL een kans. Bontes is ver heugd dat het lukte. „Het is mis schien een ongewone keus, maar hij is geëngageerd. Dat heeft hij met het Oekraïnereferendum wel laten zien", aldus Louis Bontes. „Hij is rechts, past gewoon bij ons." Ook met zijn onconventione le stijl? „Jan moet gewoon Jan blij- ven." Roos zelf lichtte gisteren niets toe. Er kwam slechts een ul trakort filmpje op de site van GeenStijl met Roos die slechts zegt: „Ja, het is waar." Geheel op zijn eigen wijze, zoals hij als co lumnist en journalist van Powned en GeenStijl al zijn afkeer van het establishment uitte. Roos is naar eigen zeggen een rasprovocateur, en verder atheïst en 'overtuigd democraat'. Zijn jeugd in Alkmaar was er één van weelde, althans als de speeltuin die zijn vader uitbaatte een goede zomer had. „Als het een slechte zo mer was geweest en geen hond de speeltuin had bezocht, was er hele maal geen geld, niets." Politiek geëngageerd was Roos al snel. Z'n radiocolumns waren zacht gezegd gekleurd. Afkomstig uit een 'rood nest' maakte hij er geen geheim van dat hij inmiddels 'een hekel heeft aan links'. „Ik ben een echte liberaal." Via de School voor Jour nalistiek en BNR-radio maakte zijn brutaliteit hem een noviteitje bij Powned. GroenLinks-leider Halsema noemde hij 'het lekker ste wijf van de Kamer' en recent begroette hij Kamerlid Selcuk Öztürk met: „Dag, Snorremans." Jan Dijkgraaf, maatje en co- presentator op de radio, noemt het 'Jan ten voeten uit'. „Ik zie hem ook best politicus zijn, maar niet bij zo'n splinterpartijtje van afvallige PW'ers." Volgens Dijk graaf opperde Roos bij GeenStijl een partij op te richten. „Dat lukte niet. En dit is ook een ego-dinge tje. Jan heeft na het referendum veel te horen gekregen dat hij het eens moest proberen. Hij is zeker een talentvolle man die in de op positie tegen de gevestigde orde kan schoppen... maar dit is niet de nieuwe premier van Nederland." „Super geschrokken", is Halina Reijn van de felle kritiek op haar column van gisteren. „Ik ben hier erg verdrietig van. Die co lumn is voor mij een dagboek waar ik vanuit mijn hart schrijf, met humor en ironie. Dat men sen nu vallen over het woord zee koe vind ik verschrikkelijk. Maar waar ik aan dacht waren de sta rende lome ogen van een zeekoe, zeker niet aan dikke of dunne mensen. Het is heel spijtig als ik mensen kwets, dat was niet de bedoeling." Halina Reijn reageert hiermee op de stroom kritiek die haar co lumn in de krant van gisteren los maakte. De actrice beschrijft daarin hoe ze, onderweg naar haar vakantieadres, het gevoel krijgt dat ze continu door haar medepassagiers wordt aange staard. „Ik weet niet op wie ik bozer ben, op de starende zeekoeien die traag voorbij zeilen op de loopband van de luchthaven, en mij het gevoel geven dat ik een at tractie ben, of op mezelf omdat ik geen controle heb over mijn emoties." Op twitter werd de column tren ding topic. Bekende Nederlan ders wezen erop dat roem een ei gen keuze is. Schrijfster Saskia Noort: „Wanneer ik word aange staard of aangesproken en gefoto grafeerd, geef ik een glimlach en denk: dankzij deze mensen kan ik zo vaak op reis." Natuurlijk weet de 40-jarige actrice dat haar roem een ge kozen lot is. „Daar moet ik gewoon dankbaar voor zijn. Maar op fragiele mo menten, als je overver moeid bent of verdrie- tig, is het wel eens heel lastig. Maar in vergelijking met ie dere andere vorm van lijden betekent het natuurlijk hele maal niets." Zegt zij nu ook sorry? „Nou eh, nee, niet helemaal. Dat zou ik ook raar vinden. Ik heb ge woon iets geschreven wat ik ervaar. Het wordt toch vreselijk saai als ik alleen maar zou schrijven over hoe dank baar ik ben en hoe fan tastisch het is om be roemd te zijn? Natuurlijk ben ik ervan doordrongen dat bekend zijn ge weldige kanten heeft en dat dankbaarheid op zijn plaats is. Een publiek persoon zijn roep je per de finitie over je zelf af. Maar dat er ook vreemde of wat lastiger kanten aan zijn, wil ik niet ver bloemen. Ik zie mezelf niet als schrijfster maar als actrice die haar wekelijkse ervaringen pro beert weer te geven in een co lumn. „Zelf lees ik liever over men sen die vechten met het leven, hoe banaal en relatief ook, in plaats van over mensen die al leen maar vol dankbaarheid en zogenaamd volledig harmonieus door het leven zeilen. „Maar geloof me, als je zo'n golf kritiek over je heen krijgt, daar word je heel verdrietig van. Dus dat wens ik anderen ook niet toe, dat zij door woorden die ik op papier heb gezet, zich op wat voor manier dan ook bele digd voelen." dinsdag 30 augustus 2016 Jan Roos moet bij VNL vooral Jan Roos blijven Jan Roos brengt zijn stem uit tijdens het Oekraïne referendum. .(S- FOTO KOEN VAN WEEL/ANP Tobias den Hartog Den Haag —Jan Dijkgraaf, collega

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4