•Sr Trou wad vies van de sfinx van Bied 0) Pas aan het eind dreigt de brainfreeze LIFE 2 RENE DIEKSTRA HAck5 Gezinsreis Niemand kijkt ervan op als je een jaar met de rugzak op reis gaat. Tenzij je een peuter meeneemt. Journalist Mariëlle van Bussel (44) durft het aan met vriend Ran en hun 3-jarige zoontje Jin. Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS F Regelmatig vinden in het hotel in de Slo veense stad Bied, waar ik ieder jaar een paar weken logeer, huwelijksfeesten plaats. En soms zelfs huwelijksvoltrekkingen. Als dat in de tuin gebeurt, levert dat een heel romantisch tafe reel op. Tientallen met witte stof omklede stoelen voor een Romeins aandoende tentoverkapping met daaronder een spreekgestoelte. Onlangs stond er op de tafel naast het spreekgestoelte een beeld van een sfinx. Nieuwsgierig als ik ben, kon ik het niet laten de plaatselijke geestelijke naar de betekenis te vragen. Hij vertelde dat het beeld een idee van hem is, bedoeld om trouwlustigen erop te wijzen dat het succes van een huwelijk niet alleen afhan kelijk is van een harmonieuze verbinding tussen twee mensen, maar ook van de harmonie binnen ieder van hen afzonderlijk. De sfinx, met het bo venlichaam van een mens en het onderlichaam van een dier, staat symbool voor de gespleten we zens die wij zijn. Het bovenlichaam is de plaats van hoofd en hersenen en daarmee van het ver stand, het onderlichaam van de geslachtsorganen en het spijsverteringsstelsel, de organen van de dierlijke lusten. Hoe de spanning tussen boven en onder door ieder van de partners wordt opgelost, bepaalt mede het succes van een huwelijk. Slaagt die in nerlijke harmonie niet, dan loopt ook de uiterlijke harmonie, de huwelijksrelatie, het risico van mis lukking. Alleen de mens die zichzelf voldoende kent, erkent ook het dierlijke in zich en die erkenning is voor waarde voor je verstand gebruiken, voor zelfbe heersing, wat weer voorwaarde voor relatie succes is. Wie zichzelf onvoldoende kent, ver liest makkelijk het hoofd, wordt onredelijk, en laat zich door zijn onderlichaam sturen. Dat leidt vroeg of laat tot liegen tegen, kwetsen van en ontrouw aan de ander. Lust, aldus de geestelijke, leidt nogal eens tot geheugenverlies. Huwelijksbe loftes worden vergeten en zelfs na jaren waarin heel veel goeds is gedeeld, doen sommigen alsof de relatie nooit iets heeft voorgesteld. Praten, pleiten, huilen, gillen, dreigen, heeft dan even weinig zin als een op hol geslagen merrie of hengst verkeers regels leren. Alleen de mens die zichzelf kent, erkent ook het dierlijke in zich aan de andere kant van de heuvel, zal het daar wil len grazen. Gezien het hoge percentage scheidin gen in zijn land is de geestelijke voornemens aan staande echtparen niet alleen tijdens de ceremonie te wijzen op het symbool van de sfinx, maar ook een waarschuwingssymbool voor thuis mee te ge ven. En wel in de vorm van een eeuwenoude Slo veense voorstelling. Daarop staat de mens afge beeld als een geblinddoekte die door een varken wordt geleid. Je leert nog eens wat op vakantie. e moeten nu wat te eten en te drin ken halen. Nü!" Mach teloos kijk ik naar Ran. Het is vier uur in de nacht. Ik zit met Jin op schoot, hij huilt. „Ik heb zo'n honger", kermt hij. Hij voelt slapjes, zijn ogen draaien soms weg. Een lichte paniek komt opzetten. Daar zitten we in een hotel in de hoofd stad van Costa Rica, midden in de nacht, met een peuter op schoot met wie het niet goed gaat. Genoeg mensen kijken verbaasd op als we vertellen dat we met zijn drietjes een jaar reizen. Regelmatig vragen zij: „Gaat Jin ook mee?" Alsof we hem een jaar elders zouden on derbrengen! Ik heb genoeg gereisd om vol vertrouwen met een peuter de wereld in te trekken. En als het niet werkt, vliegen we terug. Middagdutje Om half vijf's ochtends landen we in San José in Costa Rica, na een vlucht van achttien uur. Door het tijdsver schil van acht uur zitten we al in de ochtend aan een pompeuze maaltijd. Het middagdutje erna loopt onbe doeld uit tot middernacht. Tot Jin wakker wordt en honger heeft. Een paar uur later is dat alleen maar erger geworden. Zodra het een beetje licht dreigt te worden, gaat Ran de straat op en komt terug met vette empanadas en drie flessen wa ter. Nadat Jin een volle fles water in Op de vraag van opa wanneer hij naar huis komt, antwoordt hij: als ik groot ben één teug heeft leeggedronken, voel ik de kracht terugstromen in zijn lijfje. Hij is er weer, wij hebben ons lesje geleerd. Als ouders zien we weinig beren op de weg. Lange afstanden afleggen in een bus, speelkameraadjes missen, verlangen naar huis; we zien het wel. De enige zorg is zijn gezondheid. Wat als hij met spoed een dokter no dig heeft als we midden in de jungle zitten? Of wie weet kan hij niet tegen hoogtes van 4.000 meter. Daarom volg ik voor vertrek een EHBO-cursus, hebben we onze in jecties gehaald en zit in onze rugzak een uitgebreide reisapotheek. Maar dat garandeert natuurlijk niets. Hummus Zijn maagje blijkt sterk genoeg, want in een jaar globetrotten gaat het slechts één keer mis na het eten van een Peruaans broodje hummus. En we hebben geluk dat hij juist in Pa nama City, met genoeg goede privé- klinieken, oorontsteking krijgt. De lange busritten zijn een groot feest. Jin is diep onder de indruk van de bont geschilderde, feestelijk ver lichte bussen in Costa Rica en Pa nama en de rammelbakken in Peru en Bolivia. Maar ook als we in Argen tinië en Chili ritjes van pakweg 24 uur maken, blijft hij genieten. Eten, slapen en poepen in de bus is voor hem een spektakel. En niet één keer hoor ik een zeurderig stemme tje: „Mama, zijn we er nog niet?" Een filmpje op de smartphone is niet no dig. Hij heeft genoeg aan die paar au tootjes in zijn rugzakje en kijkt vooral naar de wereld om hem heen. dinsdag 30 augustus 2016 GO 1 1 Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Met het bovenlichaam van een mens en het on derlichaam van een dier is de sfinx het symbool van verstand en lust. Denk daar maar eens over na voor je gaat trouwen, tipt René Diekstra. Natuurlijk benadeelt het dier uiteindelijk vaak ook zichzelf, maar zolang het gras groener lijkt Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Ainn D41N1EST Life hacks - Asha Dornfest Vrolijke tips voor drukke ouders van jonge kinde ren. Gewichtige ge dachten - Frieda van der Loos- Boudesteijn en Sophie van Bragt Dieetwerkboek voor een beter eetpatroon. L «E5ÏÏ-* Durf, leef onderneem - Nathalie Artheel Inspirerende tips voor vrouwen die hogerop willen komen. Drie minuten cryotherapie in de koude sauna zou een bijna magische werking hebben: goed tegen allerlei gezondheids problemen, stimulerend voor je immuun systeem en goed voor je looks. Daar staan we dan: drie mannen en een vrouw, in zwembroek en bikini, klaar voor de sauna. In plaats van extreme warmte, gaan we ons blootstellen aan ex treme kou: min 110 gra den Celsius. Daarom hebben we ook een hoofdband, wollen laarsjes, handschoenen en een mondkapje aan. En dan slaan de zenu wen toe. Bedrijfsleider Sebastiaan Swager vertelt hoe ons bloed langzamer zal stromen, zich zal terugtrekken uit de uiteinden van ons lichaam. Een noodme- chanisme zet zich in werking: een kickstart van het immuunsys teem, effectief tegen ontstekingen als acne en vormen van reuma. In Rusland en Duitsland is deze cryotherapie breed geaccepteerd. Hup, daar gaan we. ledereen ondergaat de kou op zijn eigen ma nier. Ik beweeg mijn Met je dreumes de wereld rond Mariëlle van Bussel w Mariëlle van Bussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46