Bluffende 'jihadist' moet tóch de cel in WD-Kamerlid Lucas creëert eigen baan 3 Hardrijder botst met 237 km/u op auto, OM eist 8 jaar cel Een snelheidsduivel richtte eind vorig jaar een ravage aan op de weg en verwoestte het leven van twee families. Gisteren stond hij in Utrecht voor de rechter. B. werd in december opgepakt op een asielzoekersboot in Zaandam. Tegen medebewoners had hij ge zegd dat hij bij Islamitische Staat en al-Qaeda hoorde. Justitie zag dat als grootspraak, ook door zijn psychische problemen. B. nam z'n grote verhalen bovendien meteen terug. Gedragswetenschappers stelden vast dat B. een pathologisch leuge naar is die zich met 'onzinverha len' staande probeert te houden na de dood van zijn broers in Sy rië. Maar de rechtbank vindt toch dat hij tien maanden de cel in moet, omdat er foto's zijn gevon den op zijn telefoon waarop hij een wapen vast heeft. „Zijn rol blijft onduidelijk, maar uit de foto's blijkt dat hij in ieder geval een gewapend lid was van al-Qaeda." De rechtbank veroor deelde gisteren ook Mohammed G. (27) uit Maastricht tot drie jaar cel en tbs. Hij wilde tot twee keer toe naar Syrië vertrekken. In okto ber werd hij gepakt. Justitie had een gesprek afgeluisterd waarin hij zei: „Ik wil vechten, ik wil moorden." DEN HAAG WD'er Anne-Wil Lu cas stopt als Kamerlid en gaat aan de slag bij Startup Delta, een plat form dat nieuwe, innoverende be drijven naar Nederland probeert te halen. Lucas zat zes jaar in de Kamer en maakte eerder al bekend niet opnieuw op de WD-lijst te wil len. In 2013 kwam ze met het ini tiatief StartupNL, dat door het ka binet werd omarmd en leidde tot de oprichting van Startup Delta. „Bij deze ambitieuze onderne mers ligt mijn hart en ik ben dus heel erg blij dat ik daar in een an dere rol mee door kan gaan", laat ze in een verklaring weten. Met de verkiezingen in zicht be sluiten meer Kamerleden hun ter mijn niet af te maken. Zo stapte Lucas' partijgenoot Bart de Liefde eerder over naar taxi-app Uber en maakte PvdA'er Tanja Jadnanan- sing bekend in september aan de slag te gaan bij het Albeda Colle ge- WD-fractieleider Halbe Zijlstra noemt de overstap van Lucas naar Startup Delta 'logisch'. Lucas wordt opgevolgd door het Amster damse gemeenteraadslid Daniël van der Ree. Wt Wt oë moet ik uit- lïï| leggen hoe het is om je kind te 19 zien afkicken Hl 19 van de morfine? Hoe moet ik een kind van elf ver tellen dat zijn vader niet meer leeft?" Diane Harting kan het de ze ochtend nauwelijks verwoor den in de Utrechtse rechtbank. Daar stond gisteren de man te recht die in december vorig jaar een ravage aanrichtte op de snel weg Ai en het leven van twee fa milies totaal verwoestte. „We zijn nu acht maanden verder. Ik ben deze zomer niet naar het zwembad geweest met mijn kin deren, maar naar de revalidatiekli- niek en de rouwverwerking", zegt Diane snikkend. Speed Ze zat in de auto die werd aangere den door verdachte Neil van der L. (46). Met een dosis speed in zijn lichaam, nog wat restanten al cohol en enkele joints raasde hij met zijn snelle Golf GTI met 237 kilometer per uur over de snel weg toen hij zijn auto in de achter kant van de gezinswagen van Dia nes man Niels boorde. Hij voegde op hoge snelheid in, omdat hij zag dat de vluchtstrook eindigde. In de auto zat het stel uit Juliana- dorp, de drie kinderen van Diana en haar ex Ricardo, én Ricardo's vriendin Jennifer. Ze hadden kaartjes gewonnen voor Beekse Bergen en daarmee zouden de drie kinderen verrast worden. Omdat de exen ook na de scheiding zo'n goede verstand houding hadden, gingen ze met z'n zevenen. Ze zouden die och tend van de 30ste december om 08.00 uur vertrekken, maar met zeven inzittenden loopt zoiets al snel een beetje uit. 'Wat als...?' Nog dagelijks stellen alle betrok kenen zich de vraag: 'Wat als...?' Wat als ze wel op tijd vertrokken waren? Dan hadden ze net als de vader van Ricardo van Jaarsveld 's avonds misschien op het journaal gezien dat een of andere gek zich met belachelijk hoge snelheid in de achterkant van een andere au to had geboord en dat daarbij een dode was gevallen. Nu kreeg de vader van Van Jaarsveld die avond bezoek van de politie. Slecht nieuws: die dode was zijn zoon. Diana vertelde gisteren wat ze zich nog van de klap, en vooral de nasleep daarvan, herinnerde. „Ik hoorde Ricardo naast me heel raar ademhalen. Ik moest over hem heen kruipen om uit de au to te komen. Ik hoorde mijn zoons jammeren en huilen. Bij een van de jongens stak een bot uit zijn been. Ik hoorde een am bulancebroeder zeggen dat er iemand dood was. Ik wist dat dat Ricardo moest zijn." Ricardo's vriendin had in de rechtbank net via haar advocaat aan de rechter verteld dat hun droom, een nieuwe toe komst als kersverse eigenaren van een kringloopwinkel in Den Helder, in duigen was gevallen. Zelf zit ze nog in een rolstoel en heeft altijd pijn. Verdachte Neil van der L. had de avond ervoor in het hotel waar hij werkte, op een van de kamers speed gevonden. Thuis gebruikte hij het spul, nam nog twee gla zen rum en ging 's morgens vroeg naar de coffeeshop waar hij vaste klant was. Of hij nog had ge slapen, wist hij niet meer. Wel wist hij nog dat hij een joint of vier, vijf had gerookt. Daarna stapte hij in zijn auto om naar zijn huis in de hoofdstad te gaan, maar om onverklaarbare redenen nam hij die afslag niet en reed hij door, wellicht naar zijn vader in Nieuwegein. Onderweg raakte hij volgens deskundigen in een psychose en reed hij als een beze tene, totdat het bij Maarssen gru welijk fout ging. Dood door schuld Op beelden is te zien hoe de auto voorbijflitst. „Ik schrik er zelf ook van", zegt Van der L. „Ik weet niet wat me bezielde die dag, ik weet het nu nog niet." Hoewel nergens uit blijkt dat Van der L. het ongeluk bewust heeft veroor zaakt, legt de officier van justitie hem toch dood door schuld ten laste. „Hij wilde dit niet, maar nam wel bewust het enorme risi co dat dit ongeluk zou gebeu ren." Hij eist acht jaar cel tegen Van der L. voor dood door schuld. Ook mag hij wat hem betreft daarna tien jaar geen auto meer rijden. Ad vocaat van de verdach te Gerard Spong vindt dat veel te ver gaan. Zijn cliënt had dit niet be doeld. „We weten niet hoe veel invloed de cannabis op zijn gedrag heeft ge had. Dan kunnen we niet met een natte vinger ie mand tot acht jaar cel veroordelen!" De rechtbank doet op 12 september uit spraak. dinsdag 30 augustus 2016 -4 De auto met zeven inzit- tendenwerd in volle vaart geraakt, foto koen laureij Doodrijder weet echt niet wat hem bezielde ROTTERDAM De 20-jarige Syri sche asielzoeker Mohanned B. is tóch veroordeeld tot een gevan genisstraf vanwege deelname aan een terroristische organisa tie. Justitie had juist vrijspraak gevraagd. Ivar Penris Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3