8 ZEELANI Eén van de vier ondersoorten van de Schorviltbij is wereldwijd alleen in Zeeland te zien. In het Land van Seaftinghe worden ze binnenkort met de hand geteld. WILDLIFE SCHORVILTBIJ IN ZEELAND A Bijenspecialist Lucien 10 ZOMERSE TIPS A Schorviltbij Dat het insect de bij is ver werkt in het woord 'bijzon der' is in het geval van de Schorviltbij meer dan op zijn plaats. Eén van de vier ondersoor ten van het insect komt uitslui tend in Zeeland voor. „Dat is uniek natuurlijk", vertelt Lucien Kalle, van Stichting Landschapsbe heer Zeeland en Stichting Het Zeeuwse Landschap. „Als het dier hier dus verdwijnt, is het voor goed uitgestorven." Een populatie van maximaal zes tig Schorviltbijen is genesteld in Het Verdronken Land van Saef tinghe. Een gering aantal is ook te vinden rondom de Oosterschelde, waar speciale nestheuvels zijn ge realiseerd door Waterschap Schel- destromen en Rijkswaterstaat. Het Verdronken Land van Saef tinghe bevat alle elementen die voor de Schorviltbij noodzakelijk zijn. Het dier nestelt zich uitslui tend in een bodem van zand en zwavel. De Zeeaster (een plant) zorgt voor het stuifmeel dat de bij nodig heeft. Dit alles mag hooguit zeshonderd meter van elkaar ver wijderd zijn, aangezien de Schor viltbij geen grote afstanden kan vliegen. Gewapend met een netje aan een stok en een reageerbuisje met dop erop, trekt Kalle door Het Ver dronken Land van Saeftinghe. „In het verleden was de ondergrond hier zanderig", vertelt de specia list, terwijl hij midden tussen de rondvliegende bijen vertoeft. „Nu is de grond grotendeels volgroeid, waardoor de buitendijkse bijen las tig een holletje kunnen graven. Konijnenholen bieden een uit komst, omdat de grassen daar zijn weggegraven." In deze periode, eind augustus, worden de bijen actief. De manne tjes zijn zich aan het voorbereiden op het paringsseizoen, door zich van voldoende voedsel te voor zien. De vrouwtjes verblijven voor een groot gedeelte nog onder de grond, wetende dat zij direct besprongen zullen worden als ze voor het eerst het daglicht aan schouwen. Enkele honderden Schorzijdebij- en (mannetjes) vliegen in het rond. De Schorviltbij houdt zich vooralsnog afzijdig, concludeert Kalle. De Gewone Viltbij, die ook binnendijks te vinden is, laat zich een enkele keer zien. Bang om gestoken te worden, is de specialist niet. „Mannetjes heb ben geen angel en vrouwtjes ste ken alleen als je ze vastpakt. Ik krijg nog altijd een schrikreactie als ik word gestoken, omdat ik er erg gevoelig voor ben. Ik ben daar om erg voorzichtig." Binnenkort zal Kalle wederom in Het Verdronken Land van Saef tinghe te vinden zijn. Samen met een collega gaat hij de bijen tellen. „Dat doen we aan de hand van de holletjes in de grond." Deze zijn uitsluitend van de Schorzijdebij en vormen een totaal van enkele duizenden. De zeldzame Schorviltbij en de Gewone Viltbij worden met de hand geteld. Kalle: „Viltbijen hebben geen ei gen nesten en maken daarom ge bruik van de holletjes van de Schorzijdebij. Ze worden daarom ook wel parasietbijen genoemd. Het woord 'parasiet' heeft een ne- gatieve lading, maar ik associeer het niet met iets kwalijks. Zo werkt de natuur nou eenmaal. Het ene dier is vaak afhankelijk van het andere." Uit de tellingen blijkt dat de po pulatie Schorviltbijen de laatste ja ren nagenoeg hetzelfde is geble ven. Die constatering doet Kalle goed. „Het is iets unieks. Econo misch gezien hebben de Zeeuwen er weinig aan, maar het blijft een stukje Zeeuwse geschiedenis waar we trots op mogen zijn. Onderzoe kers komen speciaal naar Het Ver dronken Land van Saeftinghe om deze bij te zien." dinsdag 30 augustus 2016 TIP 1 Zeeland Nazomerfesti val Het Zeeland Nazomerfestival brengt theater en dans op ver rassende locaties in de open lucht en in bijzondere gebouwen verspreid over Zeeland. Het fes- tivalhart in de Abdij van Middel burg toont een keuze uit be staand aanbod van podiumkun sten en veel muziek. Plaats en tijd: Diverse loca ties, gehele dag. Voor volledig programma en locaties: www.nazomerfestival.nl. TIP 2 Seizoensmarkt Zoutelan- de Plaats en tijd: Willibrordus- plein en de Langstraat, Zoute- lande, van 10.00 tot 19.00 uur. TIP 3 Flessenpost in Nieuw- vliet Aan de kust van Nieuwvliet is van alles te vinden, vooral als het gestormd heeft. Zeewier, schelpjes, stukken hout en mis schien zelfs een fles die is mee- gedreven met de stroom en in Nieuwvliet is aangespoeld. Over al ter wereld stoppen mensen briefjes in lege flessen en gooien die in zee. Ga je mee zoe ken naar deze flessen? Ge schikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Meer informatie: VVV Bres- kens: 0117-381888. Plaats en tijd: Zeedijk 1, Nieuwvliet (Duinovergang 17), van 10.00 tot 11.30 uur. TIP 4 Duiken in Zeeland, Ren- esse Maak een proefduik, of leer dui ken bij duikcentrum De Witte Boulevard in de Grevelingen. Vooraf inschrijven is verplicht via onze website of stap binnen bij het duikcentrum. Plaats en tijd: Hogezoom 149, Renesse, van 10.00 tot 17.30 uur. TIP 6 Safari Westerschouwen Op safari door het grootste bos van Zeeland. Op skelter(s)/ familiefiets/ Truusje Trap de ge heimen van het bos verkennen. Start vanaf Natuurinformatie- punt en Trampolinecentrum Westerschouwen. Plaats en tijd: Steenweg 13a op het grote P-terrein bij de ro tonde, Westerschouwen, van 11.00 tot 18.00 uur. Duiken in de Grevelingen. TIP5 Stadswandeling Zierik- zee Zierikzee: monumentenstad en parel aan de Oosterschelde. De stad is in de 10e eeuw ontstaan aan de rivier de Ee. Handel, nij verheid en visserij bracht de stad rijkdom, welvaart en schoonheid. Plaats en tijd: Nieuwe Haven 7 (VVV Zierikzee), van 10.30 tot 12.30 uur. TIP 7 Familierondvaart Burg li- sluis Lekker uitwaaien in Zeeland! Laat je verrassen door bruinvis sen en zeehonden. Zij leven het gehele jaar in het grootste Natio naal Park van Nederland: de Oosterschelde. Aan boord geeft de gids uitleg. Plaats en tijd: Nieuwe Haven weg 5a, Burghsluis, van 11.00 tot 12.30 uur. TIP 8 Familierondleidingen Watersnoodmuseum, Ouwer- kerk De rondleiding bestaat uit een in leiding met achtergrondinforma tie over de ramp en de locatie van het museum. Voor kinderen is er tevens een speurtocht die te maken is terwijl de gids het gezelschap de caissons van het museum laat zien. Plaats en tijd: Weg van de Buitenlandse pers 5, Ouwer- kerk, van 11.00 tot 14.00 uur. TIP 9 Orgelconcert Grote Kerk Goes Orgelconcert door de stadsor- ganist van Goes, Arno van Wijk, op het Marcussen-orgel in de Grote of Maria Magdalenakerk. Muziek van Anthoni van Noordt, Johann Sebastian Bach, Johann Ludwig Krebs en Felix Mendels sohn Bartholdy. Plaats en tijd: Singelstraat 21, Goes, 13.30 tot 14.00 uur. TIP 10 Rondvaart Mosselvisse rij, Yerseke U ziet en beleeft de mosselcul tuur van mosselzaad tot con sumptiemossel. En natuurlijk: een kijkje bij de vissende mossel- kotters en de fabrieken. Plaats en tijd: Meerpaalweg 20, Yerseke, 14.30 tot 16.00 uur. Zeeland heeft e< Lucien Kalle (59) Gebied: Zeeland Lucien Kalle (59) uit Vo gelwaarde werkt al on geveer dertig jaar bij Stichting Landschaps beheer Zeeland en al om en nabij tien jaar bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Zijn werk zaamheden versprei den zich door heel Zee land. In de periode eind augustus en de maand september houdt hij zich voornamelijk met de bijen in de provincie bezig. OP ZOEK NAAR: JL De Schorviltbij bestaat uit vier ondersoorten. Twee le ven er in Azië, één soort komt voor in Spanje en de nog niet benoemde onder soort is uitsluitend in Zee land te vinden. In Het Ver dronken Land van Saeftin- ghe leeft de grootste popula tie. Rondom de Oosterschel de heeft een kleine groep Schorviltbijen zich gevestigd in de buitendijkse nestheu vels. LEEFGEBIED: Verdronken Land van Saeftinghe Len Wolters De doorsnee persoon kan een bij, wesp en hommel prima uit elkaar houden. Maar wist u dat er in de provincie Zeeland zo'n 220 verschillende soorten bijen rondvliegen? Zelfs voor een specialist als Lucien Kalle is het onmogelijk om alle soor ten met het blote oog van el kaar te onderscheiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36