Big data sleutelrol in toerisme II Circus gaat niet door VR Cinema op festival 3 In de kamer waar Traas terug blikt op de gebeurtenissen ruikt het nog naar rook. Buiten heeft de politie de straat afgezet zodat de technische recherche in alle rust zijn werk kan doen naar de oor zaak van de brand. Het apparte ment waar de brand heeft gewoed is volledig uitgebrand. De politie kan nog niet zeggen wanneer er resultaten van het onderzoek be kend worden gemaakt. De 94-jarige Jan Schrijver zag het zondagmiddag gebeuren. Hij woont in de vleugel tegenover het gedeelte waar de brand heeft ge woed. „Mijn buurvrouw kwam mij zeggen dat er rook uit het raam aan de overkant kwam. Toen klap te de ruit en sloegen de vlammen naar buiten. Wij moesten meteen Vanuit alle hoeken en gaten kwam hulp en bijstand. Er is ook geen paniek geweest onze kamer uit, naar beneden." Schrijver werd goed opgevan gen. „Je snapt niet hoe ze het alle maal zo snel geregeld hadden. Ze kwamen van overal." Hij mocht zondagavond laat terugkeren. Gis termiddag zat hij weer achter een bord boerenkool in zijn eigen ka mer. Ook Marinus Almekinders (89) hoefde Nieulande uiteindelijk niet te verlaten. Hij zat beneden in het restaurant toen het brand alarm ging. „Nee ik ben niet ge schrokken. Ik ben veertig jaar be roepsmilitair geweest." Aan zijn muur hangt nog een officiële te vredenheidsbetuiging voor zijn 'onverschrokken en optreden tij dens een brand op een munitie schip' in 1967. Almekinders zat zondagavond al in de auto om naar een andere vestiging in Goes gebracht te worden toen hem ver teld werd dat de brandweer zijn kamer had vrijgegeven. Twaalf bewoners waren door familie opgehaald. Vijfentwintig men sen werden naar andere vesti gingen van Ter Weel gebracht. „We willen nu eerst de men sen die bij familie verblijven te rug laten keren naar Nieulande. Ze hebben zorg en medicijnen nodig. De bewoners die op an dere locatie van Ter Weel zijn zullen waarschijnlijk binnen een week terug kunnen ko men", verwacht bestuurder Traas. Ter Weel heeft een psy choloog en een pastor klaar staan om het personeel van het verzorgingstehuis op te vangen. „De impact is groot. Je verleent zorg, je brengt eten. En dan hoor je een paar uur later dat ie mand door een brand is overle den." Circus Sijn zou donderdag drie voorstellingen geven op het terrein van Ter Weel aan het Joannaplantsoen in Goes. Vanwege de tragische gebeur tenissen in Krabbendijke zijn de circusvoorstellingen gean nuleerd. Door geldgebrek staat de zo ge wenste Digitale Zeeland Experien ce nog in de kinderschoenen, maar nu begint er dankzij vier ton Europese subsidie toch een drieja rig onderzoek. Het geld komt uit het Interreg-project 2 Zeeën, waar in Zeeland samenwerkt met part ners in Vlaanderen, Noord west-Frankrijk en Zuidoost-Enge- land. In Zeeland wordt Profit uit gevoerd door ontwikkelingsmaat schappij Impuls en de HZ Univer sity of Applied Sciences, die er sa men met de provincie en de ge meenten zelf drie ton inpompen. Het doel is ondernemers van vi tale data te voorzien. Wil een re creatieondernemer zijn klant be ter begrijpen en ook slimmer com municeren, dan moet je data over consumentengedrag verzamelen. Voor een individueel bedrijf is dat een tijdrovende en erg dure klus. „Profit zal big data analyseren en ontsluiten voor ondernemers in de vrijetijdseconomie. Dat ge beurt via een grensoverschrijdend iet-platform. Je maakt in feite een klantendashboard voor onderne mers", legt Margot Tempelman van de HZ uit. Zeeland krijgt een leidende rol in het interregionale onderzoek als het gaat om het verzamelen en analyseren van data. Binnen de Je maakt in feite een klantendashboard voor ondernemers in het toerisme provincie zullen lokaal proefpro jecten worden opgezet. Daarover lopen gesprekken met enkele ge meenten. Digitale dienstverlening neemt een hoge vlucht. Zeeland wil gebruikmaken van een nieu we techniek: Near Field Commu nication, die gebruik maakt van chips die je overal kunt inbou wen. Van schoenen tot horloges. De gebruiker kan zijn profiel op de chip zetten. Met één app of pas je kan die theoretisch alles tijdens zijn vakantie of dagtrip regelen, van inchecken, vervoer tot mu- seumbezoek. Voor ondernemers is dit soort innovaties handig. Je hebt de doel groep in beeld en kunt individue le gasten een op maat gesneden aanbieding doen. Kennis van de klant maakt het verschil tussen winnen en verliezen. VLISSINGEN Tijdens het eerste weekend van Film by the Sea kun nen bezoekers kennismaken met professionele Virtual Reality Cine ma. VR Cinema wordt gezien als dé audiovisuele en digitale revolu tie van de 21e eeuw. In plaats van naar een scherm te kijken, staat de toeschouwer in het midden van elke scène, waardoor de erva ring heel intens is. Op zaterdag 10 (11.00-22.00 uur) en zondag 11 september (10.00- 20.00 uur) staan in CineCity twin tig draaifauteuils. De voorstellin gen beginnen elk heel uur. Na een korte uitleg en het testen van de speciale helmen volgt een pro gramma van 45 minuten. dinsdag 30 augustus 2016 voor elk verzorgingshuis Coby Traas, Ter Weel Marinus Almekinders heeft vanuit zijn kamer zicht op het onderzoek door politie en brandweer. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Wil je toeristen naar Zeeland trekken, dan moet je niet alleen kwaliteit en 'beleving' bieden, maar hen ook digitaal bedienen. Frank Balkenende Vlissingen Margot Tempelman, HZ Bewoner Jan Schrijver: „De vlammen sloegen naar buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31