KNVB kiest voor Gijs de Jong Al fietsend besefte Van Oostveen: het is tijd 25 vertrek. Zo konden de commissa rissen in alle rust op zoek naar een opvolger. Het is voor de tweede keer op een rij dat de KNVB een opvolger van de directeur in eigen huis vindt. Van Oostveen volgde zes jaar gele den Henk Kesler op. Tot die tijd was hij ook lang competitiemana ger van de voetbalbond. Transparant Binnen de voetbalwereld staat De Jong te boek als transparant en toe gankelijk. Naast zijn werkzaamhe den voor de KNVB heeft hij als ge delegeerde van de UEFA zitting in de wedstrijdcommissie van de FI FA. Tevens is hij lid van het Sta dium Security Comité van de Europese voetbalbond. Voordat hij bij de KNVB in dienst trad, was De Jong onder meer consultant bij de Amsterdam Arena. -Binnen de voetbalwereld staat De Jong te boek als transparant en toegankelijk met zijn overige stafleden, intern en extern, ondermeer door openlijk te ageren tegen het vertrek van Jorrits- ma. „Daar ben ik het niet mee eens", zei de bondscoach vrijdag al. De staf van Oranje zoekt steun en dekking bij elkaar. Dat is het vleugje goede nieuws voor Blind in deze kwestie: mocht het volgende week onverhoopt mis gaan in Solna, dan biedt de chaos in elk geval een excuus. En tot die tijd is er het aloude mechanisme van de gezamenlijke vijand, van 'wij tegen de bobo's', een methode die wijlen Rinus Michels al gretig toepaste. In 1988, onder meer. om. Advocaat bleek een clausule te hebben afgedwongen, en vertrok ach teloos naar Fenerbahcc. Oranje én Blind achterlatend als een vluchtig tussendoortje. Beoogd vervanger Gullit kwam er zakelijk niet uit met de KNVB, en automatisch bleef de volgende vraag over: wie moet er nu in vredesnaam nog tweede assistent worden? „Ik ben er van overtuigd dat Marco (van Basten) en ik het ook met zijn tweeën kunnen", zegt Blind zelf. „Op dit moment is het helemaal geen groot item. De spelers zijn er ook echt niet mee bezig." Tegelijk wapent Blind zich alvast Dat hebben ingewijden bij de voetbalbond gisteren laten weten. De Jong is al operationeel direc teur bij de KNVB, waar hij sinds 2003 werkt. De afgelopen twee jaar was hij ook competitiemana ger van de bond. Het besluit om De Jong te laten promoveren moet wel eerst nog langs de onder nemingsraad. De raad van com missarissen (rvc) van de KNVB zal De Jong op de eerstvolgende vergadering betaald voetbal voor dragen. Van Oostveen had de rvc van de voetbalbond al eerder op de hoog te gesteld van zijn voorgenomen Ik heb altijd gezegd dat tussen zes en acht jaar een mooie periode was In de vroege lente van dit jaar krijgt hij voor het eerst het gevoel 'dat er iets is geknakt'. De teleur stelling over het mislopen van het EK, Van Oostveen (45) heeft die tot dan toe altijd een plek kunnen geven. Het leidt bij hem tot een soort omgekeerde reflex. Zo van: we gaan er nu twee keer zo hard tegenaan om revanche te nemen. „Maar in het voorjaar begon ik toch te voelen hoe het nazinder de", zegt hij nu. „Je weet dat je voor drie jaar bent herbenoemd. En je doet het al zes jaar. Ik heb al tijd gezegd dat tussen zes en acht jaar een mooie periode is voor een bestuursfunctie als deze in het voetbal. En je moet je ogen niet sluiten voor de realiteit." Die realiteit is dat er veel kritiek was. In het land, maar zeker ook bij de bond, intern. Op hoe som mige beslissingen rond Oranje zijn genomen en zijn uitgepakt bijvoorbeeld. Zoals de constructie met het contract van Danny Blind. Die wist als assistent van Guus Hiddink in 2014 al dat hij vanaf 2016 bondscoach zou wor den. Een constructie die Van Oost veen al snel in een onmogelijke spagaat bracht. Overbodig De raad van commissarissen, de bazen van een directeur betaald voetbal van de KNVB, besluiten in maart definitief dat er een tech nisch directeur moet komen, een functie die Van Oostveen zelf lang als 'overbodig' zag. De bestuurders willen echter op korte termijn een man met een achtergrond in het topvoetbal. Ie mand die voortaan gaat over Oran je-zaken. En die aan de slag moet met de uitvoering van het nieuwe Masterplan voor verbetering en vernieuwing van het Nederlandse voetbal. Louis van Gaal is de droomkandidaat, maar die zegt meteen nee. En dan daalt ook het hoofdpijn dossier FC Twente nog in volle omvang neer op Van Oostveen. Weer valt het land over hem heen, als hij in het openbaar druk zet op FC Twente. „Het lijk ligt niet alleen voor de kist, de begrafe nis is al besteld", stelt hij voor een televisie-camera. De teneur wordt alleen maar ex tremer als de licentiecommissie van de KNVB Twente in eerste in stantie verplicht laat degraderen naar de Jupiler League. „In het ver- haal-Twente werden verwensin gen aan het adres van Bert echt persoonlijk", zeggen naaste mede werkers van de KNVB. En dan wordt het zomer. „Een mooi moment om de fiets uit de schuur te halen", zoals Van Oost veen, een fervent toerfietser, het omschrijft. „Dan kom je helemaal tot een goede reflectie." In ge sprekken met de rvc wordt beslo ten dat men toewerkt naar een af scheid per 1 september. Waarom niet gekozen voor een vertrek in de luwte van de Olym pische Spelen? Nu komt het in een week waarin Oranje samen komt voor een cruciale interland. Van Oostveen: „Wellicht waren de Spelen een logisch moment ge weest, ja. Tegelijkertijd is dat ook de vakantieperiode en zijn er al tijd wel betrokkenen afwezig. Of het nou 1 september is of 1 decem ber of 1 maart, het is goed zo." dinsdag 30 augustus 2016 voetbal even bijzaak De training van Oranje, foto anp Gijs de Jong (44) volgt directeur betaald voetbal Bert van Oost veen op bij de KNVB. Martijn Zeven Rotterdam Bert van Oostveen in 1 Bert van Oostveen stopt als di recteur van de KNVB. De beslis sing had een aanloop van maan den. Maarten Wijffels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25