Geldwolf of witfe ridder? <b Acties gaan door tot eisen zijn ingewilligd 16 EC lui De brandweer voert al tien weken actie tegen ophoging van de pensioenleeftijd - van 59 naar 62 - en voor een fatsoenlijke regeling. Brandweerlieden doen fysiek en mentaal zwaar werk en gaan gemiddeld vijf jaar eerder dood In de schijnwerpers Belegger Bill Ackman heeft het zwaar. Want de meningen over de Ameri kaan gaan net zo op en neer als de waarde van zijn investeringen. 'Ik ga liever om met drugsdealers en hoeren dan met hem' en 'De enige mensen van wie hij houdt zijn de afbeeldingen op dollarbiljet ten' behoren nog tot de vriendelijkste kwali ficaties van de man, die wordt geroemd en verguisd als iemand die altijd klaarstaat om zijn beursprooi de strot door te bijten. Zelf ziet deze rijkaard zich niet als geld wolf. Hij is juist de witte ridder die eigena ren van ondernemingen beschermt tegen vij andige overnames. Vanaf de 42ste verdieping van zijn New Yorkse kantoor schuift hij met zijn miljarden als een generaal met zijn bri gades. Als bestuursvoorzitter kun je van hem een e-mail krijgen met de tekst 'Oorlog en Vrede' in het on- derwerpveld. En deze witte ridder kan je dan als een wolf toebij ten dat hij sinds kort 'meer inte resse heeft gekre gen in militaire geschiedenis'. Zo is er altijd Geboren 11 veel lawaai rond moi iQfifi hem en zijn slechts 65 beurs- geschiedenis ridders tellende aan Harvard en bedrijf. Veel stil- een MBA aan Ier investeerde de Harvard Busi- hij jaar op jaar met succes in een reeks beken de bedrijven als Wendy's, Sears en McDonald's. Daarbij verliest hij ook menige slag. Investeren in JCPenneys ging met een verlies van bijna 500 miljoen dollar de boe ken in. De zware verliezen die hij regelmatig lijdt, maken hem niet voorzichtiger. William Albert Ackman, zoals Bill eigen lijk heet, geniet volop van zijn geld. Deze zoon van een onroerendgoedmakelaar kocht met vrienden een appartementencomplex in Manhattan voor 90 miljoen dollar. Gewoon omdat het hem leuk leek. Maar ondanks al dat smijten met geld en militaire termen en al die scheldwoorden over en weer is er maar één woord waarmee je hem echt kunt kwet sen: miljardair. Hij heeft dat geld wel, maar dat woord, hij vindt het maar niks. Alsof het alleen maar om geld gaat. Groot misver stand. „Het enige dat geld voor mij betekent is onafhankelijkheid." Flitsen Deed geschiedenis aan Harvard en een MBA aan de Harvard Busi ness School. Esperite ASML Arcelor Mittal KasBank Voor wie het nog niet heeft gemerkt: de brandweer is al de he le zomer in actie. Ze plakken fietsbanden in Groningen, maken de grachten van Amersfoort schoon en doen vrijwilligerswerk in verpleeghui zen. Een van de actievoerende brandweermensen is Niels Bakker (31) uit Zundert. „We doen ons best om ons te la ten horen en te laten zien. Maar het zijn en blijven publieksvrien delijke acties. Burgers moeten op ons kunnen rekenen." „Een goede regeling voor vroeg- pensioen. Vroeger konden brand weermensen vervroegd stoppen met werken. Toen bestond de gun stige levensloopregeling nog. Die is helaas geschrapt. Tegelijkertijd is wel de pensioengerechtigde leef tijd omhooggegaan. Als het aan werkgevers ligt, gaat die nog ver der omhoog." „Sommige oud-collega's zitten nu thuis op bijstandsniveau, terwijl ze 30 of zelfs 40 jaar hun leven in de waagschaal hebben gesteld voor anderen. Zij kunnen niets meer doen om dat aow- en pen sioengat te repareren. Dat deugt gewoon niet." „Dit is mentaal en fysiek zwaar werk. Dat is medisch bewezen. Brandweerlieden sterven gemid deld vijfjaar eerder. We draaien 24-uursdiensten en het kan gebeu ren dat je een paar keer per nacht moet uitrukken. Als het alarm af gaat en je bent net in diepe slaap, moet je binnen twee minuten de kazerne uitrijden. En vaak heb je geen idee wat je te wachten staat. Vooral oudere collega's hebben moeite om bij te tanken." „Het heftigste was een auto-onge luk waarbij drie jonge mensen wa ren omgekomen. Zij waren bijna onthoofd. Dat beeld schiet nog wel eens door mijn hoofd. We hebben toen assistentie verleend en geholpen de lichamen te ber gen. Als je daarna weer in de wa gen stapt, dan is iedereen even stil en zeg je een paar minuten later tegen elkaar: ja, dit was wel een pittige." „Ik heb heel bewust voor dit werk gekozen. Ik vind het een span nend, mooi en uitdagend vak. Ik ben op mijn 21ste begonnen. Ik val onder een nieuwe regeling waardoor ik dit werk maar twin tig jaar mag uitvoeren. Ik kan mij niet voorstellen dat ik over tien jaar iets anders moet doen. Dit voelt als een missie." „Mensen hebben vaak geen idee wat we allemaal doen. Ze denken bij de brandweer aan het blussen van een brandje of de inzet van een duikteam als een auto te wa ter is geraakt. Gisteren nog waren we naar een aanleunwoning waar de bewoner de deur niet open deed en de verpleegster de sleutel niet had. Bij binnenkomst, lag een oudere man dood op bed." „De acties dit weekend tijdens de Wereldhavendagen gaan in elk ge val door. De vakbonden en werk gevers hebben een onafhankelijke verkenner aangesteld die de eisen van twee kanten in kaart brengt. Hij komt eind deze week of begin volgende week met zijn bevindin gen. Wij stoppen als onze eisen zijn ingewilligd." :NSlOENi Een verlies van 1,1 miljard dollar moest het in Amsterdam genoteerde hedgefonds Pershing Square dit halfjaar noteren. Bart van Eldert De Griekse economie heeft in het tweede kwartaal een kleine groei van 0,2 procent la ten zien. Ten opzichte van een jaar geleden kromp de economie echter met 0,4 procent. ■Philips breidt zijn productie in India de ko mende drie jaar stevig uit. De producten zijn bestemd voor de Indiase markt. De regering van India stimuleert de productie in eigen land. Geboren 11 mei 1966 Getrouwd met landschaps architect Karen, drie kinderen. O dinsdag 30 augustus 2016 Het stamcelbe- drijf liet weten nieuwe aandelen en converteerba re obligaties uit te geven. Beleggers had den weer meer vertrouwen in de chipmachine-ma- ker. Het staalbedrijf kon gisteren geen potten bre ken in Amster dam. m De bank heeft het lek nog lang niet boven. O o Niels Bakker bij de kazerne met aan de gevel de spandoeken voor een beter pensioen, foto are kievit 'Mensen hebben geen idee wat we allemaal doen' Natasja de Groot Breda De acties vinden vooral in stilte plaats. Niet erg effectief, wel?! Wat eisen jullie? Je bent 31. Ben je niet een beet je jong om wakker te liggen van de pensioenregeling? ledereen moet langer werken, waarom is dat voor brandweer mensen anders? Niels Bakker, brandweerman Wat is het zwaarste dat jij hebt meegemaakt? Ooit aan ander werk gedacht? Wordt jullie werk onderschat? Wanneer stoppen jullie met de acties?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16