1 Ï.A 8 NI Oud-verzetsstrijders van de Tweede Wereldoorlog nog één keer samen Het was de allerlaatste Dag van het Verzet. De verzetstrijders worden te oud om nog bij elkaar te komen. „Het is aan u om onze verhalen levend te houden." Als ze me hadden gepakt met die pamfletten, was ik de klos geweest et eerste couplet van het Wilhelmus is halver wege als voor in de zaal één van de oud-verzet- strijders onderuit gaat. Hij stond trots in het gelid en ligt op eens op de grond. De hoogbejaarde man heeft een wond op zijn achter hoofd, het bloed zit op zijn haar. Een kwartier later wordt hij op een bran card de ambulance ingereden. Hij steekt zijn duim omhoog: deze fiere verzetsman van weleer is ook nu weer oké. „Je hebt zojuist gezien waarom dit de laatste keer is dat we deze dag or ganiseren. Als er iedere keer iemand omvalt tijdens het volkslied.zegt Rudi Hemmes (93 jaar en Engeland vaarder in de oorlog). Hij is voorzit ter van de Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 (SSV). „Het was een vreselijke beslissing, maar het gaat gewoon niet meer. We worden te oud." De laatste generatie die als volwassene de oorlog heeft meege maakt, verlaat nu voorgoed het strijd perk. 43 keer is er een Dag van het Verzet gehouden, de laatste decennia georganiseerd door het SSV. Vroeger kwamen er honderden mensen op de reünie af, had de SSV 8.000 leden. Nu zijn dat er nog 116, waarvan een groot deel in een verzorgingstehuis woont. Op de allerlaatse bijeen komst, zaterdag in het Veteranenin- stituut in Doorn, waren nog 22 voor malig verzetstrijders. Hoogbejaarde mannen en vrou wen. Soms in een rolstoel, vaak met een rollator. Niet iedereen mocht ook komen van de dokter: het was te warm. En dan zijn dit nog de jonkies van het verzet: in de oorlog waren ze tieners of jonge twintigers. Het gaat dus niet meer. Maar hoe nu verder? Hoe blijven hun verha len levend als zij er zelf niet meer zijn om ze te vertellen? Als zij zelf niet meer langs scholen kunnen reizen om aan klassen vol kinderen uit te leggen wat vrijheid nu pre cies betekent en wat je er voor moet doen om het te be houden? Verzetskrantjes Aagje Peerenboom is 88 jaar oud. Een tiener nog maar was ze in de oorlog. Maar ze sloop in het donker door de straatjes van Marken om illegale verzetskrant jes rond te brengen. Nu zit ze aan een keurig gedekte ronde tafel, met op elk schoteltje een gebakje. Tegen de muur staat een groot en prachtig ingelijst portret van oorlogskoningin Wilhelmina, de moeder van het ver zet. Aagje vertelt over die keer dat ze bijna werd gepakt door Nederlandse politieagenten. Herinnering „Ik voelde aan alle deuren in het steegje, eentje was er open. Ik kon naar binnen glippen en was veilig. Als ze me hadden gepakt met die pamfletten, was ik de klos geweest." Ze is hier om afscheid te nemen 'van alles wat we samen hebben gedaan'. „De herinnering zal niet blijven voortleven zoals nu. De jeugd moet het overnemen, maar die weten niet hoe ze dat moeten doen." Misschien is dat ook wel de eigen schuld van de verzetsstrijders, zegt Dick van Bentveld (89). Ook hij bracht als tiener illegaal krantjes rond in de oorlog, in Leiden. In het huis waar hij met zijn ouders woonde, zat ook een joods jongetje ondergedoken. „Mijn kinderen zeggen: 'Pap, we weten helemaal niets van je uit die jaren!'" Zijn vrouw: „Ik heb de verhalen uit je moe ten trekken." Dick: „Er ligt nu een grote rol voor jullie, de pers. Jullie moeten onze verha len blijven vertellen, ieder jaar weer." Het zijn mannen en vrou wen die aan het begin van hun leven streden voor de vrijheid van Nederland. Tegen de 'mof fen', zoals de Duitsers hier voor som migen nog heten. Nu het einde van hun leven nadert, is hun land nog steeds vrij, maar staat Nederland wel bol van de spanningen tussen bevol kingsgroepen. „Er zijn Nederlanders die denken dat vrijheid betekent dat je altijd vrij bent. Maar vrijheid is al tijd in gebondheid. Je kunt niet zo maar altijd mensen beledigen", be schouwt voorzitter Rudi Hemmes. Nadat hij vanuit bezet Nederland naar Engeland ontsnapte, keerde hij terug als soldaat van de Prinses Irene brigade en hielp hij na de geallieerde invasie in Normandië mee Neder land te bevrijden. „We moeten onze kinderen op school leren dat niet al les maar mag. Dat je rekening moet houden met anderen. Dat is ook vrij heid." Dan loopt Hemmes naar bui ten om op de foto te gaan. Op speciaal verzoek van deze krant stellen alle aanwezige verzetsmen sen zich nog één keer bij elkaar op. Voor een groepsfoto op de allerlaat ste Dag van het Verzet. Zodat de ge schiedenis in ieder geval nog op een foto in de krant staat. maandag 29 augustus 2016 Boven: Mevrouw J. Hogenhout op de Dag van het Verzet. Onder: Aagje Peerenboom bracht in WON illegale verzetskrantjes rond. Rechts: 22 verzetsstrijders kwamen zater dag nog één keer samen, foto's koen verheijden Ook jonkies van het verzet moeten nu de strij d staken Cyril Rosman Doorn H T Ted Meines (94) is een Nederlands voor malig verzetsman, Lui tenant-generaal, me de-oprichter en voor malig voorzitter van de Stichting Vetera nen Platform. Door veteranen wordt Luitenant generaal Ted Meines ook wel de 'Über-veteraan' ge noemd. Hij was ook aanwezig op de Dag van het Verzet. —Aagje Peerenboom, verzetsstrijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8