Kwekers: houding waterstaat niet fair II Schotse oorlogsveteraan (93) krijgt erepenning van de gemeente Borsele IOLEN 19 STERKE MANNEN EN VROUWEN In Baarland vond voor het eerst het sterke mannenevenement Highland Games by the Sea plaats. Organisten met touchscreen Mochten de sterke mannen van de Highland Games by the Sea een zwak moment hebben, dan De Zeeuwse modellen staan zo dichtbij dat ze de spierbundels vast beter laten presteren zorgen de Zeeuwse modellen naast hen wel dat de spierbundels toch gaan presteren. En als zelfs dat niet meer helpt staan een kraam daarnaast naast de mas seurs klaar. Zo heeft de organisatie van het debuterende evenement ongeveer overal aan gedacht, lijkt het. Een prachtige locatie bij De Landing, een kraam met mooie vrouwen, masseurs, een markt op de dijk,oude legervoertuigen, een Schotse veteraan die de games opent en natuurlijk zeven heren en drie vrouwenteams die de strijd aangaan met elkaar en met zware dingen. „We hebben veel lokale teams", vertelt Richard van Eijkeren na mens de organisatie. „Die komen uit Vlissingen, Driewegen, Baar land, Kwadendamme en Goes. De rest komt uit België. Elk team be staat uit zes deelnemers. Die wer ken alle onderdelen af en halen daar punten voor. Die worden op geteld en zo komt er dan aan het einde een winnaar uitt. Per onder deel is er een winnaar, overall wordt je de bestRe Highlander en ook voor het beste team wordt ge streden." Hij was uit Schotland naar Baarland gekomen om de opening te verrichten van de Highland Games by the Sea. Maar er wachtte Jim Anderson een ver rassing. Na een korte herdenking van de gesneuvelden tij dens de landing in Baarland in 1944 overhandigde Burgemeester Jaap Gelok de 93-jarige oorlogsvete raan de erepenning van Borsele. „Hij kwam hier om ons te bevrijden van de Duitsers. Daarvoor zijn we hem dankbaar en heeft hij een speciaal plekje in ons hart", aldus Gelok. Anderson kwam in 1944 als 20-jarige soldaat aan op het strand bij Baarland. „Ik was geen held", rea geerde hij op zijn onderscheiding. „Ik had ook mijn slechte momenten. Ik beschouw mezelf als één van de gelukkigen die het hebben overleefd." Anderson vertelt dat hij als 18-jarige in training ging voor een inval in Noorwegen. „We trainden in de sneeuw en de bergen van Schotland, maar we gingen uiteindelijk via Frankrijk naar Baar land." Anderson, die na zijn militaire periode nog burgemeester is geweest, ging na zijn Bevelandse periode naar Duitsland. „En van daar weer naar België om te trainen voor Libanon, maar dat ging net als Noorwegen ook niet door." De 93-jarige Anderson oogt nog superfit voor zijn leeftijd. Heeft hij een geheim? „Jazeker, elke dag soep en groenten eten." ZIERIKZEE Geen gesjouw met sta pels bladmuziek meer, maar ge woon spelen vanaf een touch screen. Organisten Clemens Pronk en Hans Biesma van de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee gaan er mee aan de slag. Zij gaan nu proeven doen door een comple te kerkdienst digitaal klaar te zet ten. De keuze voor een touchscr een is vooral van praktische aard. Het is gemakkelijker om op een scherm naar een volgende pagina te vegen, dan een blad om te slaan tijdens het spelen. De Roggenplaat kalft af en dat is slecht nieuws voor de voedselzoe- kende vogels en rustende zeehon den in de Oosterschelde. Daarom is besloten om deze grote zand plaat in de Oosterschelde op te spuiten met zand. Dat gaat in het najaar van 2017 gebeuren. Maar rondom De Roggenplaat liggen goede kweekpercelen voor mosselen. De kwekers zijn er niet gerust op dat het ophogen geen negatieve invloed zal hebben op de kwaliteit van de percelen. Rijkswaterstaat is van mening dat - als na verloop van tijd blijkt dat de opbrengsten tegenvallen - de mosselkwekers zelf moeten be wijzen dat dit van het opspuiten komt. De mosselkwekers vinden deze eenzijdige bewijslast niet eerlijk en zien liever een regeling waarbij de risico's niet alléén bij de kwekers worden gelegd. Daar om vragen ze aan de provincie Zeeland om ook nog eens bij Rijkswaterstaat te gaan praten over een redelijke regeling waar ingeval van nood een beroep op gedaan kan worden. De mosselkwekers zijn zo zeer gespitst op een goede afspraak omdat er nóg een kwestie speelt met Rijkswaterstaat. De dienst heeft in 2015 op drie plekken in de Oosterschelde veel te fijn ma teriaal gebruikt om de vooroever te versterken. Daardoor verloor de kreeft in die gebieden schuilge- legenheid. Rijkswaterstaat moest dat bin nen een jaar herstellen, door op nieuw met grovere steen te stor ten. Gebeurt dat niet, dan moet de Rijksdienst 12 miljoen euro be talen aan de provincie Zeeland. De provincie zal dan op haar beurt de stenen opnieuw moeten storten. Maar tot op heden is er niets ge beurd en de kwekers hebben van Rijkswaterstaat gehoord dat her stel waarschijnlijk nog tot 2018 op zich laat wachten. maandag 29 augustus 2016 Highland meets Baarland Willem Adriaansens Baarland Een onderdeel van de Highland Games by the Sea. Op de achtergrond een oud legervoertuig dat de link legt tussen de games en de Schotse bevrijding, foto marcelle davidse Veteraan Jim Anderson (links) met burgemeester Jaap Gelok van Borsele, van wie hij de erepenning kreeg, foto marcelle davidse De mosselsector vraagt steun aan de provincie Zeeland. De kwekers vinden het niet fair hoe Rijkswaterstaat omgaat met hun belangen na het opho gen van zandplaat De Roggen- plaat in de Oosterschelde. Schouwen-Duiveland heeft zich al eerder kritisch uitgelaten over de gang van zaken. Melita Lanting Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70