Toltunnel blijft pijnpunt Touchscreen op lessenaar orgel Uit de plaat op'Kom van dat dak af Nieuwe single van Herman Broek 16 ZEELAND Tropen Het was dit weekend zwoel en sfeervol op het Abdijplein in Middelburg. Een mooi begin van het Zeeland Nazomerfestival. NAZOMERFESTIVAL ZEELAND Commentaar Zeeuws-Vlaanderen droomt al lang van een tolvrije Wester- scheldetunnel. Niet voor niets zetten dertigduizend men sen begin dit jaar nog hun handtekening onder een petitie voor een tolvrije tunnel. Met de bedoeling om het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen. Maar daarvoor was de steun te gering. De provincie - enig aandeelhouder van de NV Westerscheldetunnel - heeft onderzocht wat mogelijk is. Gedepu teerde Staten hebben vier opties bekeken: de tunnel zo snel moge lijk tolvrij maken, streven naar een zo laag mogelijk tarief, de tun nel in eigen beheer nemen of de tunnel verkopen. Wat blijkt? Eer der tolvrij maken kan als de tarieven jaarlijks met twee procent worden verhoogd. De tol kan dan in 2031 worden afgeschaft, twee jaar eerder dan gedacht. Eerder afschaffen kan ook, maar dan moe ten de tarieven jaarlijks met meer dan twee procent omhoog. Die keuze wil het dagelijks provinciebestuur niet maken. Dat is begrijpelijk, want de prijs ervoor is relatief hoog. Jaar op jaar tarie ven verhogen om de tol in 2031 af te schaffen lijkt inderdaad geen logische keuze. Verkopen en de tunnel in eigen beheer exploiteren liggen niet direct voor de hand om financiële en technische rede nen. Het dagelijks provinciebestuur kiest er daarom voor de tarie ven tot 2033 - wanneer de tunnel wordt overgedragen aan het rijk - niet te laten dalen, maar ook niet te laten stijgen. Die keuze is en blijft met name voor Zeeuws-Vlamingen wrang. Want zij moeten blijven betalen om in de rest van Nederland te komen. Rationeel geredeneerd lijkt op dit moment geen oplossing voorhanden. Dat neemt niet weg dat zodra zich een mogelijkheid voordoet om de tol af te schaffen, het provinciebestuur die met twee handen moet aanpakken. De uitkomst is en blijft met name voor Zeeuws-Vlamingen wrang. ZIERIKZEE Geen gesjouw met stapels bladmuziek meer, maar ge woon spelen vanaf een touch screen. Organisten Clemens Pronk en Hans Biesma van de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee gaan er mee aan de slag. „Het is afgelopen week aangeslo ten. We gaan nu proeven doen door een complete kerkdienst digi taal klaar te zetten", zegt Biesma. De keuze voor een touchscreen is vooral van praktische aard. Het is gemakkelijker om op een scherm naar een volgende pagina te vegen, dan een blad om te slaan tijdens het spelen. „En als al je mu ziek digitaal voorhanden is, zoekt het ook nog eens makkelijker op dan in een kast." Voorlopig gebruiken Pronk en Biesma alleen eigen muziek van wege de rechten. Ze scannen alle gekochte bladmuziek in en het is de bedoeling om aan het einde van dit jaar alle bladmuziek op de server van de kerk te hebben staan. De organisten hebben niet al leen een touchscreen. Ze hebben ook een webcam tot hun beschik king om de dienst te kunnen vol gen. „Voorheen keken we via een Organist Christelijk Gereformeerde kerk Zierikzee speelt vanaf touchscreen spiegel om in de gaten te houden wat voorin de kerk gebeurt. Denk aan zaken als avondmaal en doop. Met een camera kan je inzoomen en je echt richten op dat wat je wilt zien." De camera wordt be diend door iemand die naast de or ganist zit. Almanak Er zijn weinig omstandigheden die Nederlanders saamhoriger maken dan het weer. De hitte golf was ook in de trein van Vlissingen naar Goes onder werp van gesprek. Er werd heel wat gepuft en geklaagd. Ieder een deed zijn zegje en elke me ning werd met instemmend ge- knik bevestigd. Totdat een vrouw opmerkte: „Och, als je zoals ik in de tropen bent gebo ren, is het best te harden." Nieuwsgierig informeerde een medereiziger waar ze dan geboren was. Reykjavik, was het antwoord. Het bleef nog lang stil (en kil) in de coupé. Overval op McDonald's Belg opgepakt na mishandeling KNRM haalt gezin van jacht Granaat gevonden op het Nollestrand Peter Koelewijn, wie kent hem nog? Zijn hit daarentegen kent ie dereen. 'Kom van dat dak af, waar schuw niet meer...' De Abdij gaat zondagmiddag compleet uit zijn plaat tijdens het Nazomerzingen. Over sfeer gesproken. Anderhalf uur lang zingt een stampvol Abdij plein mee met zangeres Leoni Jan sen. Meer dan 60 nummers, ver pakt in zes medleys. Zeeuwser kan het niet beginnen, als Jansen even na drie uur aftrapt met de zeeliedjes-medley. „Laten we dan sen, m'n liefste, dansen aan zee", klinkt het. Het Abdijplein haakt direct in bij het nummer van BI of. Al is het nog wat braafjes. Maar naarmate het bier vloeit, raken de kelen gesmeerd. Als Jansen Huilen is voor jou te laat van Corry en de Rekels inzet, schaamt niemand zich er meer voor om uit volle borst mee te zingen. Het publiek overtreft zichzelf slechts nog één keer: bij de hit van Koelewijn. An derhalf uur lang zingt iedereen - geholpen door tekstboekjes - woord voor woord mee. En bij Ma- carena en Buona Sera wordt zelfs op de picknickbanken gedanst. Dit is nog eens nazomeren. Herman Brock jr. brengt in okto ber een nieuwe single uit. De Ter- neuzense singer-songwriter speelt bluegrassmuziek; een Ame rikaanse folkmuzieksoort. Hij tim mert flink aan de weg en wist het vorig jaar al te schoppen tot het Lowlands Festival. De single met twee nummers wordt uitgebracht op vinyl. Het nummer Live your live to the limit uit 2015 op de ene kant en een nieuwe bewerking van Lust for life van Iggy Pop op de andere. De sin gle is vanaf 2 oktober verkrijgbaar. Op die dag start Broek ook zijn clubtour met de Utrechtse Blue Grass Boogiemen. „Eigenlijk be gint onze tournee nu al", vertelt de muzikant. „We spelen tot eind dit jaar en sluiten af met een kerst show." Beide nummers op de plaat zijn vrolijk. „Mijn kleine is pas geboren en dat was voor mij aanleiding voor een vrolijk singel tje. Mensen hebben het ook door de week al moeilijk genoeg. Dan wil ik ze in het weekend iets vro lijks meegeven; dat het allemaal niet zo erg hoeft te zijn." De digitale versie is verkrijgbaar via Spotify en iTunes. Meer op: www.hermanbrockjr.com maandag 29 augustus 2016 li Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Twee verdachten zijn zater dagnacht gearresteerd na een mislukte overval op de McDonald's in Middelburg. De verdachten, twee 16-jari- ge jongens uit Hulst en Sint Willebrord, bedreigden rond 02.30 uur medewer kers van het filiaal. Vervol gens ging het tweetal ervan door. De politie werd inge schakeld om de verdachten te zoeken. Niet veel later werd de jongen uit Hulst in de kraag gevat. De tweede verdachte had zich ver stopt, maar werd door een politiehond in bosschages in Park Veldzigt gevonden. Beide verdachten zijn naar het politiecellencomplex To- rentijd gebracht. Er is niets buit gemaakt. KOEWACHT Bij het zwembad aan de Ber- laersstraat in Koewacht is zaterdagmiddag een Belg (36) aangehouden voor mis handeling van een 33-jarige landgenoot. Het slachtoffer zou in zijn gezicht zijn gesla gen. De ruzie ontstond door dat het slachtoffer een aan tal kinderen aansprak die tussen de zonnende bad gasten aan het spelen wa ren. Na een onvriendelijke woordenwisseling werd het slachtoffer mishandeld. BRESKENS De reddingboot Zeemans- hoop van het KNRM-station Breskens heeft zaterdag middag vier opvarenden geëvacueerd van een zeil jacht dat vastliep op de Hoo- ge Platen in de Wester- schelde bij Breskens. De op varenden, een gezin met twee kinderen, werd naar Terneuzen gebracht. Drie andere opvarenden bleven op het schip. Bij opkomend water is het jacht zaterdaga vond losgekomen. VLISSINGEN Op het Nollestrand in Vlissin gen zijn zaterdag resten van een granaat gevonden. De politie en een explosieven- verkenner stelden vast dat er geen direct gevaar was. Een gebied van tien bij tien meter rond de restanten is afgezet uit voorzorg, meld de HV Zeeland. De afzetting blijft nog tot vandaag. Abdijplein Jeffrey Kutterink Het Abdijplein zingt zondagmiddag uit volle borst mee tijdens het Nazomerzingen. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59