'Je kunt ze daar toch niet laten zitten?' Vijftien bewoners Ter Weel tijdelijk ondergebracht op andere locaties Er valt een dode te betreuren bij een korte, felle brand in verzorgingstehuis Ter Weel in Krabbendijke. Toen ben ik eens voor gaan kij ken en zag ik dat op de boven ste verdieping brand was." Marien Weststrate woont recht te genover Ter Weel en was zodoen de als een van de eersten ter plaat se. „Toen ben ik op een holletje naar de ingang gegaan en ben bin nen gaan helpen de mensen te evacueren." Weststrate vetelt hoe hij boven aankwam bij de branddeuren. „Daar kwam de zwarte rook al door de kieren. Toen zijn we die mensen aan de arm naar beneden gaan brengen. Voetje voor voetje, dus dat schoot niet op. Ik dacht: kunnen we die mensen niet beter in een rolstoel vervoeren? En dat hebben we vervolgens gedaan. Een aantal mensen zorgde voor de aanvoer van rolstoelen en wij pak ten dan met z'n vieren op elke hoek die rolstoel op en sjouwden die mensen naar beneden." Gemeenteraadslid Weststrate kwam tijdens zijn reddingsactie nog wel wat obstakels tegen. „Ik kon maar één brandblusser vin den. En toen ik de slang pakte en uitrolde bleek die drie meter te kort. Maar ja, je moet wat. Dus toen ben ik maar door die rook heengegaan en met die mensen gaan lopen." Weststrate moest zich na zijn optreden laten controleren of hij niet te veel rook had ingeademd. „Dat viel nogal mee, blijkbaar. Ik heb wel een hoestje, maar daar moest ik maar eens een halve liter water voor drinken, zeiden ze. On danks zijn hoestje is Weststrate blij dat hij de bewoners van Ter Weel heeft kunnen helpen. „Je kunt die mensen daar toch niet la ten zitten? Daarbij hoop ik dat als ik ooit in die situatie zou komen te zitten, anderen mij ook komen helpen." Met het optreden van Weststra te en andere buurtbewoners, per soneel en familie van bewoners is veel ernstig leed voorkomen. Toch overleefde één bewoner de brand niet. „En bij één van die zwaarge wonden heb ik het zeiltje omhoog moeten houden. Als ik dat zo zag, maar ik ben natuurlijk geen arts, dan wordt het nog een hele strijd voor dat vrouwtje." Een brand in het verzorgingste huis Ter Weel in Krabbendijke heeft gistermiddag één mensenle ven gekost. Twee andere bewo ners raakten zwaargewond. Nog eens twee anderen hielden lichte verwondingen over aan de brand. De identiteit van het dodelijke slachtoffer is bekend, maar wordt niet naar buiten gebracht. De fami lie is gisteravond op de hoogte ge bracht. Tegen half vijf in de middag kreeg de brandweer gisteren de eerste melding van de brand. Al vrij snel werd de brand opge schaald van grip 1 naar grip 2. Brandweerkorpsen uit Krabbendij ke, Kruiningen, Yerseke, Goes en Kapelle werden opgeroepen. De brand was volgens politie woordvoerder Willem-Jan Uytde- hage snel onder controle: „Het was een relatief korte, maar felle brand. Maar omdat het een verzor gingstehuis betrof hebben we toch opgeschaald. Dat maakt het ook makkelijker om eventueel mensen elders onder te brengen." Al snel bleek dat de brand één mensenleven had geëist. „En nog eens twee zwaargewonden", aldus Uytdehage, die om de zoveel tijd ter plekke overleg had met verant woordelijken van alle instanties. „De zwaargewonden zijn afge voerd naar het ziekenhuis in Goes en de twee lichtgewonden zijn overgebracht naar Bergen op Zoom." Hoe de brand is ontstaan was gisteravond nog niet duidelijk. Daar wordt onderzoek naar ge daan. Wel was duidelijk dat een groot deel van de bewoners niet meer terug kon naar zijn of haar De bhv'er en de rest van het personeel hebben adequaat en snel gehandeld kamer. Uytdehage: „De eerste twee etages staan vol met rook." „Er kunnen nu vijftien mensen niet terug naar hun appartement", vertelde bestuurder Coby Traas van Ter Weel gisteravond. „Er hangt in die hele vleugel koolmo noxide. Dus zoeken we voor die mensen een plekje in één van de andere locaties van Ter Weel." De bewoners van de getroffen vleugel van het verzorgingstehuis werden gisteren opgevangen in de hal en het restaurant. Een paar be woners had rook ingeademd en kreeg in de hal zuurstof toege diend. Traas toonde zich zeer te vreden over de handelwijze van het personeel. „De verantwoorde lijke bhv'er en ook de rest van het personeel heeft adequaat en snel gehandeld. Met hulp van wat fami lie en mensen uit de buurt zijn al le bewoners geëvacueerd. Helaas heeft één het niet overleefd." Ook Uytdehage was content over het verloop van de evacuatie. „Die is snel en goed verlopen." Ook de hulpdiensten deden goed werk, volgens hem. „Er waren in toaal zestig man van de brand weer aanwezig. Daarnaast nog eens vijf a zes ambulances en nog eens een man of vijftien politie, voornamelijk om de boel af te zet ten." 'Helaas overleefde een 't niet' Willem Adriaansens Krabbendijke „Ik was achter in de tuin bezig en ik rook verbrand plastic. Willem Adriaansens Krabbendijke Bewoners, personeel en familie verzamelen zich tijdens de brand in de hal van Ter Weel. Bewoners die rook hebben ingeademd, krijgen hier al zuurstof toegediend, foto willem adriaansens Coby Traas, Ter Weel Gemeenteraadslid en buurman Marien Weststrate evacueerde be woners uit de brandende vleugel van Ter Weel. foto marcelle davidse Het uitgebrande appartement van Ter Weel. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3