Naesen is sprinters te slim af in Plouay Schippers wint wél in Parijs 10 Hij had zojuist zijn Italiaanse me devluchter Alberto Bettiol (Can- nondale) uit het wiel gereden, maar zijn zege in de Bretagne Clas sic -voorheen GP Plouay - was vooral bijzonder omdat de jonge Belg alle sprintersploegen in de lu ren had gelegd. De wedstrijd in Noordwest- Frankrijk is traditiegetrouw een steekspel tussen sprinters en hun gedienstige ploegmaten en vluch ters zonder angst om te verliezen. In de finale toonden Naesen en zijn medevluchters zich het slimst. Met gevoel voor het beslis sende moment wist een viertal op 30 kilometer voor de finish een gaatje te slaan. Van de voorsprong van ruim een minuut was op de streep slechts een paar tellen over. De winst van Naesen (volgend jaar AG2R) in de Franse klassieker is al de vijfde overwinning in de WorldTour voor IAM Cycling sinds de miljonair en financier Mi chel Thétaz bekendmaakte dat de ploeg volgend jaar ophoudt te be staan. Afgelopen vrijdag nog won Naesens landgenoot Jonas van Genechten een etappe in de Vuel- ta. Jarlinson Pantano had een maand eerder de Tour-etappe naar Culoz op zijn naam geschre ven, nadat hij in de Ronde van Zwisterland ook al een rit had ge wonnen. En Roger Kltige won in mei een Giro-rit, twee dagen na dat bekend werd dat de ploeg zou stoppen. „Maar de hele ploeg is ge motiveerd gebleven", vertelde Nae sen (25) na de grootste zege in zijn prille carrière. „In de wedstrijden rijden we alsof het oorlog is." Denkt u nog even drie keer na als u vandaag met aankomst op de gruwelijke slotklim naar de Lagos de Covadonga blind uw geld zet op Alejandro Valverde, Alberto Contador, Nairo Quintana of Chris Froome. Wellicht dat de Vuelta er eindelijk ontbrandt, maar vooralsnog zijn het de outsi ders die het dagpodium kleuren. Tekent de organisatie een prach tige achtste en negende rit uit in het ruige Asturië, staan Sergei La- goetin (zaterdag) en David de la Cruz (gisteren) met de cava te spuiten. Prima coureurs, abso luut. Maar niet van het kaliber waar heel Spanje op hoopt, met de vier sterkste klassementsren ners van deze generatie allemaal present. Het gaat deze Vuelta al vanaf het vertrek zo. Schaamt u zich vooral niet als u na het volgende rijtje dag winnaars even een rondje Wikipedia moet doen. Gianni Meersman, Alexandre Geniez, Li lian Calmejane, wederom Meers man, Simon Yates, Jonas van Gen- echten en dus Lagoetin en De la Cruz. Eigen oorlog Knallende namen, ze zijn er wel, maar op gepaste afstand vechten die hun eigen oorlog uit. Zo toon de de gehavende Contador berg op weer veerkracht. En Quintana liet zelfs even het rood om zijn ranke schouders hangen. Dat hij die trui al na één dag weer moest afstaan aan de onbekende De la Cruz, leek niemand bij Movistar echt een ramp te vinden. Deze Vuelta is zelfs voor de machtige armada van Movistar te bruut om drie weken lang én op rood én op zeges te jagen, door elk gat klein te houden. Zoals de trein van Sky dat ook niet in de bergritten van de laatste Tour deed. Toen won Froome in de Py reneeën in Bagnères-de-Luchon en klassementsman Romain Bar- det in de schaduw van de Mont Blanc. Op alle andere klauterproe- ven zegevierden profiterende ge lukszoekers als Greg Van Aver- Schaamt u zich niet als u de dagwinnaars van deze Vuelta even op Wikipedia moet opzoeken maet, Steve Cummings, Tom Du- moulin, Thomas de Gendt, Jarlin son Pantano, Ilnoer Zakarin en Jon Izagirre. Als wielerfan kijkt u meer en meer naar een koers in de koers. En als er dan ook nog ge sprint wordt zonder hot shots als Peter Sagan, Mark Cavendish, Marcel Kittel en André Greipel, is het lijstje dagwinnaars na negen dagen Vuelta nogal mager. Een troost, de Vuelta-organisatie werkt met het adagium 'harder, zwaarder, gekker' deze ontwikke ling zelf in de hand. Had de eer ste week dan maar over iets min der geaccidenteerd terrein uitgete kend in Galicië. Dan was er vast wel een van de topsprinters naar Ourense gevlogen. En wat die bergritten betreft. Liefst 51 beklimmingen en niet minder dan tien finishes op een steile muur of col, is dat nou écht nodig? Nee, antwoorden de groot ste kanshebbers zelf, met hun be houdende tactieken. De enigen die echt profiteren zijn de avonturiers. De mannen die in een etappekoers niets (lees: een klassement) te verliezen heb ben. Een renner als De la Cruz, dus. Een 27-jarige Catalaan die in zes profjaren nog niet één wed strijd won. Tot gisteren. En zo kan het gebeuren dat een onbeschreven blad vandaag als leider van de grootste Spaanse wielerkoers naar de mythische bergmeren van Covadonga rijdt. Als een groentje in het rood. In Brazilië moest de Utrechtse nog genoegen nemen met het zilver op de 200 meter, achter de Jamaicaanse Elaine Thomp son. Bij de Diamond League wedstrijd in Parijs rende Schippers zaterdag naar de ze ge in een degelijke tijd van 22,13. De Britse Desiree Henry eindigde op gepaste afstand als tweede in 22,46 en de Ame rikaanse Jenna Prandini werd derde in 22,48. Thompson zou aanvankelijk ook meedoen in Parijs, maar de olympisch kampioene op de 100 en 200 meter besloot toch niet te starten. Daarmee was de weg vrij voor Schip pers om haar koppositie in de Diamond League op de 200 meter te verstevigen. Schip pers won eerder deze zomer ook al de races over deze af stand in Oslo en Londen en werd tweede in Eugene. De scherpte was er niet hele maal bij Schippers in Parijs, vermoedelijk als gevolg van de huldigingen in Nederland na de Spelen. Toch liep ze on bedreigd naar de zege. „Ook al was ik erg moe na Rio, deze overwinning is heel belang rijk voor me", zei Schippers na haar race. „Ten eerste om dat ik altijd wil winnen en ten tweede omdat ik nu nog steviger aan de leiding ga in de Diamond League. Ik heb de ze week welgeteld één keer ge traind, dus ik ben redelijk blij met mijn tijd." Tevreden Ook Sifan Hassan mag tevre den zijn over haar optreden in Parijs. De Nederlandse atlete liep zaterdag naar de derde plaats op de 1500 meter, ach ter de Britse winnares Laura Muir en de Keniaanse olym pisch kampioene Faith Kipye- gon. Haar tijd van 3.57,13 lag maar een seconde boven haar Nederlands record. Churandy Martina werd op de 100 meter eveneens derde. Met 10,01 klokte de Antilliaan zijn snelste tijd van het sei zoen. De Ivoriaan Ben Youssef Meite (eerste) en de Zuid-Afri kaan Akani Simbine waren nog rapper. Martina liep don derdag in Lausanne nog een Nederlands record van 19,81 op de 200 meter. In Parijs verbeterde Ruth Jebet het acht jaar ouder we reldrecord op de 3000 meter steeple chase verpulverd. De pas 19-jarig atlete, geboren in Kenia, won de wedstrijd in 8.52,78. maandag 29 augustus 2016 Topsprinters als Alexander Kris- toff, Michael Matthews en John Degenkolb moesten nog langs het bord van de laatste 200 me ter toen Oliver Naesen (IAM Cy cling) vol ongeloof de armen voor zijn gezicht sloeg. Daan Hakkenberg Plouay Een groentje in het rood naar mythische bergmeren Het eerste bergweekeinde van de Vuelta leverde twee onbe kende winnaars op. De strijd om het rood is vooralsnog slechts een race in de race. Arjan Schouten Oviedo Dafne Schippers: winst in Parijs, fotoscs PARIJS Dafne Schippers heeft haar eerste wedstrijd na de Olympische Spelen in Rio de Janeiro wél gewon nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39