garantie ZONDER ZORGEN ER LEKKER OP UIT! Aboutaleb wint het van Rutte in peiling 10 NI De Amerikaanse overheid is bang dat dolfijnen hun status als selfiemagneten niet aankunnen; ze raken er gestrest van. Bel 0341 - 27 40 40 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Zwemmers en boten moeten in een zone van twee zeemijl voor de Hawaiiaanse kust voortaan op minimaal 45 meter afstand van dolfijnen blijven. Volgens de zee- en visserij dienst van de Ameri kaanse overheid komen de zoge noemde spinnerdolfijnen daar niet voldoende aan rust toe en kampen ze daardoor met stress. Wetenschappers concludeerden dat ze sneller caloriëen verbran den, omdat ze continu waakzaam zijn vanwege de mensen om hen heen. Dat zou hun voortplanting kun nen schaden. Spinnerdolfijnen, be kend, omdat ze om hun as 'spin nen' bij een sprong uit het water, jagen 's nachts en trekken zich overdag terug in laag water om te rusten. Als ze slapen, houden ze één hersenhelft actief, zodat ze aan de oppervlakte kunnen ko men om te ademen. Omdat ze zwemmen in hun slaap, lijken ze wakker. Tourboten Ze zijn daardoor 'kwetsbaar voor verstoring en pesterij', oordelen overheidsexperts, zeker nu het aantal dolfijnenuitjes voor toeris ten de afgelopen jaren 'drama tisch' is toegenomen. Er zijn naast zwemmomentjes met dolfijnen bijvoorbeeld ook allerlei therapie ën en spirituele praktijken waarin ze een rol spelen. „Op sommige lo caties zijn tot dertien tourboten gezien, vechtend om de beste posi tie bij een dolfijnengroep, met tot zestig snorkelaars in het water." WAAR NOG WEL De toeristische sector op Hawaï vreest een einde aan een bloeien de bedrijfstak. „Zo kun je straks al leen nog goed naar dolfijnen kij ken in gevangenschap", stelt Ke vin Merrill, die al 25 jaar dolfijnen tours verzorgt op Hawai. „Wij zijn hier juist mee begonnen als alter natief voor gevangenschap." Dolfij nentours kunnen ook bestaan als deelnemers alleen op afstand naar de beesten mogen kijken, vinden de opstellers van de nieuwe wet. Pensioen Merill erkent wel dat er iets moet gebeuren, maar ziet liever een ver bod op het storen van de beesten na 11.00 uur 's ochtends. „Dolfij nen zijn nieuwsgierig, ze komen naar ons toe. Als ze geen zin heb ben merk je dat en zwemmen ze weg." In de VS worden zeedieren steeds meer met rust gelaten. Zo besloot het Baltimore National Aquarium om haar dolfijnen met pensioen te laten gaan. Sea World kondigde onlangs na stevige kri tiek aan dat het niet langer orka's vangt en fokt. De orka's in het pretpark zijn de laatsten die er zul len optreden. DEN HAAG Bijna twee derde van de Nederlanders (60 pro cent) ziet het niet zitten dat Mark Rutte opnieuw premier wordt. Een minderheid van 31 procent wil dat wel. Dat blijkt uit de wekelijkse peiling van Maurice de Hond. De meest po pulaire kandidaat voor het pre mierschap is PvdA'er Ahmed Aboutaleb, nu burgemeester van Rotterdam. Hij staat bij 40 procent van de Nederlanders virtueel op de eerste plaats, ge volgd door zijn partijgenoot Lo- dewijk Asscher (de huidige vi- cepremier) en partijleider Alexander Pechtold van D66. Pas op de vierde plaats duikt de naam van Rutte op. Conclusie van De Hond is dat het positiever uitpakt voor de PvdA als fractieleider Die- derik Samsom niet zelf lijsttrek ker wordt, maar Aboutaleb of Asscher naar voren schuift. Uit de peiling kwam ook naar vo ren dat de PW twee zetels daalt, van 35 naar 33, de laagste virtuele score in een jaar. Ook de SP daalt, van 15 naar 13 zetels het laagste aantal in zes jaar. op ALLE SCOOT- MOBIELEN VAN MOLENAAR maandag 29 augustus 2016 Zwemmen met dolfijnen mag niet meer op Hawaï Karlijn van Houwelingen Honolulu Zwemmen met dolfijnen is po pulair op Hawaï, fotoshutterstock Ondanks protest van die renbeschermers zwemmen wereldwijd jaarlijks duizen den toeristen met dolfijnen: De eilandengroep Azoren, midden in de Atlantische Oceaan, Egypte en het Caribi sche Cura9ao. Dierenparken in onder meer Turkije, Griekenland en het eiland Corsica. In Nederland kan het bij het Dolfinarium in Harderwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11