De voors en tegens van het besluit van de VVD-leider door boerkiniverbod 49 3 dgn Den Helder/Texel EUWS 9 445 Mark Rutte gaat op voor een derde premierschap. Ver voor de zomer heeft hij de knoop al doorgehakt. Vorige week donderdagochtend heeft hij het echt hardop gezegd tegen de man die het moet weten. mm Wat hem over de beslis sing deed twijfelen Waarom hij toch denkt de VVD nog een keer de grootste te maken Er komt een tijd dat men zijn gezicht gewoon beu is Volgens de advocaten van de mensenrechtenbeweging voedt het verbod de angst in het land. Ook vinden ze het een inbreuk op burgerlijke vrijheden. De burgemeester van het Corsi- caanse dorpje Sisco was twee we ken geleden de eerste die het bad pak verbood. Daarna volgden in het wankele politieke klimaat on der meer Leucate, Oye Plage, Le Touquet, Cannes en Nice. De bur gemeesters van Sisco, Fréjus en Nice kondigden aan zich niets van de uitspraak aan te trekken. Tot nu toe zijn in vier gemeen ten in totaal 32 processen-verbaal uitgeschreven. In Fréjus werden twee keer mensen van het strand gestuurd, zij kregen geen boete. In één van die gevallen ging het, volgens eigen zeggen, om twee Nederlandse vrouwen: moeder Fatima (47) en Abir (17) Benna- ghmouch uit Sittard. Zij waren de afgelopen week op vakantie in Fréjus. „We zaten dinsdag een halfuur op het strand toen er drie politieagenten aan kwamen lo- Een dorp verderop was er geen verbod. Dus zijn we daar gaan zwemmen pen. Die zeiden dat we van het strand afmoesten vanwege onze boerkini's", vertelt Fatima. Een derde vrouw in het gezelschap droeg een jurk en een hoofddoek, een vierde vrouw droeg een biki ni. Fatima: „Het voelde als een be lediging. Wij zijn gewoon als ie dereen, maar moesten weg van wege ons uiterlijk. Heel verve lend. Maar we hebben besloten gewoon weg te gaan. Het is de wet en die moet je respecteren." De agenten gaven de familie nog wel een tip: een dorp verder op, in Saint Raphael, gold het ver bod niet. „Dat was 10 minuten rij den, dus daar hebben we de afge lopen dagen gewoon op het strand gezeten en gezwommen." 3 dgn Salland diner 3 dagen Brabant www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg later de vrijheid bekend te maken dat zij niet op de lijst zal gaan staan. Daarmee is er voor Rutte geen enkele concurrent in de partij die meedingt naar het lijsttrekker schap. Rustige zomer Voor het eerst deze kabinetsperiode heeft Rutte een rustige zomer achter de rug. Na de eurocrisis van 2013 en de MHi7-ramp in 2024, is er in de zo mer van 2015 spanning over nieuwe steun aan Griekenland. Eindelijk kan Rutte deze zomer drie weken relatief ontspannen. Alle tijd om goed na te denken over een vlekkeloze regie voor de aanloop naar de doorstart. We zien Rutte de eerste dagen van de Olympische Spelen in Rio de Janeiro, waar hij opsnuift 'dat er iets positiefs in de lucht hangt'. Rutte zorgt meestal voor balans bij dat soort uitstapjes: het is niet alleen ple zier, maar hij gaat ook de sloppenwij ken in. Later die week bezoekt hij de Nederlandse militairen in Irak, waar mee hij laat zien dat hij er is voor on ze mannen en vrouwen die de vrede dienen. Tevens wordt dan bekend dat hij Nederland op 4 september trakteert op een televisieavond in Zo mergasten. Het is Rutte ten voeten uit, die weet te ensceneren dat zijn telefoon gesprekje met de mediagenieke gou den medaillewinnares Marit Bouw meester live wordt uitgezonden. Als klap op de vuurpijl pakt Rutte wat mee van de olympische gouden glans, als hij de medaillewinnaars ontvangt. Enig minpuntje is dat Ne derland voor de Olympische Spelen nét niet in een top 10-lijstje staat, waar hij zo dol op is. Hij heeft een onuitputtelijke reeks van dat soort lijstjes waarmee hij vriend en vij and toont 'wat voor gaaf land Nederland is'. zaterdag 27 augustus 2016 De timing voor de doorstart is goed. Het land staat in een feelgoodstand. De koopkracht reparaties binnen de coalitie zijn beklonken. En toch is er geen moeilijker beslissing voor een politiek leider dan de vraag of hij moet doorgaan of niet. De checklist die Mark Rutte deze zomer heeft na gelopen moet er als volgt hebben uitgezien. De risico's en de redenen om het tóch te doen op een rijtje: Rutte werd de grootste met zijn geliefde uitspraak: „Het huishoudboekje van de staat moet op orde komen." Maar de burger heeft na al die jaren van bezuinigingen behoef te aan een nieuwe politieke agenda. 2 Hij kan zich tegen nie mand meer afzetten. In 2012 streed hij tegen het 'rode gevaar', waarmee hij ver volgens vier jaar lang innig sa menwerkte. Zoals hij met ieder een samenwerkte. 3 Rutte heeft een geloof waardigheidsprobleem. Hij weet dat hij de komen de campagne met zijn gebro ken verkiezingsbeloften om de oren wordt geslagen. In 2012 stelde hij dat de hypotheekren te stond als een huis en dat er geen cent naar Griekenland zou gaan. Die belofte kon hij niet houden 4 De broze Turkijedeal. Als die klapt en de vluchtelin genstroom weer aan zwelt, zullen zijn tegenstanders hem dat als mede-architect aan wrijven. 5 Er komt een moment dat men zijn gezicht gewoon beu is. Balkenende had het te laat in de gaten, Kok zag het op tijd en Lubbers bleef te lang. De premiersbonus. In het verleden trok een zittende premier vaak extra stem mers. Rutte hoopt beloond te worden nu Nederland uit de economische crisis is. 2 Hij heeft bewezen een goede manager te zijn, die in politiek instabiele tij den een kabinet weer eens de rit laat uitzitten. 3 Zijn reputatie als crisis manager. Rutte fikste de meeste opkomende ru zies. Een volgend kabinet kan een bruggenbouwer goed ge bruiken, nu er een coalitie nodig lijkt met vier of vijf partijen. 4 Hij ligt goed bij andere partijen. Niemand kan met zo veel wisselende partners een pact sluiten. 5 Bij Rutte is het glas altijd half vol. Hij ziet optimis me als een morele plicht in een land vol mopperaars die het glas half leeg vinden. Fatima Bennaghmouch 47) Voor maar: Den Helder i.c.m. een retourtje Texel. Tip! Bezoek Museumhaven Willemsoord. 2 nachten in het 3* Hotel Den Helder 7,8 7 O 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet x-^OTifW^Tlz>(l) Incl. bootkaartje, ontdek Texel in 1 dag! Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 1 3* AC Hotel Holten (7,8) 4* Hoteïudens Duyn (8,5) 2 nachten incl. ontbijt lx diner (dagschotel) Gratis parkeren en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuf CQ Incl. kopje koffie of thee 3 7 Gratis gebruik van wifi et 50 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting ILLUSTRATIE RUBEN OPPENHEIMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9