JjLlJdjy/ffJZJfJ, fjJ m NIEUWS 7 Kroongetuige Fred Ros blijft achter de tralies IJ Fred Ros, kroongetuige in li quidatieproces Passage, komt niet op vrije voeten. Dit heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren besloten. Het Open baar Ministerie (OM) vroeg het hof begin juli om de vrijla ting van Ros. Het OM had hem eerder een strafeis van vijftien jaar beloofd in ruil voor zijn belastende verklarin gen tegen de verdachten in het liquidatieproces. Volgens het hof is het in dit stadium van het proces echter nog te vroeg om te bepalen of de ver klaringen van Ros moeten lei den tot een lagere straf. Daar voor wil het de definitieve strafeis van het OM en de reac tie van de verdediging afwach ten. Dat betekent dat Ros moet wachten tot het einde van het proces. Naar verwach ting is dit volgend jaar. Ook hoofdverdachte Dino Soe- rel blijft vastzitten tot het ein de van het proces. Zijn verdedi ging had gevraagd hem vrij te laten wegens gebrek aan be wijs en 'leugenachtige verkla ringen' van Ros. Elf jaar cel voor Biesboschmoord Aan de vooravond van een bezoek van minister Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) aan zijn ambtgenoot in Ankara, blijven de gemoederen in ons land op lopen over de Turkse bemoeienis met hoe wij demonstraties of onrust door de mislukte coup aanpakken. „Ik ben echt tegen inmenging van de Turkse overheid in Nederland", aldus Koen ders. „Het is belangrijk dat die neutraal blijft in een kwestie die ook onder Uirk- se Nederlanders onrust veroorzaakt." De nieuwste rel: de Turkse consul Sadin Ayyildiz heeft gisteren op het al lerlaatste moment een afspraak met de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb afgezegd. Aboutaleb wilde in gesprek met de consul over diens uitla tingen, waarbij Ayyildiz aanhangers van Gülen (een politieke tegenstander van de Turkse president Erdogan) wegzette als 'heimelijke terroristen'. Ook stuurde de consul een omstreden brief aan bur gemeesters in de Rotterdamse regio. „Daarin staat het standpunt van de Turkse regering over een aantal zaken - normaal voor een diplomaat - maar er staan ook dingen in die mij de wenk brauwen hebben doen fronsen", zei Aboutaleb. Daarbij zou hij doelen op ad vies aan Rotterdam hoe om te gaan met betogers tegen de Turkse regering. Ongevraagd advies Een woordvoerder van de Turkse am bassade laat weten dat de afspraak niet doorgaat omdat de ambassade ervoor kiest met minister Koenders in gesprek te gaan. „Dat is gebruikelijk als er kwes- ties spelen tussen Turkije en Neder land." Als reden noemt de woordvoer der ook de harde uitlatingen van Aboutaleb in de raadsvergadering van afgelopen donderdag. De burgemeester gaf daar aan niet ge diend te zijn van dit ongevraagde ad vies. „Ik accepteer geen inmenging in de wijze waarop we hier onze vrijhe den uitoefenen." Koenders: „Ik hoop dat het gesprek tussen Aboutaleb en de consul binnenkort alsnog wordt ge voerd, dat lijkt me goed." Hij vindt het niet zozeer zijn taak om hierover met de Turkse afgevaardigde om de tafel te gaan zitten. „Dit speelt in Rotterdam." Onrust De couppoging op 15 juli in Turkije leidt al een tijd tot onrust in de Maas stad. Die telt de grootste populatie Türk- se Nederlanders (bijna 50.000) in ons land. Direct na de mislukte poging had den meerdere emotionele betogingen plaats. Inwoners die gelieerd zijn aan Gülen worden nu bedreigd. Ook Aboutaleb kreeg een bedreiging. De burgemeester van Rotterdam blijft openstaan voor een gesprek met de Turkse consul. „Maar een nieuwe af spraak is nog niet gepland", zegt zijn woordvoerder. Meerdere leden van het Nederlandse kabinet beantwoordden gisteren na de ministerraad vragen over de Turkse kwestie. Koenders liet duide lijk weten zich niet bezig te willen hou den met 'megafoondiplomatie'. Vicepremier Lodewijk Asscher kreeg van de media het verwijt dat ons kabi net maar wil blijven praten, terwijl de in cidenten met Turkse inmenging in ons land zich opstapelen. Wordt het niet eens tijd voor hardere actie, zoals sanc ties of het uitzetten van diplomaten? Asscher: „We moeten duidelijk zijn in wat we wel of niet accepteren. De coup in Turkije is niet gepleegd door leerlingen hier. We hebben onmiddel lijk een reactie gegeven op alle gebeur tenissen. Collega Koenders gaat daar nu naartoe met een heldere boodschap: geen bemoeienis met ons beleid." BOOTJES KIJKEN Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! s www.bolderman.nl i i 8 daagse najaarsreis Kirchberg in Tirol 8 daagse najaarsreis Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 8 daagse najaarsreis Balatonmeer Budapest 8 daagse najaarsreis Eilanden van Kroatië 8 daagse najaarsreis Venetië ïüJ^oi- zaterdag 27 augustus 2016 SCHIPHOL Boten leggen aan bij de Amsterdam Marina tijdens de primeurparade van de HISWA te water, de beurs die dinsdag begint. De watersportsector zit weer in de lift. Tweedehands boten worden vaker verkocht en jachten- bouwers hebben meer opdrachten, foto remko de waal/anp BREDA Zarina R. (38) is veroordeeld tot elf jaar cel voor het doodsteken van haar Poolse ex-vriend Adrian Weckowicz (30). Het lichaam werd in januari 2014 in verregaande staat van ontbin ding gevonden in de Biesbosch. R. beweerde uit noodweer te hebben gehandeld. Haar ex was agressief en had haar op de dag van het misdrijf met een mes bedreigd. Ook zou Wecko wicz haar hebben willen ver krachten. De rechters geloof den dit niet. Het aantal doden als gevolg van een aanslag op een politiebureau in de Turk se stad Cizre is opgelopen tot elf. Meer dan 70 mensen raakten gewond. 'T urkije, bemoei je niet met gang van zaken in ons land' Het kabinet en lokale bestuurders hebben het gehad met Turkse inmen ging in Nederland. De nieuwste rel: de Turkse consul Sadin Ayyildiz heeft een afspraak met burgemeester Aboutaleb op het allerlaatste mo ment afgezegd, onder meer vanwege diens 'harde uitlatingen'. Edwin van der Aa Marjolein Kooyman Den Haag/Rotterdam Ahmed Aboutaleb FOTO ANP Turkse consul Sadin Ayyildiz fotodogus v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdatum: 15 okt Vertrekdatum: 15 okt Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2\pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 24 okt Vertrekdatum: 15 okt Vertrekdatum: 15 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7