I Si Dag van nationale rouw in Italië 6 NI AARDBEVING ITALIË Zet Italië alles op alles om de verwoeste dorpen te herstellen? In L'Aquila zijn ze er cynisch over. tof. Steigers. Stutbal ken. Het historische centrum van L'Aquila I lijkt in de blakende augustuszon nog al tijd op de desolate setting van een rampfilm. Er woont zeven jaar na de aardbeving in 2009 nog steeds geen ziel. En maar een enkeling durft het aan om er een tabacche- ria of ander zaakje te beginnen. Het trage herstel van de stad grijpt volgens de kunstenaar Gian- luca Strinella (45) diep in. „We hebben het niet alleen over het herstel van huizen. We hebben het over het herstel van een ge meenschap. Die gemeenschap is sinds 2009 uiteengereten.Alle dak lozen moesten naar plekken aan de rand van de stad verkassen." Waarom duurt de wederop bouw zo lang? Daar wordt in Italië dezer dagen opnieuw over geschre ven, gediscussieerd en gevloekt. Martino Gajda (36), de Italiaans- Poolse priester in L'Aquila, wijt het aan die beruchte mix van bu reaucratie en de neiging om een loopje met de wet te nemen. „Itali anen zijn een fantastisch volk, maar ze maken er soms echt een rommeltje van." Zelfs de maffia zou zich in het begin hebben ge mengd in de wederopbouw van L'Aquila. De autoriteiten bezwe ren dat dat verleden tijd is en dat er nu tempo wordt gemaakt. Zo'n 10 procent van het centrum zou af zijn. Maar wonen in die nieuwe panden: onmogelijk. Kunstenaar Gianluca: „Wie kan er leven op een plek waar dag in dag uit ge sloopt wordt?" Op het plein bij de kathedraal hangt inmiddels een spandoek: 'L'Aquila Rinasce'. Maar wanneer vindt die 'hergeboorte' plaats, wil bewoonster Laura Tinari (34) wei eens weten. Ze snapt dat het tijd kost om alles aardbevingsbesten- dig te maken, maar is er echt nog tien a twintig jaar voor nodig? Kunstenaar Gianluca heeft uitgere kend dat hij misschien pas op zijn 65ste naar zijn verwoeste etage te rug kan. „Dan ben ik bejaard!" Volgens priester Martino trekken de inwoners zich de huidige ellen de enorm aan. Zijn parochianen gingen deze week onmiddellijk naar het getroffen gebied met slaap zakken en kleding. „Wij willen er alles aan doen om het lijden te ver zachten." Tegelijk is er angst. „De inwoners van L'Aquila beleven hun eigen trauma opnieuw. Ze slapen op dit moment liever in de auto dan in huis." Gianluca, die in een tijdelijke woning zit, slaapt met zijn kleren aan en de tuindeuren open. „Ik wil meteen weg kunnen." Tegelijk dringt zich in L'Aquila een ongemakkelijke vraag op: wat betekent de nieuwe ramp voor hén? Priester Martino, die nog al tijd een herdenkingsplek voor de 309 aardbevingsslachtoffers van de ze stad beheert, noemt het 'logisch' dat alle aandacht naar de net getrof fen plaatsen gaat. „Maar wat ge beurt er hierna? Worden de fond sen opnieuw verdeeld? Dan zou het herstel in L'Aquila nog langer kun nen duren." Busreizen Sauerland Ontdek het veelzijdige Kent Drielandenreis Ierland in Vogelvlucht Hoogtepunten van Ierland www.dejongintra.nl/busreizen Slachtoffers van de aardbeving in Italië krijgen vandaag een staatsbegrafenis in de stad Ascoli Piceno. Ze komen uit het naburi ge Arquata. Daarbij worden alle slachtof fers van de ramp her dacht. Ook is voor van daag een dag van natio nale rouw afgekon digd. Het aantal doden door de aardbeving in Midden-Italië is opge lopen tot 278. Onge veer 400 gewonden liggen in ziekenhui zen, lieten de Italiaan se autoriteiten giste ren weten. In het ge bied rond Amatrice zijn nog steeds na schokken te voelen. In totaal zijn er sinds woensdag al 928 gere gistreerd. De zoek tocht naar overleven den in Amatrice ging 's nachts door. Naar verwachting zal het aantal dodelijke slacht offers verder stijgen. Gisterochtend vonden al begrafenissen plaats, waaronder die van twee kinderen en hun grootouders die in het dorp Pescara del Tronto overleden. zaterdag 27 augustus 2016 Wachten op wederopbouw Eefje Oomen L'Aquila Vakantie Awards 6-daagse busreis ^^Tïêgarandeerd vertrek! Reiscode: ebwilO! vanaf€ 349 p.p. 6-daagse busreis Reiscode: ebhat02 vanaf 389 p.p. 10-daagse busreis Reiscode: ebnau02 vanaf 529 p.p. 8-daagse vlieg-busrondreis Reiscode: evie406 vana^6-775 vanaf 725 p.p. 10-daagse vlieg-busrondreis Reiscode: evie407 vanaf«29 vanaf 879 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, iSlpl eventuele vluchttoeslagen en s B €2,50 Calamiteitenfonds -4 Het histori sche centrum van L'Aquila staat na zeven jaar nog altijd in de steigers. .boratoric RESTAU ISMUMmAI CAWÉLLA JEILA MEM031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6