ZEELAND 23 kan houden: hijzelf. Jeffrey Herlings (21) kent maar één man die hem van zijn derde wereldtitel af MOTORCROSS RENTREE HERLINGS zaterdag 27 augustus 2016 Marcel Luyckx Oploo Sinds zijn verhuizing bezit Jeffrey Herlings voldoende grond bij zijn Oploose langgevel- boerderij om een cross baan neer te laten leggen. Hij pie kert er niet over. „Alsjeblieft niet. Als ik thuis ben, ben ik blij dat ik het crossen even achter me kan la ten. Er liggen genoeg trainingsba- nen in de buurt. In Amerika heb ben veel motorcrossers een baan gebouwd op hun eigen land. Zelf heb ik geen interesse." Als ik thuis ben, ben ik blij dat ik het crossen even achter me kan laten —Jeffrey Herlings Amerika was in zijn tienerja ren het beloofde land voor Her lings. „Ik heb geen reden én geen interesse meer om nog naar Ame rika te gaan. Ik heb hier mijn ei gen plekje. En nu ik bijna 22 word, begint het qua leeftijd ook krap aan te worden om nog te gaan." Nieuwe mijlpaal Toch verwacht de motorcrosswe reld dat hij binnenkort in de Vere nigde Staten een nieuwe mijlpaal zal bereiken. Daar worden de laat ste twee wedstrijden van het we reldkampioenschap beslecht. Het moet gek gaan wil Herlings niet op Charlotte Motor Speedway (3 september) of op Glen Helen Race way (11 september) zijn derde we reldtitel in de MX2-klasse grijpen. Herlings heeft het wel gekker mee gemaakt. Uitgeschakeld door een sleutelbeenbreuk zag hij concur rent Jeremy Seewer in drie Grands Prix terugkomen van 169 punten achterstand tot op 43 pun ten. In Assen wil de herstelde Her lings, die nog nooit een GP op Ne derlandse bodem verloor, morgen het Wilhelmus weer laten klin ken. „Theoretisch maakt verder al leen Seewer nog een kans op de wereldtitel. In een rechtstreeks duel zal hij mij normaal gespro ken niet voorbij rijden. Mijn groot ste tegenstander ben ik zelf. Heel blijven is het belangrijkste", weet Herlings. Dat is de afgelopen jaren niet ge lukt. Bij een op het oog onschuldi ge val tijdens de wedstrijd om het open Nederlands kampioenschap in Halle brak de KTM-prof op 10 juli zijn rechtersleutelbeen. Het zelfde sleutelbeen als dat vorig jaar knak zei in de Grote Prijs van Duitsland. „Ik reed op lage snel heid, toen mijn motor in een zand- wal stopte. Ik ging over mijn stuur. Binnen vijf seconden was ik weer weg. De eerste de beste bult daarna voelde ik krrrk, krrrk in mijn bovenarm. Ik had niet eens zoveel pijn, maar onder het rijden voelde ik een bult op mijn schouder. Het sleutelbeen stak er gewoon uit. Ik heb die ronde nog aan de leiding uitgereden en ben daarna afgestapt. Ik ben met mijn broer naar het ziekenhuis in He rentals gereden en daar hebben ze de dag erop het mes erin gezet." Het zit niet in de aard van het beestje om een aantal WK-wed- strijden aan de kant te blijven voor een 'simpel' botbreukje. „Of ze me vast hebben moeten bin den? Bijna wel, ja. Maar ik heb toch iets geleerd van vorig jaar. Als ik echt stug had willen zijn, had ik het in Loket, twee weken na de val in Halle, kunnen probe ren. Maar dat is niet eens bij mij opgekomen, omdat ik vorig jaar op die manier de wereldtitel ver gooid heb. Toen ben ik te snel na mijn sleutelbeenbreuk weer gaan rijden. Vervolgens blesseerde ik mijn vinger. Vijf weken later - ik was absoluut niet fit, niet getraind - schoof ik tot overmaat van ramp weg en werd ik op de kont ge sprongen. Springen ze zo mijn heup uit de kom." „Door al die dingen samen dacht ik nu: ik kom wel terug als ik 100 procent ben. Natuurlijk had ik gehoopt dat het tijdens de con trole tien dagen na de operatie weer netjes zou zijn." Herlings had dan geen GP hoeven te mis sen. „De donderdag vóór Loket moest ik op controle. Het voelde goed. Ik kon alles weer. Maar de dokters zeiden: 'Pak er nog maar een paar weekjes bij, jongen. Dat advies heb ik overgenomen." „Het was heel moeilijk voor mij om in Lommei vanaf de kant rij ders te zien winnen die je nor maal op zo'n baan op een minuut rijdt of meer. Ik had er teamver plichtingen, anders was ik niet ge gaan. Ik houd veel van de sport, maar het doet pijn om toe te kij ken. Mijn ultieme droom was om in Lommei mijn derde wereldtitel te pakken. Nu maakt het mij niet veel uit waar, als ik die titel maar heb." In Mantova leek Jeffrey Her lings nog op weg naar een unie ke serie. In de twaalfde Grand Prix van het jaar boekte hij zijn twaalfde GP-zege van 2016, zijn 59ste in totaal, foto ray archer/ktm Ik houd veel van de sport, maar het doet pijn om toe te kijken Jeffrey Herlings jRèZlB'ltl Alleen naar Amerika om wereldtitel op te halen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69