5 de sfeer is er erg positief. Voor veel patiënten is het een verademing dat er tijd voor ze is. „In het ziekenhuis sta je na to minuten weer buiten", verwoordt iemand het. In Bracht niet. Daarnaast is er een gevoel van saamhorigheid in het voormalige ho tel aan de Marktstrasse. De bezoe kers zijn gelijkgestemd. Genezen van kanker doe je niet met chemo's, vinden de meesten. Het lichaam moet sterk genoeg worden om de kanker zelf de baas te kunnen. Dat kan met vitaminen, kruiden, zuur stof. Experimentele methoden wor den omarmd. Ross en Hartel verkon digen hun evangelie met verve, ge steund door patiënten. „André wilde wel de goeroe zijn." —Anonieme patiënt Hoe betrokken het team van Ge zondheidscirkel Venlo-Bracht ook is; niet alles verloopt soepel. „Soms was het er chaotisch", aldus een van de patiënten. Ook wordt duidelijk dat Hartel en Ross van mening ver schillen. Hartel doet pogingen om ie dereen, Ross incluis, te overtroeven met kennis over nieuwe methoden. Het is Hartel die in het voorjaar 2015 op de proppen komt met de la ter omstreden geworden glucose- blokkers, stelt een patiënt. Hartel is in de kliniek ondernemer, vriend, vraagbaak, logé; geregeld slaapt hij op de eerste verdieping. „André draafde soms door", zegt een bezoe ker. In de zomer van 2015 barst de POLITIE bom: Hartel vertrekt. Niet alleen con flicten over de behandelingen spe len daarbij een rol: meerdere bron nen beweren dat Hartel een huur schuld heeft. Hij gaat op eigen hout je kankerpatiënten 'helpen' en be landt in Italië. Vanaf nu is Klaus Ross de man in Bracht. „Hij moest zelfs zijn assistente ont slaan." Ross' start is moeizaam. Al het perso neel is vertrokken, op een assistente na. Als Joan Babona uit Uden er in oktober binnenstapt met haar zieke moeder, zijn er drie andere patiën ten onder behandeling. „En zijn as sistente moest aan het eind van het jaar ook weg, hij had geen geld", zegt Babona, die samen met haar moeder 15.000 euro betaalde. „Ik had er alles voor over om haar lan ger bij me te houden." Ross haalt alles uit de kast om zijn patiënt te helpen. Dca, glucoseblok- kers, vitaminen, kurkuma... Het ap paraat waarmee afgetapt bloed 'ver rijkt' kan worden is kapot, dus dat is even geen optie. Begin december wordt de behan deling stopgezet. Een oncoloog in het ziekenhuis constateert dat haar tumor 'geëxplodeerd' is. „Dat het zo snel was gegaan, begreep ze echt niet", zegt Babona. De moeder van Babona overlijdt op 21 januari. „Klaus heeft zo'n enorme hoeveelheid kennis, dat kun je bijna niet geloven." —Anonieme patiënt Na het vertrek van zijn assistente staat Klaus Ross er alleen voor. Er komt een gelikte website vol met fo to's van de trotse Heilpraktiker, ge richt op klanten in Nederland, waar de meeste klanten vandaan komen. De glucoseblokker 3BP wordt door Ross naar voren geschoven als basis van iedere behandeling in Bracht. Hij raakt steeds meer bedre ven in zijn therapieën en blijft wer ken aan de uitbreiding van zijn ken nis. Zo komt hij via orthomoleculair geneeskundige Jack van Dijk uit het Limburgse Beek in contact met een Hongaarse arts die gespecialiseerd is in zuurstofbaden. Ross stelt zich op als een vriend, iemand die net zo graag als zijn pa tiënt wil dat diegene beter wordt, of in elk geval langer te leven heeft. Hij straalt uit: samen gaan we de strijd met jouw ziekte aan. Hebben de be handelingen geen resultaat, dan denkt hij met de patiënt na over een nieuwe methode. Onmogelijkheden bestaan niet, alles valt te proberen, lijkt de filosofie. Veel patiënten hebben Ross zo hoog zitten, dat ze meestal 'ja' zeg gen op zijn voorstellen. Zo gaat Klaas Tulp uit Drachten, die onge neeslijke alvleesklierkanker heeft, akkoord met het inspuiten van bloed uit de navelstreng van een lam. In de zomer van 2016 puilt de kli niek uit. Op internet verschijnen lo vende verhalen. Die verhalen moedi gen andere patiënten aan ook de stap te wagen. „Toen ik het hoorde, dacht ik: oh nee." —Joan Babona Het nieuws dat drie patiënten van de kliniek van Ross zijn overleden in de dagen na een 3BP-behande- ling, op 27 juli, slaat bij patiënten en nabestaanden in als een bom. Er lijken zich twee kampen te vor men: aan de ene kant aanhangers en patiënten die in de onschuld van Ross geloven, aan de andere kant woedende nabestaanden die hem willen zien hangen. Misschien was de geleverde 3BP wel vervuild, is bij veel supporters van Ross het idee. Ook veel gehoord: „Die mensen wa ren natuurlijk al ontzettend ziek." Hoe dan ook stellen de meeste (oud-)patiënten een rotsvast ver trouwen in hun Heilpraktiker. Klaas Tulp doet onder de getrouwen van Ross een oproep: patiënten moeten het negatieve beeld van de verdach te 'kwakzalver' in de media probe ren te kantelen. Er zijn ook enkele betrokkenen die het tegenovergestelde willen. Een nabestaande van een overleden patiënt ziet Ross het liefst zo snel mogelijk achter slot en grendel. Dat hij nog altijd niet vastzit, vindt zij onbegrijpelijk en grievend. Ook Joan Babona heeft geen goed woord voor de Heilpraktiker over. „Als ik hem tegenkom, weet ik niet wat ik doe. Ik ben ontzettend boos. De gedachte dat mijn moeder mis schien veel langer bij ons had kun nen zijn als we niet naar Ross wa ren gegaan, vind ik heel moeilijk te verdragen." zaterdag 27 augustus 2016 Boven en links: De kliniek in Bracht is gesloten nu er een onderzoek loopt, fotosanp/ bd Klaus Ross Notice Due to unforseen circumstances the practice is closed until further notice De Duitse poli tie onderzoekt niet tientallen, maar vijf concre te patiëntenbe handelingen van Klaus Ross. Het gaat om drie uitbehandelde patiënten die daarna zijn over leden en twee die ernstig ziek zijn. Dat meldde de Duitse hoofd officier van justi tie Axel Stahl gis teren. Onder de overleden men sen zijn een Ne derlandse man en vrouw. De vijf patiënten kregen glucoseblokker 3BP. Volgens Stahl zijn er geen plannen voor het opgraven van overledenen. —Joan Babona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5