ZEELAND 17 mijn verrassing nog dicht bij huis ook. Bij Van de Bilt Zaden en Vlas zochten ze een contactpersoon voor de Chinese markt. Ik ontving delegaties en liet ze vlaspartijen zien. Het ging om eigenaren van Chinese spinnerijen en weverijen die van vlas lin nen maken. Dat heb ik gedaan tot ik ziek werd." Je ziet er nu anders ontzettend goed uit en staat op het punt om een wereldreis te maken. Wat is er gebeurd? „Van de ene op de andere dag werd ik ziek. En steeds zieker. Tot ik bijna niks meer kon. Het heeft lang geduurd voor ze er achter waren dat ik Addison Biermer had. Die ziekte veroorzaakt een chronisch Bi2-te- kort. Nu ben ik medicijnen daartegen aan het afbouwen en voel me prima. Maar ik vraag me wel af of ik ooit nog in loondienst wil. In ieder geval ga ik nu op wereldreis. Als eigen baas: mijn bedrijf heet China Geek. Mensen kunnen me inhuren voor op drachten. Ik heb een website waarop ik een blog bijhoud over reizen: mijn eerste passie. Door mijn ziekte ben ik heel erg geïnteres seerd geraakt in gezonde voeding en als ik iets tegenkom in het buitenland, schrijf ik over die tweede passie. Waar kun je gezond eten als je in Barcelona bent? Wat is chia- pudding? Het plan is, dat er geen plan is. Ik begin op Bali in Indonesië en ga daarna een aantal maanden in China Engelse les geven aan Chinese kindjes. Daarna zie ik wel waar de reist heenvoert. Zolang ik mijn computer en wifi heb, kan ik overal werken via mijn website mireillemali.com. Ik geef via skype gastcolleges over Chinese taal en cultuur, help westerse bedrijven met zakendoen in China en doe vertaalopdrachten. Laatst heb ik nog iemand Chinese les gegeven op een basisschool in Nieuwvliet." Ben je ooit nog van plan terug te keren naar Zeeland? „Ik denk van niet. Ik kom uit West- Zeeuws-Vlaanderen. Bijna iedereen daar die hbo heeft gedaan, trekt daar weg. En dus vergrijst de streek. Je kunt er niet uit gaan, er zijn geen ontmoetingsplekken. Als je wat wil, moet je naar Knokke, Brugge of Gent. Qua werk - zeker op hoger niveau - vind je niks. Als er niet verandert, is dat ge bied ten dode opgeschreven. Discotheek Joy is nu ook gesloten. Ze hebben nog gepro beerd de vergunning te verlengen, maar dat is afgewezen. Dan denk ik: dom. Er zijn ge noeg ambitieuze Zeeuwen. Mensen zoals ik, die ook dromen hebben. Maar die wonen allemaal niet meer in Zee land. Want in Zeeland kun je je dromen niet waar maken." aardig spreken. De opleiding was heel prak tijkgericht. In het derde jaar heb ik een half jaar in Beijing gewoond en aan de Universi teit van Beijing Chinees gestudeerd. Dan gaat het hard." Van Cadzand naar Beijing. Dat is nogal een verschil. „Ik weet nog dat ik afscheid nam van mijn ouders. Mijn moeder huilde. Op het vliegveld dacht ik: Mireille, wat ga je in vre desnaam doen? Ik was pas 19. Maar mijn bedje was gespreid: er was een Chinees kindje bij mijn moeder in de klas, een aan genomen dochter van een Nederlander die westerse bedrijven helpt om zaken te doen in China. Hij heeft enorm veel kennis en woonde intussen in Beijing. Hij hielp me woonruimte te vinden, samen met een klasgenote. Ik weet nog dat we met de ma kelaar op pad gingen en dat die man de he le tijd rochelde en op straat spuugde. De normaalste zaak van de wereld in China. Het contrast tussen het Zeeuwse platte land en die Chinese miljoenenstad kon niet groter zijn. Zelfs eten was een cultuur schok. In China eten ze alles met vellen en botten er nog aan. Het leven is rauwer." Is makkelijk om werk te vinden met zo'n opleiding? „Tijdens mijn stage in Hong Kong heb ik voor Argos Oil de oliemarkt voor biobrand stoffen in China in kaart gebracht. Dat was in 2012. Je moet je voorstellen, in China wordt enorm veel frituurvet gebruikt. Dat kun je allemaal hergebruiken. Maar nie mand had dat nog echt goed bekeken." „Toen ik werk zocht, vond ik het tot zaterdag 27 augustus 2016 Mali in Longji Dragon's Backbone rijstterrassen (de bekendste van China), vlakbij het sprookjesachtige karstlandschap van Guilin en Yangshuo. A „Een self ie op Victoria Peak met op de achtergrond de Skyline van Hong Kong: daar liep ik stage en bracht voor Argos Oil de oliemarkt voor biobrandstof in kaart." A Het gerstveld bij de boerderij waar ik geboren ben, in de Knockaertpolder tussen Nieuwvliet en Cadzand. Ik ben een echte boerendochter, foto evita hinnema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53